Ile kosztuje zrobienie tatuażu?

Jaki jest koszt tatuażu

Decyzja o zrobieniu tatuażu to ważny krok, który może mieć trwały wpływ na nasz wygląd i samopoczucie. Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje zrobienie tatuażu, ponieważ jest to inwestycja, która może być dość kosztowna. Cena tatuażu zależy od wielu czynników, takich jak wielkość, złożoność projektu, ilość użytych kolorów, lokalizacja na ciele oraz doświadczenie i renoma tatuażysty. Warto również pamiętać, że tatuaż to nie tylko koszt finansowy, ale także inwestycja czasu i zaangażowania. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu, ile kosztuje zrobienie tatuażu, jakie są czynniki wpływające na cenę i co warto wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o zrobieniu tatuażu.

Od czego zależy cena tatuażu? 

Jakość tatuażu powinna grać pierwsze skrzypce przy wyborze salonu. W końcu zostaje on na ciele z założenia na stałe i jak każda długoterminowa inwestycja powinien być wykonany z należytą starannością. Nie jest ona jednak jedynym czynnikiem wpływającą na decyzję. Koszt tatuażu zależy od wielu czynników, a znaczenie ma:

 • rozmiar tatuażu od którego zależy forma rozliczenia. Niektórzy artyści pobierają zryczałtowaną stawkę za tatuaż oparty o gotowe projekty, przy czym są to najczęściej niewielkie tatuaże. Inni rozliczają się godzinowo, a ich gaża kształtuje się na poziomie 150-250 zł za godzinę. Stawka godzinowa uzależniona jest często od doświadczenia, nagród czy lokalizacji salonu. Duży tatuaż, jak na przykład rękaw, czy tatuaż na całe plecy, może zostać rozliczony w oparciu o stawki pół- i całodniowe.
 • umiejscowienie tatuażu będzie wpływać na ilość pracy potrzebnej do jego wykonania. Niektóre miejsca na ciele są bardziej wrażliwe od innych, a to oznacza, że wykonanie będzie wymagało większych kompetencji i czasu pracy. 
 • poziom skomplikowania projektu – im bardziej skomplikowany projekt tym jego wykonanie wymaga więcej czasu i umiejętności. Tatuaże o dużej ilości detali, kolorów i cieniowania wymogą na artyście dłuższy czas przygotowania projektu, a później dłuższy czas wykonania. Zdarza się jednak, że usługa projektowania przy bardzo pracochłonnych wzorach nie jest dodatkowo płatna, tyko rozliczana w ramach prowizji za godziny pracy.
 • kolor może wpłynąć na projekt tatuażu, który przez to stanie się bardziej skomplikowany od wzorów w skali szarości.
 • lokalizacja salonu również będzie miała znaczenie. Na cenę wpłyną koszty życia w danym mieście, jego turystyczny potencjał, czy bliskość centrum.
 • doświadczenie tatuatora i jego popularność.
 • sprzęt, w tym wydatki na sterylizację, igły i atrament wykorzystany przy wykonaniu tatuażu.

Ile kosztuje projekt tatuażu? 

Koszt przygotowania projektu małego, prostego tatuażu zaczyna się od 100 zł.  Zaprojektowanie tatuażu średniej wielkości o większej ilości detali będzie kosztowało 400-700 zł, a dużego, skomplikowanego wzoru to wydatek rzędu 700-1000 zł. 

Ile kosztuję tatuaż wg miejsca

Cennik ten ma na celu dostarczenie ogólnego przeglądu kosztów, jakie można oczekiwać przy różnych rodzajach tatuaży. Proszę jednak pamiętać, że każdy tatuaż jest unikalny, a indywidualne potrzeby i oczekiwania mogą wpłynąć na ostateczne koszty. Przedstawione poniżej ceny są jedynie wartościami uśrednionymi, które mogą różnić się w zależności od wielu czynników takich jak złożoność projektu, wielkość tatuażu, umiejętności artysty i lokalizacja studia tatuażu.

LokalizacjaŚredni Koszt
Tatuaż na biodrze / nodze2 080 – 8 470 zł
Tatuaż na brwiach1 660 – 2 700 zł
Tatuaż na całych plecach6 250 – 20 750 zł
Tatuaż na przedramieniu – cały rękaw8 300 – 26 600 zł
Tatuaż na klatce piersiowej1 040 – 4 980 zł
Tatuaż na kostce250 – 830 zł
Tatuaż na łydce1 450 – 2 080 zł
Tatuaż na nadgarstku210 – 620 zł
Tatuaż na palcu w formie obrączki ślubnej210 – 830 zł
Tatuaż na palcu210 – 420 zł
Tatuaż na przedramieniu – pół rękaw4 150 – 8 300 zł
Tatuaż na powiece i kosmetyczny6 230 – 12 450 zł
Tatuaż na przedramieniu 830 – 4 980 zł
Tatuaż na ramieniu2 910 – 3 740 zł
Tatuaż na ręce420 – 830 zł
Tatuaż na stopie620 – 1 660 zł
Tatuaż na tricepsie1 450 – 2 080 zł
Tatuaż na udzie1 240 – 13 280 zł
Tatuaż na wargach / wewnętrznych wargach420 – 2 490 zł
Tatuaż na żebrach / boku2 490 – 2 910 zł
Tatuaż na mostku2 080 – 4 150 zł

Ile kosztuje tatuaż na klatce piersiowej?

Tatuaż na klatce piersiowej to doskonały sposób na podkreślenie sylwetki i dodanie sobie pewności siebie. Cena takiego tatuażu zależy od wielu czynników, takich jak wielkość, złożoność projektu i ilość użytych kolorów. Zazwyczaj koszt tatuażu na klatce piersiowej wynosi od 2 500 do 8 300 zł. Ostateczna cena zależy od wielu czynników, takich jak wielkość, złożoność projektu i doświadczenie tatuażysty.

Ile kosztuje tatuaż na plecach?

Tatuaż na plecach to doskonały sposób na wyrażenie siebie i dodanie sobie indywidualności. Cena takiego tatuażu zależy od wielu czynników, takich jak wielkość, złożoność projektu i ilość użytych kolorów. Zazwyczaj koszt tatuażu na plecach wynosi od 6 225 do ponad 20 750 zł. Warto pamiętać, że tatuaże na plecach mogą być bardziej bolesne niż na innych obszarach i mogą wymagać kilku sesji, aby uzyskać ostateczny efekt.

Ile kosztuje tatuaż na całym rękawie?

Cena tatuażu na całym rękawie może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak złożoność projektu, ilość użytych kolorów i doświadczenie artysty. Zazwyczaj jednak koszt tatuażu na całym rękawie wynosi od 8 300 – 26 600 zł. Warto zwrócić uwagę, że tatuaże na całym rękawie są bardziej pracochłonne i czasochłonne, dlatego też są droższe.

Ile kosztuje tatuaż na pół rękawie?

Tatuaż na pół rękawie to popularny wybór wśród miłośników tatuaży. Może obejmować biceps lub przedramię i zazwyczaj jest mniejszy i mniej skomplikowany niż tatuaż na całym rękawie. Średni koszt takiego tatuażu wynosi od 4 150 – 8 300 zł. Ostateczna cena zależy od wielu czynników, takich jak wielkość, złożoność projektu i doświadczenie tatuażysty.

Ile kosztuje tatuaż na biodrze lub udzie?

Tatuaż na biodrze lub udzie to doskonały wybór dla osób, które chcą podkreślić swoją sylwetkę i dodać sobie pewności siebie. Cena takiego tatuażu zależy od wielu czynników, takich jak wielkość, złożoność projektu i ilość użytych kolorów. Zazwyczaj koszt tatuażu na biodrze lub udzie wynosi od 2 080 – 8 470 zł. Warto pamiętać, że tatuaże na tych częściach ciała mogą być bardziej bolesne niż na innych obszarach.

Ile kosztuje tatuaż na dłoni lub palcu?

Tatuaż na dłoni lub palcu to świetny sposób na wyrażenie siebie i dodanie sobie indywidualności. Cena takiego tatuażu zależy od wielu czynników, takich jak wielkość, złożoność projektu i doświadczenie tatuażysty. Zazwyczaj koszt tatuażu na dłoni lub palcu wynosi od 210 do 1 245 zł. Warto jednak pamiętać, że tatuaże na tych częściach ciała mogą szybciej blaknąć niż na innych obszarach.

Jaki jest koszt tatuażu wg rodzaju

Ten cennik ma na celu zaprezentowanie przybliżonych kosztów różnych rodzajów tatuaży, takich jak armband, piegi, napisy czy wzory tribal. Należy jednak pamiętać, że każdy tatuaż jest wyjątkowy i indywidualne potrzeby oraz oczekiwania mogą wpływać na końcową cenę. Poniższe ceny są jedynie średnimi wartościami, które mogą się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak skomplikowanie projektu, rozmiar tatuażu, umiejętności tatuażysty oraz lokalizacja studia tatuażu.

WzórŚrednia Cena
Tatuaż 3D850 zł za godzinę
Tatuaż w stylu akwareli1 660 zł i więcej
Tatuaż armband w całości czarny420 – 1 450 zł
Tatuaż blackout830 zł za godzinę
Tatuaż cytat370 – 830 zł
Tatuaż drzewo i las2 080 zł i więcej
Tatuaż piegów210 – 370 zł
Tatuaż imię lub słowo350 – 450 zł
Tatuaż koi420 – 1 040 zł
Tatuaż krzyż330 – 620 zł
Tatuaż lew620 – 1 660 zł
Tatuaż modlitwa lub pismo420 – 1 250 zł
Tatuaż orzeł 310 – 1 040 zł
Tatuaż portret830 zł za godzinę
Tatuaż róża420 – 1 250 zł
Tatuaż serce210 – 420 zł
Tatuaż tribal210 – 1 250 zł

Najpopularniejsze style tatuaży 

Przed wyborem wzoru tatuażu, który będzie wykonywany, powinno się zrozumieć dostępne style tatuaży, wpisujące się w nie cechy i ich charakterystykę. Należy też wiedzieć, że style w projektach tatuaży mogą się przenikać i uzupełniać, a każdy z nich wymaga innych technik i umiejętności. Dzięki tej różnorodności jest gwarancja, że każdy jest w stanie na swój sposób wyrazić własny styl i przekazać tatuażem swoje indywidualne przesłanie. 

Tatuaże w stylu tradycyjnym / oldschool – to najstarszy ze stylów tatuażu, który odzwierciedla klasyczne wzornictwo. To właśnie tatuaże w tym stylu pojawiały się na ramionach żeglarzy i to one wywołują skojarzenia ze słowem tatuaż. Wzory są nieskomplikowane, czytelne i charakteryzują się mocnymi konturami. Zazwyczaj są to tatuaże o mniejszym poziomie szczegółowości i ograniczonej ilości kolorów. W projektach w stylu oldschool raczej nie występują cieniowania, a jeśli już to są ono znikome. W tym stylu wykonywane są zazwyczaj niewielkie projekty. 

Kolorowe, akwarelowe tatuaże – cechują się wielobarwnością i efektem rozlanej farby. Rozmyte linie i przeplatające się kolory tworzą dzieła sztuki. Charakteryzują się głębokim nasyceniem kolorów i czarnymi konturami. Barwy nie mają na celu wyznaczania elementów wzoru, a jedynie wpływają na emocje odbiorcy. Motywy wykonane są w lekkim stylu pozbawionym sztywnych ram. Powstają przy pomocy wielu technik, między innymi stopniowego cieniowania jednego koloru tuszu, który w połączeniu z subtelnymi gradientami daje efekt obrazu akwarelowego.

Tatuaże w stylu realistycznym – to obecnie najbardziej zaawansowany technicznie styl i choć wydawać by się mogło, że powstał niedawno, pojawił się już w XIX wieku. Realne odzwierciedlenie projektów opartych na rzeczywistych obiektach wymaga ogromnych umiejętności, skupienia się nad każdym detalem projektu i wielu godzin spędzonych na fotelu. Tatuaże w stylu realistycznym wykonywane są zarówno w kolorze, jak i w czerni. Mogą przedstawiać wizerunki bliskich osób, sław, zwierząt bądź ważnych przedmiotów, stąd tak istotne jest ich skrupulatne zrealizowanie. 

Tatuaże w stylu trash polka – pozornie to bałagan łączący w jednym projekcie kilka nie do końca współgrających ze sobą motywów. Realne motywy mieszają się tutaj z abstrakcjonizmem, cytatami i smugami.  Najczęściej tatuaże te niosą za sobą głęboki przekaz i robią wrażenie na oglądających, przez co wybierane są przez osoby pewne siebie i lubiące być w centrum uwagi. Są to tatuaże wykonywane na dużych powierzchniach, niepowtarzalne. Styl trash polka daje spore pole manewru zarówno dla osoby tatuowanej, jak i dla artysty projektującego tatuaż.

Tatuaże rycinowe – to tatuaże wykonywane czarnym tuszem. To wzory o prostej formie wyróżniające się grą światłocienia i przypominające, jak sama nazwa wskazuje, średniowieczne ryciny. Nacechowane są elementami wpisującymi się w ciężki, mroczny, a jednocześnie romantyczny klimat, dlatego w tym stylu najczęściej tatuuje się demony, anioły, wiedźmy i diabły. Tatuaże grawiurowe bardzo często nawiązują do historii, religii i magii. 

Tatuaż rycinowy

Tatuaż neo tradycyjny – jest stosunkowo nowym stylem, którego początki sięgają lat 80. Jest zakorzeniony mocno w stylu tradycyjnym. Różni się jednak od niego grubością konturu i ilością wykorzystywanych przy tatuowaniu barw.  Stylistyka tatuaży nawiązuje do tradycji przyprawionej o nową jakość, jest ona bardziej realistyczna, ale dojrzeć w niej można wpływy graffiti i komiksów. Projekty realizowane są zarówno w całej palecie barw, jak również wyłącznie w czerni. Tatuaże new school charakteryzują się cieniowaniem z przejściami tonalnymi nadającymi efektu trójwymiarowości.

Tatuaż dotwork – najprościej wytłumaczyć ten styl słowem „kropka”. Tatuaże dotwork składają się z kropek układających się we wzory. O intensywności koloru decyduje tutaj zagęszczenie tychże kropek. Tą techniką mogą być wykonane kontury kształtu, jego wypełnienie lub całość. To styl, który przeżywa obecnie renesans. Wykorzystywany jest we wzorach ornamentowych, projektach przypominających mandale, subtelnych grafikach, ale także w mrocznych, monotematycznych ilustracjach.

Styl linework natomiast to tatuaż powstający głównie z połączenia linii i geometrycznych kształtów, rzadziej abstrakcji, czy motywów kwiatowych. Jego estetyka polega na wykonywaniu czystych linii tworzących kontury wybranego kształtu. Tatuaże wykonane w stylu linework przypominają szkice ołówkiem, dlatego decydują się na nie najczęściej zwolennicy minimalizmu. Trudniejsze projekty w tym stylu tworzone są przez wytatuowanie jednej ciągłej linii. Najczęściej tatuaże występują w kolorze czarnym bez wypełnienia.

Tatuaże w stylu blackwork charakteryzują się surowymi i prostymi formami inspirowanymi wzorami plemiennymi. Te tatuaże pełne czerni miały zapewnić ochronę przed złymi mocami czy szeroko rozumiane powodzenie w realizacji celów. Charakterystyczna jest prostota i minimalizm. Przykładami reprezentatywnymi stylu są to jednolite, ciemne tatuaże pokrywające duże powierzchnie. Chociaż współcześnie wykorzystuje się je także jako czarne tło dla białego tuszu. Są tatuowane samodzielnie, ale też jako dopełnienie tatuażów w stylu linework, czy dotwork. Często wybierane są przez osoby chcące zakryć istniejący już tatuaż, nierzadko taki, którego nie udało się usunąć innymi metodami. 

Tatuaże w stylu japońskim – to hołd dla sztuki wschodu. Wzornictwo pełne jest smoków, wojowników i gejszy. Popularnym motywem są też gałęzie kwitnącej wiśni i delikatne orchidee. Nierzadko w projektach przemycane są ornamenty tworzone przez powtarzalne wzory.  Kolory użyte do wykonania tatuaży również nawiązują do symboliki azjatyckiej. W projektach królują czerwienie, czernie i złoto, a także zielenie i błękity. Często stosuje się tradycyjną technikę tatuowania tebori, w której wykorzystuje się igłę z długą bambusową lub metalową rurką. Metoda ta jest jednak dużo bardziej bolesna i czasochłonna.

Tatuaże w stylu biomechanicznym – to tatuaże, w których przez skórę przebijają się biomechaniczne części rodem z Terminatora. Tatuaż wykonywany jest z zachowaniem maksymalnego stopnia szczegółowości, dzięki czemu daje złudzenie autentycznego mechanizmu działającego pod skórą. Elementy metalowe wytatuowane na fragmencie skóry mają imitować ranę w tkance, a mechanizm ma przypominać naturalny układ anatomiczny. Odłamem stylu biomechanicznego jest styl organiczny, w którym zamiast metalowych części spod skóry „wyglądają” wewnętrzne części kreatur ze świata fantasy.

Tatuaż biomechaniczny

Tatuażom etnicznym niegdyś przypisywano magiczną moc. Miały przynosić szczęście i powodzenie. Styl nawiązuje do symboli i znaków wykorzystywanych przez ludy starożytne z widocznym wpływem ich kultur. Można wyróżnić stylistyki czerpiące z rysunków i wzorów celtyckich, indyjskich, polinezyjskich, maoryskich, ale nie tylko. Przy tworzeniu projektów często wykorzystywane są motywy zwierzęce i roślinne, ale artyści czerpią też z wierzeń i przekonań wykorzystując wizerunki bóstw i istotnych symboli. Tatuaże w stylu etnicznych są niezwykle harmonijne i tworzą spójny przekaz.

Tatuaże w stylu graficznym można odróżnić od innych po technice wykonania cieni, które w stylu graficznym są przedstawione przy pomocy wyraźnie widocznych kresek pozbawionych miękkości. Wzory wykorzystywane przy tworzeniu projektów czerpią z flory i fauny. Wszystkie tatuaże ozdabiane są ostrymi liniami. Popularne w tym stylu są tatuaże z motywem ważki, róż, palm, drzew i wilków. 

Tatuaże w stylu chicano reprezentują surową estetykę nawiązującą do kultury społeczności latynoskiej w USA z początków XX wieku. Niegdyś były mocno związane ze światem przestępczym, dzisiaj stanowią raczej ciekawą ozdobę. Tatuaże w stylu chicano charakteryzują się wyraźnym konturem i tematyką związaną z religią, śmiercią, nierzadko też bronią. Symbolom towarzyszą napisy i daty wykonane stylizowaną, charakterystyczną dla stylu czcionką. 

Tatuaże w stylu minimalistycznym charakteryzują się prostotą i ascetyczną kompozycją. Najczęściej przedstawiają niewielkie symbole, geometryczne kształty, symbole z książek i filmów, kwiaty, czy zwierzęta. Idealnie sprawdzą się u osób szukających estetycznego tatuażu dającego wrażenie ulotności. Przez oszczędność formy istotna jest staranność wykonania tatuażu.

Tribal to czarny, geometryczny wzór, którego początki odnaleźć można w cywilizacji Majów. Miał symbolizować połączenie duszy z ciałem. Na przestrzeni lat styl przechodził wiele zmian. Schematy używane w tatuowaniu umożliwiają korzystanie z różnych rysunków z kontrastującymi liniami, które mają ukazać indywidualność jednostki. Tatuaże mają wyrażać wewnętrzne uczucia i emocje osoby z pominięciem jej cech fizycznych. 

Tribal tatuaż

Tatuaż – jak przygotować się do zabiegu? 

Przed zdecydowaniem się na wykonanie tatuażu należy skonsultować się z lekarzem i upewnić, że nie ma przeciwskazań do tatuowania. Więcej o przeciwskazaniach medycznych piszemy niżej. 

Mimo, że nie wszystkie salony wymagają przedstawienia dowodu tożsamości, warto zabrać go ze sobą, by potwierdzić swój wiek i nazwisko na które dokonana była rezerwacja. 

Przed wizytą należy zadbać o

 • nawilżenie skóry – co spowoduje lepsze przyjęcie przez skórę pigmentu. 
 • depilację – dzięki temu można zmniejszyć ryzyko powstania stanów zapalnych spowodowanych wrastającymi włoskami.
 • odpowiednią dietę – zjedzenie lekkiego, dobrze zbilansowanego posiłku pomoże przetrwać godziny na fotelu. Można też zabrać przekąski, jeśli zaplanowana jest długa sesja. 
 • nawodnienie – odpowiednie nawodnienie będzie pozytywnie wpływało na regenerację skóry.
 • wystarczającą ilość snu – zapewnienie sobie wystarczającej ilości snu może zwiększyć odporność na ból, a niewyspanie i znużenie spotęgują negatywne odczucia i irytację. 
 • suplementację – by wspomóc proces gojenia się można zażyć cynk, rutynę, witaminę C i D.
 • odpowiednie ubranie – nie powinno wybierać się ubrań, których szkoda zniszczyć lub są zbyt obcisłe i niewygodne. 
 • rozrywkę – proces wykonywania tatuażu, szczególnie takiego o większych rozmiarach to często długie godziny spędzone na fotelu tatuatora. Warto przygotować na tę okazję coś, co odwróci uwagę od bólu.

Nie powinno się natomiast:

 • spożywać dużej ilości cukru – wahania poziomu cukru we krwi mogą doprowadzić do omdleń i bólów głowy. 
 • spożywać alkoholu negatywnie wpływa na krzepnięcie krwi, nie powinno się go spożywać na 48h przed zabiegiem, jak i kilka dni po.
 • wykonywać obciążających treningów dzień przed i w dniu zabiegu.
 • brać leków przeciwbólowych nie informując o tym tatuatora.

Wykres bólu tatuażu: gdzie najbardziej boli?

Wykonanie tatuażu wiąże się z bólem. Stopień bólu jest zależny od wprawy tatuażysty, wielkości tatuażu, miejsca na ciele, ale też od indywidualnej odporności na ból. Niektóre miejsca na ciele mają więcej zakończeń nerwowych niż inne i inaczej będą reagować na nacisk igły tatuażysty. Warto wspomnieć, że próg bólu jest inny u każdego i to on ostatecznie zadecyduje o bolesności wykonywanego tatuażu. Poniżej przedstawiamy poglądowy wykres bólu z uwzględnieniem miejsc jego wykonania: 

Gdzie najbardziej boli robienie tatuażu

Wykonywanie tatuażu krok po kroku 

Wybór studia

Pierwszym krokiem do wykonania tatuażu jest wybór profesjonalnego studia tatuażu. Najlepiej dokonać wyboru najpierw odwiedzając studio, by ocenić poziom czystości i higieny. Można też sprawdzić, czy barwniki posiadają atesty unijne. To krok dość istotny i minimalizuje ryzyko powikłań po wykonaniu tatuażu. 

Wybór tatuatora

Powinno się również wybrać tatuatora, który specjalizuje się w stylu tatuażu, który będzie zgodny z wyobrażeniami. W tym celu dobrze jest przejrzeć jego portfolio, media społecznościowe lub stronę, albo wybrać się na lokalną konwencję tatuażu, by podziwiać dzieła na żywo. 

Wybór tatuażu

Kolejnym krokiem jest wybór wzoru tatuażu. Można go przygotować osobiście, zebrać inspiracje dla tatuatora w oparciu o które przygotuje on projekt lub zdać się w całości na niego. 

Przygotowanie do sesji

Zanim tatuator rozpocznie pracę konieczne będzie wypełnienie oświadczenia dotyczącego stanu zdrowia, ewentualnych chorób, czy alergii. W tym czasie tatuażysta przygotowuje miejsce pracy dezynfekując sprzęt, przygotowując pigmenty i zbierając inne potrzebne akcesoria.

Przeniesienie wzoru 

Po weryfikacji oświadczeń przygotowany wzór jest przenoszony na specjalny arkusz i przyklejany na zdezynfekowany fragment skóry. Niekiedy skóra zostaje jeszcze wysmarowana znieczulającą maścią. 

Wykonanie tatuażu

Sam proces wykonania tatuażu polega na wprowadzeniu pod skórę igły z barwnikiem. Igły umieszczone w maszynce do tatuowania wykonane są ze stali nierdzewnej i wykonują bardzo precyzyjne ruchy. Najpierw wykonuje się kontur, który w zależności od wybranego stylu może być już finalnym efektem, bądź jest wypełniany i cieniowany.

Zabezpieczenie tatuażu

Po wykonaniu tatuażu smaruje się go maścią i zabezpiecza opatrunkiem, który powinien zostać zdjęty dopiero po kilku godzinach. 

Pielęgnacja 

Ostatnim etapem będzie zalecona przez tatuatora pielęgnacja mająca na celu zagojenie powstałej rany. Jeśli na skórze powstanie reakcja alergiczna, obrzęk, pieczenie albo czas gojenia niepokojąco się wydłuży niezbędna będzie konsultacja lekarska.

Jak dbać o tatuaż? 

Pielęgnacja tatuażu po zabiegu jest istotna i to dzięki niej tatuaż zachowa swoją ostrość i pierwotną formę. Zaniedbując pielęgnację można dopuścić do infekcji i powstania ran.

Po wykonaniu tatuażu jest on zabezpieczony opatrunkiem, który powinien zostać na ranie kilka godzin, a w kolejnych dniach zmieniany 3-4 razy dziennie. Przed zmianą opatrunku należy przemyć ranę ciepłą wodą z mydłem bez detergentów, osuszyć ją ręcznikiem i nałożyć warstwę maści. Kolejnym krokiem jest pokrycie tatuażu pochłaniającym wilgoć kompresem lub folią spożywczą. 

Czwartego dnia nie powinno się już zaklejać rany, ale nadal niezbędne jest jej smarowanie maścią. Gojeniu się rany towarzyszy swędzenie. Nie powinno się jednak drapać, a tym bardziej zdrapywać strupów.

Podczas pielęgnacji tatuażu należy pamiętać o ochronie tatuażu przed bakteriami, pyłem, kurzem i brudem. A po zagojeniu o pokrywaniu tatuażu warstwą kremu do opalania, który będzie chronił tatuaż przed działaniami promieni UV, dzięki czemu nie będzie on tracił koloru.

Bezpośrednio po wykonaniu tatuażu należy unikać:
solarium i opalanianie powinno się opalać świeżo wytatuowanego miejsca przez minimum miesiąc
nadmiernego moczenia świeżo wykonanego tatuażuchodzi o pływanie, czy długie kąpielenie powinno się też trzeć rany ręcznikiem, a w początkowych dniach raczej delikatnie osuszać papierowym ręcznikiem
spożywania alkoholuktóry może rozrzedzić krew podnosząc jej ciśnienie i negatywnie wpływając na gojenie się rannie zaleca się spożywania alkoholu przed, w trakcie ani po wykonaniu tatuażu
spożywania kofeinyktóra podobnie jak alkohol podwyższa ciśnienie krwi spowalniając regenerację organizmu
treningówtatuaż nie powinien być narażony na działanie wilgoci, która może spowodować rozlanie tuszurana nie powinna być również narażana na otarcia i uszkodzenia mechanicznepowinno się zrezygnować z treningów przynajmniej przez tydzień po wykonaniu tatuażu
saunysauna zmiękcza skórę i otwiera pory, a to spowoduje podrażnienie skóry wokół świeżej rany duszność i gorąco mogą doprowadzić do rozcieńczenia i rozlanie tuszu pod wpływem potu i wodywarto odczekać z wizytą nawet trzy tygodnie od zrobienia tatuażu by dać pozwolić na zagojenie się rany

Rodzaje kosmetyków do pielęgnacji tatuażu 

Skóra pokryta tatuażami wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Mowa tutaj zarówno o pielęgnacji tuż po zabiegu, podczas gojenia się rany, jak i w późniejszych etapach. W pierwszych tygodniach po wykonaniu tatuażu istotne jest słuchanie zaleceń tatuażysty, który omówi najważniejsze kroki pielęgnacji i dobierze najlepsze kosmetyki.

Zaraz po zabiegu będą potrzebne kosmetyki do oczyszczania skóry. Sprawdzą się: 

 • mydła i kosmetyki myjące – powinny być bezzapachowe i nie zawierać barwników, by nie podrażniać dodatkowo skóry, 
 • zwykłe szare mydło ze względu na zawartość potasu wpływającego pozytywnie na regenerację komórek. 
kosmetyki do oczyszczania skórycena
Mydło hipoalergiczne 10-30 zł
Mydło antybakteryjne 500 ml12-20 zł
Mydło kojące 355 ml 40-80 zł
Mydło w piance 220 ml 22-60 zł
Mydło w kostce do przemywania tatuażu 50 g 10-15 zł
Mydło szare 175g2,5-20 zł
Pianka czyszcząca 220 ml 40-60 zł
Żel oczyszczający 125 ml 20 – 50zł

Kolejnym krokiem pielęgnacji jest położenie warstwy maści, którą poleci tatuator. Maść ma na celu przyspieszenie regeneracji, odżywienie komórek skóry i uelastycznienie naskórka. Na rynku dostępnych jest wiele produktów wspomagających regenerację. 

 • Dobre opinie otrzymuje maść propolisowa, która ułatwia gojenie ran, dodatkowo dając ochronę przeciwbakteryjną i znieczulając miejscowo. 
 • Dobre będą maści z zawartością witamin A, B, C i D. Składniki aktywne maści poprawiają elastyczność skóry, a także dbają o jej stan wewnętrzny. 
maści wspomagające regeneracjecena
maść propolisowa 50g11-30 zł
maści z zawartością witamin A, B, C i D 50g 5-40 zł
Maść regenerująca 30ml12-40 zł
Maść regenerująca 100ml40-60 zł
Krem znieczulający30-50 zł

Na koniec przyda się jeszcze folia ochronna do izolacji rany przed czynnikami zewnętrznymi.

folie ochronnecena
Folia ochronna w arkuszach 10 szt 15 x 10 cm50-70 zł
Folia ochronna w arkuszach 5 szt 15 x 20 cm30-50 zł
Folia ochronna w arkuszach 5 szt 15 x 15 cm20-40 zł
Folia ochronna rolka – 15 cm x 10 m80-150 zł

Na kilka dni po zabiegu, maść można wymienić na:

 • masło shea – jego systematyczne stosowanie poprawi jędrność naskórka
 • olejki/spraye do tatuażu o substancjach odżywczych i odświeżających kolor tatuażu 
 • Podrażniona skóra może dobrze reagować na warstwę łagodzącą balsamu kojącego
 • Do pielęgnacji skóry po zagojeniu niezbędne będzie używanie balsamu odżywczego 
produkty nawilżającecena
Masło shea 200 ml10-40 zł
Krem do pielęgnacji 100 ml25-69 zł
Balsam kojący 30 – 60 ml 40-60 zł
Balsam odżywczy 50 ml20-55 zł
Krem do pielęgnacji 50 ml18-40 zł
Spray do tatuażu 30 ml9-65 zł
Olejek do tatuażu 30 ml9-65 zł
Krem do gojenia 50 ml9-40 zł

Ochrona skóry przeciw oddziaływaniu promieni słonecznych będzie wymagała użycia kremów z wysokim filtrem. Krok ten będzie niezbędny nie tylko tuż po zabiegu, ale również po całkowitym zagojeniu ran. Dzięki zastosowanie kremów lub balsamów z filtrem osłabia się proces blaknięcia tatuażu. Wybrany preparat powinien być wodoodporny, dzięki czemu skóra chroniona będzie również po kontakcie z wodą i nie będzie też potrzeby ponownego smarowania po kontakcie z wodą. Kremy z ochroną UVA występują w wielu postaciach. Najnowsza z nich jest forma sztyftu, łatwa w przypadku użycia punktowego. 

Kremy z filtrem cena
Krem do opalania 50+ UVA w sztyfcie 10g25-35 zł
Krem z filtrem SPF 50+ 100ml10-65 zł
Krem z filtrem SPF 50+ 150ml45-70 zł
Krem z filtrem SPF 50+ wegański 50ml45-70 zł

Po usunięciu tatuażu niezbędny będzie krem antybakteryjny przyspieszający gojenie – alantan, bepanthem lub podobne maści.

Kremy antybakteryjnecena
Krem alantan 35g8-15 zł
bepanthem 100g12-45 zł
Krem do gojenia 10ml9-40 zł
Krem antybakteryjny 50 ml10-40 zł

Czy osoba niepełnoletnia może zrobić sobie tatuaż? 

Nie ma przepisów prawnych ograniczających możliwość wykonania tatuażu osobie niepełnoletniej. Niemniej decyzję o podjęciu się tego zadania podejmuje salon. 

Nie wszystkie salony zgadzają się na wykonanie tatuażu nieletnim, nawet po udzieleniu zgody przez rodzica. Uzasadnia się to faktem stałej ingerencji w ciało, co powinno być świadomą i rozważną decyzją. 

Salony podejmujące się wykonania tatuażu nieletnim wymagają pisemnej zgody opiekuna lub jego osobistego wstawiennictwa, a nawet wtedy dolną granicą jest skończone 16 lat. Najlepiej upewnić się w salonie, czy istnieje możliwość wykonania tatuażu osobie nieletniej i jakie są warunki konieczne do spełnienia. 

Jakie są przeciwwskazania do robienia tatuażu? 

Istnieją przeciwskazania uniemożliwiające wykonanie tatuaży, a głównym z nich będą choroby skórne. Wszelkiego rodzaju aktywne infekcje skórne, atopowe zapalenie skóry, a także skłonność do powstawania bliznowców, łuszczyca, liszaj i bielactwo nabyte. Nie wykonuje się tatuażu na skórze uszkodzonej, bo mogłoby to zaostrzyć jej stan. Zabieg nie jest realizowany na skórze opalonej.

Z posiadania tatuażu wykluczają też choroby utrudniające krzepnięcie krwi i utrudniające regenerację organizmu. Osoby z cukrzycą powinny skonsultować chęć posiadania tatuażu z diabetologiem, który określi czy poziom cukru nie osłabi gojenia się skóry. 

Tatuaży nie powinny wykonywać osoby chore na padaczkę, z niektórymi chorobami serca czy układu krążenia. Przeciwskazaniem będzie nosicielstwo HIV, HCV, HBV, stwardnienie rozsiane i choroby tkanki łącznej. 

Nie powinny wykonywać tatuaży kobiety podczas menstruacji, ciąży, czy karmiące piersią. Nie zaleca się wizyty podczas osłabienia, stanów zapalnych, czy z wysoką temperaturą.

Tatuaż nie może zostać umiejscowiony na bliznach po wycięciu czerniaka i węzłów chłonnych, ale też nie powinien przykrywać zmian na skórze, co utrudniłoby diagnostykę w kierunku wykrycia czerniaka. Dyskwalifikująca będzie terapia izotretynoiną, która wydłuża czas gojenia.  

Jak wybrać dobre studio tatuażu? 

Wykonanie tatuażu jest zabiegiem inwazyjnym, który wiąże się z ryzykiem zakażeń, dlatego tak istotny jest wybór salonu przestrzegającego norm sanitarnych i używającego barwników posiadających unijne atesty. 

Wysoka higiena placówki, dezynfekcja sprzętu, zabezpieczenie fotelu folią i używanie zdezynfekowanego zestawu igieł dla każdego klienta, przekłada się na wzrost kosztów, a tym samym wzrost cen usług. Sama cena nie powinna jednak wpływać na ostateczną decyzję – zawsze przecież można zapytać o rabaty, promocje i okresowe zniżki. 

Na wybór powinny natomiast wpływać opinie o salonie i wcześniejsze realizacje tatuatorów. Dotychczasowe realizacje salonów powinny być dostępne na ich stronie internetowej bądź w ich mediach społecznościowych. Przed podjęciem decyzji należy sprawdzić, czy salon tatuażu i wybrany tatuator specjalizują się w stylu, który nas interesuje. Niektóre ze stylów są mniej rozpowszechnione od innych, a te niszowe nie zawsze oferowane są przez każdy salon.

Ile kosztuje usunięcie tatuażu? 

Ile kosztuje usuwanie tatuażu

Usługa usunięcia tatuażu jest oferowana przez coraz więcej gabinetów. Trzeba jednak wiedzieć, że podobnie jak wykonanie tatuażu, jego usunięcie wiąże się z ryzykiem i jest uzależnione od kilku czynników. Decydujące będą wielkość i umiejscowienie tatuażu, a także kolory tuszu. Warto wspomnieć, że żadna z metod nie przywróci skóry do stanu pierwotnego. 

Jak usuwa się tatuaże?  

Decyzja o usunięciu tatuażu podejmowana jest z różnych powodów. Jednym z głównych jest niezadowolenie z wykonania tatuażu, chęć zatarcia śladu po wydarzeniu lub osobie, które tatuaż miał symbolizować lub zwyczajnie zmiana gustu – po pewnym czasie tatuaż przestaje cieszyć oko. 

Nowoczesne sposoby usuwania tatuażu są coraz bardziej bezpieczne, jednak nie powinno się zapominać o wyborze sprawdzonego gabinetu, działającego w oparciu o normy sanitarne. Poniżej przedstawiamy metody używane do usuwania tatuaży:

Laserowe usuwanie tatuażu polega na wypalaniu wzoru, który wcześniej został wytatuowany. Wypalanie wiąże się z uszkodzeniem naskórka przez co potrzebnych jest kilka sesji, by uszkadzany naskórek mógł się między sesjami zagoić. Metoda ta nie powoduje całkowitego usunięcia tatuażu, a jedynie sprawia, że jest on mniej widoczny i łatwiej jest go przykryć nowym.

Chirurgiczne usuwanie tatuażu jest bardziej inwazyjne. Polega na wycięciu kawałka skóry, na którym znajduje się tatuaż. Jest wybierane najczęściej po tym, gdy metoda laserowa nie przynosi spodziewanych efektów, ale stosowana jest raczej do usuwania małych tatuaży, przy większych potrzebny byłby przeszczep skóry. Po chirurgicznym usunięciu tatuażu zostają widoczne blizny.

Usuwanie tatuażu metodą IPL polega na stopniowym niszczeniu barwnika, nie spowoduje jednak, że tatuaż stanie się niewidoczny. Jest też uznawany za bardziej ryzykowny i mniej skuteczny sposób od laserowego zabiegu – stąd jego mniejsza popularność. Również wymaga kilku sesji wykonywanych w odstępie kilku tygodni. Może doprowadzić do powstania przebarwień i blizn. 

Złuszczanie chemiczne lub mechaniczne naskórka przy pomocy dermabrazji lub peelingu chemicznego może się sprawdzić jeśli nie ma konieczności dotarcia do głębszych partii skóry. Niestety powikłania mogą doprowadzić do zakażeń, przebarwień i blizn.

Elektrokoagulacja – jej skuteczność odnotowano przy usuwaniu niewielkich tatuaży. Polega na wykorzystaniu prądu o wysokiej częstotliwości do usunięcia tatuażu ze skóry. Dzieje się to pod wpływem wysokiej temperatury, która niszczy białka naturalne i zamyka naczynia krwionośne. Nie może być stosowana u osób posiadających rozrusznik serca, cukrzycę, czy zaburzenia krzepnięcia i krążenia.

Nowy tatuaż to opcja dla tych, którzy nadal chcą mieć na ciele tatuaż, ale w zmienionej formie. Można zakryć mniejszy tatuaż większym wzorem lub ciemniejszym barwnikiem. Ważne jest także, by wybrać tatuatora, który zajmuje się zakrywaniem tatuaży. Ta metoda wymaga doświadczenia i umiejętności.

Ile kosztuje usunięcie tatuażu?

Koszt usunięcia tatuażu metodą laserową waha się między 250-1000 zł za sesję. Metoda chirurgiczna to wydatek rzędu 500-2000zł. Cena jednorazowego zabiegu elektrokoagulacji zawiera się w przedziale 30-150zł, a złuszczania chemicznego – 150-600zł. Zabieg IPL wycenia się na 250zł. Cena cover up zaczyna się od 200-250zł i nie ma górnej granicy.

Znaczenie tatuaży 

Odbiorców tatuaży najprościej podzielić na dwie grupy. Tych, którzy decydują się na wykonanie tatuaży ze względu na znaczenie wzorów umieszczonych w projektach oraz tych, dla których symbolika ma drugorzędne znaczenie, a bardziej liczy się ich aspekt wizualny. Tatuaże zatem mogą mieć znaczenie zgodne z przedstawionym na nich wzorem, personalnym przesłaniem albo też być po prostu wyrazem sztuki. Poniżej przedstawiamy znaczenia kilkunastu najpopularniejszych wzorów tatuażów: 

Znaczenie Tatuażu Wilk

Jako symbol wilk pojawia się w ogromie podań i legend. Jest przedstawiany jako sprytny drapieżnik, ale też troskliwy ssak ratujący przed śmiercią Remusa i Romulusa. Stąd też tatuaż z wilkiem może mieć wielorakie znaczenie. Z jednej strony symbolizuje on hart ducha, wytrwałość, lojalność, a także wartości rodzinne, z drugiej zaś przebiegłość.

Znaczenie Tatuażu Motyl

Motyl jest stworzeniem utożsamianym z końcową formą przeistoczenia. Jest efektem finalnym metamorfozy dlatego często symbolizuje piękno, metamorfozę właśnie, ale też ulotność i kruchość. Tatuowane są również przez tych, którzy chcą wyrazić wolność, czy współczucie.

Znaczenie Tatuażu Róża

Pierwszym skojarzeniem, jakie powiązane jest z różą, szczególnie czerwoną, jest miłość, wierność i przywiązanie. I owszem, to główne jej znaczenie, ale nie jedyne. W wielu kulturach róża jest także atrybutem bogactwa i przepychu, ale też pasji i piękna. Żółta róża oznacza przyjaźń, radość i obietnicę nowego początku, niebieska będzie symbolizować coś niemożliwego, a fioletowa łaskę, elegancję i łagodność.

Znaczenie Tatuażu Wąż

Mimo, że wąż dzięki opowieściom, filmom i religii kojarzy się głównie z pokusą, przebiegłością i zdradą, to nie jest to jedyne jego znaczenie. Może być metaforą inteligencji pozwalającej osiągać cele. Ale też uczy pozostawiania za sobą przeszłości i zaczynania nowego rozdziału.

Znaczenie Tatuażu Pióro

To wzór idealny dla twórców sztuki, muzyki i wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji. Mają być symbolem uniesienia duchowego i emocjonalnego. Niektórzy przypisują mu emocjonalność, delikatność ale też ulotność. Dla innych będzie znakiem określającym rozpoczęcie nowego projektu, czy etapu w życiu.

Znaczenie Tatuażu Sowa

W wierzeniach Indian jest istotą o niezwykłej mądrości, a także strażnikiem tajemnej wiedzy. W kulturze Celtów ptak stał na straży honoru, ale był też obdarzony wielką siłą. W kulturze azjatyckiej sowa może wywoływać nieszczęścia lub im zapobiegać. Stąd obecne znaczenie jakie się sowom przypisuje – mądrość, inteligencja, ochrona, ale też śmierć, smutek i intuicja.

Znaczenie Tatuażu Kwiat Lotosu

Zawsze ma pozytywny wydźwięk. Może być znakiem równowagi duchowej, wolności, ale też dojrzałości, mądrości i silnego charakteru oraz delikatności i piękna. Nie bez znaczenia jest kolor tatuażu. Biały kwiat lotosu przypisuje się oświeceniu duchowemu, niebieski symbolizuje walkę i zwycięstwo, a także nieskończony rozwój, natomiast czerwony nawiązuje do miłości i pasji.

Znaczenie Tatuażu Lew

To majestatyczne zwierzę zwane królem zwierząt jest uosobieniem siły i mocy. W kulturach wschodu postrzegany był jako zwierzę przynoszące szczęście i broniące przed nieczystymi mocami. Tatuaże z jego wizerunkiem mogą oznaczać również dumę, potęgę, zwycięstwo, odwagę i działanie. Będą też znakiem dzikości, ambicji, sprawiedliwości i szczodrości.

Znaczenie Tatuażu Koliber

W legendach kolibry miały mieć nadprzyrodzone moce, bo były uznawane za posłańców bogów pomagających przyciągać energię, umiejętności walki, a w wierzeniach Azteków także pomagał sprowadzać deszcz. Współcześnie tatuuje się kolibra, jako symbol radości, wolności i niezależności twórczej. Mają przypominać o skupieniu się na teraźniejszości i spełnianiu marzeń.

Znaczenie Tatuażu Księżyc

Po pierwsze symbolizuje zmianę, w końcu w ciągu miesiąca przechodzi przez różne fazy. Podobnie, jak cykl menstruacyjny kobiet przez co księżyc często kojarzy się z kobiecością i naturą.

Znaczenie Tatuażu Mandala

W buddyzmie i hinduizmie służy do przykuwania uwagi ludzi. Jest stworzony tak, by można było patrzeć na niego godzinami. Sprawdzi się u osób lubiących być w centrum uwagi.

Znaczenie Tatuażu Zegar

Może mieć wiele znaczeń, a wszystko zależy od intencji osoby, która taki tatuaż chce sobie wytatuować. Może wskazywać na przykład ważną godzinę – poznania żony, czy narodzin dziecka. Ale przypomina też o upływającym czasie, przemijaniu.

Znaczenie Tatuażu Kruk

Dla większości kultur czarny kruk jest zwiastunem kłopotów, ciężkich czasów, a nawet śmierci. Nie jest tak w krajach azjatyckim, gdzie ptak postrzegany jest jako symbol wiecznej miłości, spędzający życie z jednym partnerem i chroniący młode za wszelką cenę. Uważany jest też za najbardziej inteligentnego ptaka.

Znaczenie Tatuażu Kotwica

Niegdyś symbolizował początek przygody bądź bezpieczną przystań. Współcześnie interpretuje się go jako znak życia pełnego przygód, ale też nadzieję i bezpieczeństwo.

Znaczenie Tatuażu Łapacz Snów

Rdzenni mieszkańcy Ameryki używali łapaczy snów do odpędzania złych duchów ze snów. Krąg miał chwytać w sidła złe sny, a przepuszczać te dobre.

Znaczenie Tatuażu Ćma

Tatuaż z wizerunkiem ćmy wybierają osoby, które gotowe są na wszystko, by zrealizować cel, tak jak ćma która za wszelką cenę chce dostać się do światła. Mogą stać się znakiem akceptacji siebie oraz przejścia z ciemności do światła, nie tylko w sensie duchowym. Rdzenni Amerykanie łączyli ją z transformacją i reinkarnacją, ale również przypisywali jej moc regeneracji.

Znaczenie Tatuażu Kompas

Jego przeznaczeniem jest wskazywanie drogi zagubionym nie tylko w dosłownym tego słowa znaczeniu. Może też wskazywać na cel, który można osiągnąć pokonując przeciwności losu. Często tatuuje się go również jako talizman pomagający w podejmowaniu dobrych decyzji.

Znaczenie Tatuażu Wiśnie

Występuje w postaci kwiatów wiśni i jej owoców, a każda forma ma odmienne znaczenie. Owoc wiśni symbolizuje życiową mądrość, a kwiat powiązany jest z kobiecą energią i seksualnością.

Znaczenie Tatuażu Kot

Podobnie jak koty mogą symbolizować inteligencję i przebiegłość, albo nawiązać do niezależności i wolności. Kot w kulturze na przestrzeni wieków dorobił się wielu znaczeń i również tatuażom z motywem kota można nadać podobne znaczenia. Na przestrzeni wieków kotom przypisywano boskość, kobiecość, opiekuńczość ale też okultyzm i czarną magię.

Znaczenie Tatuażu Koń

Konie postrzegane są jako piękne i majestatyczne zwierzęta, dlatego tatuaż przedstawiający konie może być powiązany z tymi cechami. Niektóre interpretacje czerpią jeszcze z wolności ducha sięgając do korzeni wolnych koni, które nawet obecnie można spotkać w niektórych regionach świata.

Znaczenie Tatuażu Pies

Nierozerwalnie połączone jest z dwiema cechami psów – lojalnością i wiernością. Mogą stanowić również dowód miłości do własnego psa żyjącego lub nie, który symbolicznie znajdzie się na ciele właściciela.

Znaczenie Tatuażu Klaun

Podobnie jak klauni w filmach tatuaże z nimi mogą symbolizować zarówno dobro, jak i zło. Weseli klauni będą powiązani z dobrymi wibracjami, zabawą i szczęściem. Natomiast ci źli będą utożsamiani ze strachem, smutkiem i terrorem.

Znaczenie Tatuażu Wróżka

Baśniowe istoty najczęściej wywołują pozytywne skojarzenia. Najczęściej tatuują je osoby chcące zachować w sobie młodego ducha. Tatuaż z motywem wróżki odnosi się do niewinności, delikatności, frywolności, wolności ducha, a także ma być symbolem spełnienia marzeń.

Znaczenie Tatuażu Gołąb

Utożsamiany jest z pokojem i miłością. Chociaż można również znaleźć interpretacje symboliki gołębia jako znaku wiecznej miłości, oddania czy opiekuńczości.

Znaczenie Tatuażu Sztylet i Czaszka

Dawniej tatuaż widywano głównie u więźniów, co miało oznaczać, że zabili oni co najmniej jedną osobę. W późniejszych czasach widywano go u motocyklistów, czy gwiazd rocka. Dziś utożsamiany jest z gotowością do podejmowania ryzyka i przygody, czy też brakiem strachu przed śmiercią.

Znaczenie Tatuażu Serce

Jeden z najczęściej tatuowanych wzorów ze względu na wielorakie znaczenie, które można mu przypisać. Wzór serca nie tylko wiąże się z miłością i przyjaźnią, ale też z cierpieniem, zdradą i zawodem miłosnym.

Znaczenie Tatuażu Skrzydła

Mogą być symbolem pokoju i miłości, ale też wolności, wyzwolenia, czy ucieczki od problemów. Mogą być tatuowane na znak ochrony lub zbawienia, a także znak podążania za głosem serca. Niekiedy mogą być utożsamiane z odwagą lub męstwem ale też z zamiłowaniem do podróży.