Welon ślubny jest szczególnym dodatkiem do stylizacji Panny Młodej. Nie dość, że ma znaczenie symboliczne, kojarzy się z tradycją, to jeszcze pięknie wygląda. Na rynku spotykamy obecnie wiele rodzajów welonów. Na jaki się zdecydować? Oto kilka podpowiedzi.
Welon ze zdobieniami czy bez?
Najczęściej welon wykonany jest z tiulu. Wśród dostępnych modeli w salonach sukien ślubnych spotkasz się z welonami:
- gładkimi,
- wykończonymi haftem, koronką czy delikatną lamówką,
- z delikatnymi zdobieniami – cekinami czy perełkami,
- jednowarstwowymi oraz dwuwarstwowymi.
Wybierz odcień welonu
Pamiętaj, że kolor welonu musi współgrać z odcieniem sukni ślubnej. Jeśli zdecydowałaś się na suknię w odcieniu ciepłej bieli (np. zbliżonej do kremowego), zdecyduj się na welon również w ciepłej tonacji.
Jeśli Twoja suknia ma różne odcienie, powinnaś wybrać welon w tonacji dominującej. Odcień innych dodatków: rękawiczek, bukietu czy butów dobierz do ocienia welonu.
Dopasuj welon do sylwetki
Pamiętaj o tym, że decydując się na założenie welonu, powinnaś dobrać go nie tylko do modelu sukni ślubnej, ale i do wzrostu. Dlatego, jeżeli:
- jesteś niska i szczupła – zdecyduj się na welon krótki albo półdługi, ponieważ nie skróci on Twojej sylwetki;
- masz kilka nadprogramowych kilogramów – zdecyduj się na prosty i długi welon, ponieważ wysmukli on Twoją sylwetkę;
- masz szerokie biodra lub ramiona – załóż welon kończący się poniżej ramion albo bioder. Zrezygnuj też z welonu z wykończeniami. Unikniesz w ten sposób sytuacji, w której Twoje ramiona albo biodra będą przykuwały uwagę.
Dobierz styl i długość welonu do sukni ślubnej
Teraz nadszedł czas na to, abyś dobrała welon do modelu sukni ślubnej:
- Do modeli krótkich, półdługich czy empire doskonale pasuje welon ślubny do ramion (ok. 50 cm), z woalem, który zakrywa twarz przyszłej Panny Młodej. Ten model welonu ślubnego idealnie wpisuje się w suknie z lat 50. Taka długość welonu komponuje się z sukienkami o prostym, niezbyt szerokim kroju. Poza tym, pasuje do fasonów z zaznaczoną talią, mocno rozkloszowanych, ale krótkich.
- Welon ślubny do linii biustu (ok. 65 cm długości), z przodu kończy się na linii biustu, natomiast z tyłu sięga aż do pasa. Idealnie komponuje się z bogatymi sukienkami (z odkrytymi ramionami).
- Welon ślubny do łokcia ma ok. 70 cm długości. To najbardziej uniwersalny welon, ponieważ pasuje do każdego typu urody, zarówno dla dziewczyn niskich, jak i wysokich. Ten model pasuje najbardziej do sukni klasycznych i typu „A”. Jeśli chciałabyś połączyć ten welon z tiarą czy diademem, pokuś się o to – z takimi dodatkami wygląda najpiękniej.
- Kolejną dosyć popularną długością jest welon ślubny do końca dłoni. Pasuje zarówno do modeli eleganckich i bogatych, jak i tych skromniejszych. Ten model ma ok. 1 metra długości.
- Welon ślubny o długości tzw. „do walca” jest dłuższy niż do kostek i krótszy niż do podłogi. Taka długość jest idealną dla sukni z krótkim trenem. To najczęściej wybierany model welonu.
- Welon ślubny o długości do podłogi pasuje wysokim Pannom Młodym. Pamiętaj, że nie powinien on ciągnąć się po podłodze. Pasuje do sukni bez trenu, ale długich.
- Welon o długości kościelnej pasuje do sukni z trenem i nie powinien być znacznie dłuższy niż tren.
- Welon o długości katedralnej powinien ciągnąć się za Panną Młodą. Idealnie pasuje do eleganckiej sukni ślubnej z trenem.
- Welony o długości hiszpańskiej mają kształt okrągły i są obszyte koronką. Mają różną długość, lecz najpopularniejsza z nich wynosi ok. 1 metra. W porównaniu do pozostałych modeli welonów, upina się je wysoko. Pasują do sukni ślubnych klasycznych oraz typu „rybka”. Najbardziej pasują dziewczynom o mocniejszej budowie, ponieważ odwracają uwagę od figury.
Zastanów się na upięciem
Wybierając model welonu ślubnego, powinnaś również wziąć pod uwagę wysokość upięcia, które zależy od fryzury.
Jeśli postanowiłaś, że w dniu ślubu, będziesz miała wysokiego koka, wtedy powinnaś wpiąć welon niżej.
Z kolei, kiedy masz włosy upięte niżej, wtedy welon powinnaś wpiąć wyżej. Na pierwszą opcję powinny zdecydować się kobiety wysokie, które nie chcą mieć kilku centymetrów więcej.
Natomiast drugie rozwiązanie powinny wybrać Panny Młode, które są niskie i zależy im na tym, aby stać się optycznie wyższymi.