9 kroków do zorganizowania ślubu w Plenerze

Ślub w plenerze nad jeziorem, w górach czy też we własnym ogrodzie, może być bardzo romantycznym przeżyciem. Zazwyczaj kojarzy się ze zwiewna sukienką i Parą Młodą kroczącą ścieżka wśród kwiatów. I faktycznie, tak może to wyglądać. Niestety, organizacja ślubu w na świeżym powietrzu nie jest taka prosta, a ryzyko niesprzyjającej pogody również należy wziąć pod uwagę. Jak zatem zaplanować taki ślub, by uniknąć niemiłych niespodzianek?

Ślub w plenerze – Kiedy brać ślub w plenerze?

W przypadku ślubu w plenerze, odpowiedni wybór terminu jest niezwykle ważny. Pogoda ma tutaj bowiem niezwykle istotne znaczenie. Choć nigdy nie da się jej w 100% przewidzieć, to zawsze ryzyko wypowiadania małżeńskiej przysięgi w strugach deszczu jest mniejsze latem niż jesienią czy zimą.

Ślub w plenerze najlepiej planować późną wiosną lub latem. Jeśli jednak decydujecie się na zawarcie związku małżeńskiego zimą, pamiętajcie o tym, by zadbać o zadaszenie i nagrzewnice.

Ślub w plenerze – formalności

Formalności związane z zawarciem związku małżeńskiego w plenerze uzależnione są od rodzaju ślubu, na jaki się zdecydujecie. Jeśli decydujecie się na ślub kościelny, potrzebna jest zgoda proboszcza. Wybierając ślub cywilny albo konkordatowy, należy uzyskać zgodę Naczelnika Urzędu Stanu Cywilnego. Pozostałe formalności, które musicie załatwić, są podobne do tych, które obowiązują w trakcie ślubu cywilnego. 

Ślub w plenerze – Wybór miejsca

Organizując ślub w ogrodzie, warto wybrać taki, w którym jednocześnie będzie mogło odbyć się wesele. Należy upewnić się, że jest wystarczająca ilość przestrzeni, by pomieścić wszystkich gości. Niemniej istotna jest pozostała infrastruktura: toalety, zaplecze kuchenne, możliwość podłączenia prądu.

Ślub w plenerze – Dekoracje

Wybierając ogród lub inne miejsce w plenerze na miejsce, w którym będziecie brali ślub, zaaranżujcie miejsca, w których będzie siedziała Para Młoda, ksiądz lub urzędnik oraz świadkowie. Zadbajcie o to, aby znalazły się tam: klęczniki, stół, krzesła oraz miejsce na powieszenie godła albo krzyża – w zależności od tego, czy bierzecie ślub cywilny czy też kościelny. Pamiętajcie również o nagłośnieniu oraz o muzyce, która będzie Wam towarzyszyć podczas całej uroczystości, białym dywanie dla pary młodej oraz kwiatach. 

Ślub w plenerze – Posiłki i zabawa

Po wypowiedzeniu słów przysięgi nadchodzi czas zabawy. Organizując ślub w plenerze należy zadbać o odpowiednią ilość stołów oraz krzeseł dla gości weselnych. Warto zorganizować podest dla orkiestry, niezbędne jest również odpowiednie nagłośnienie oraz oświetlenie.

Ślub w plenerze – Stylizacja 

Decydując się na ślub w ogrodzie, zastanówcie się nad stylizacją dopasowaną do miejsca. Panną Młoda doskonale będzie się prezentować w zwiewnej, prostej sukience i wianku z kwiatów oraz liści. Pan Młody powinien postawić na garnitur w odcieniach brązu, beżu lub szarości. Świetnie sprawdzą się również wszelkiego rodzaju wzory w kraty. 

Ślub w plenerze – zadaszenie

Organizując ślub w plenerze warto wynająć namiot – gazebo. Zapewni on dach nad głową chroniący przed nadmiernym słońcem lub deszczem. Namiot powinien być na tyle duży, aby zmieścić w nim część jadalną oraz taneczna, a także podest dla orkiestry.

Ślub w plenerze – najlepsze Menu

W czasie upalnego lata niektóre potrawy stojące zbyt długo na stołach mogą się popsuć. Dlatego starannie dobierz menu albo poproś obsługę o regularną wymianę dań i podawanie mniejszych porcji jednorazowo. Dodatkowo zadbaj o to, aby goście mogli korzystać ze schłodzonego drink- baru czy zimnych napojów niegazowanych. Zrezygnuj z tortu z kremem, zamiast niego wybierz lżejszą wersję owocową. 

Ślub w plenerze – Muszki i komary

Pamiętajcie o tym, że wieczory w plenerze to raj dla muszek i komarów. A te potrafią uprzykrzyć nawet najlepszą zabawę. Porozstawiajcie świece oraz inne urządzenia elektryczne, które odstraszą wszelkie owady. 

Pamiętajcie, że ślub w plenerze może być niezapomnianym przeżyciem. Warunkiem jest perfekcyjna organizacja z dbałością o wszelkie szczegóły. Zanim podejmiecie wyzwanie, warto rozważyć wszelkie „za” i „przeciw”. A jeśli już zagłosujecie „za”, to nie pozostaje nic innego, jak stanąć na wysokości zadania… A potem wspominać ten dzień z sentymentem przez długie, wspólne lata.