Jak zadbać o uśmiech przed ślubem?

Piękny uśmiech to nie tylko starannie wykonany makijaż ust, to przede wszystkim lśniące zęby. Niestety nie każdą z nas natura obdarzyła białymi, równymi zębami. Nie oznacza to jednak, że trzeba załamywać ręce. Istnieje wiele domowych sposobów pomagających wybielić szkliwo o kilka odcieni. Z pomocą spieszy również stomatologia.

Ile kosztuje wybielanie zębów?

Wybielanie zębów laserem diodowym kosztuje 1000-2000 zł. Za wybielanie zębów metodą nakładkową zapłacimy 500-800 zł. Decydując się na wybielanie obu łuków lampą Beyond, musimy przygotować budżet w wysokości 700-1600 zł. Za licówki porcelanowe zapłacimy 800-1500 zł za każdy ząb.

Udaj się do dentysty

Od tego w zasadzie należy zacząć. Nawet najbardziej skrupulatnie wykonywane zabiegi wybielające szkliwo nie przyniosą pożądanych rezultatów, jeśli w naszym uzębieniu będą ubytki. Dopiero mogąc pochwalić się zdrowymi zębami, należy przystąpić do zabiegów estetycznych.

Zadbaj o higienę jamy ustnej 

Szczotkując zęby po każdym posiłku, zapobiegniesz powstawaniu osadu i przebarwień. Do mycia zębów używaj tylko pasty do zębów, która otrzymała pozytywną opinię Towarzystwa Stomatologicznego. Pamiętaj również o wymianie szczoteczki, kiedy tylko zauważysz, że włókna ulegają odkształceniu lub wydają się zużyte. Ponadto, zmień szczoteczkę na nową po każdej przebytej infekcji, aby uniknąć prawdopodobieństwa ponownego przedostania się bakterii do jamy ustnej.

Wypróbuj domowe sposoby na wybielanie zębów

Mimo, że na rynku dostępnych jest wiele preparatów służących wybielaniu zębów, to stosowanie ich może być nieco kosztowne i skomplikowane. Dlatego przed zastosowaniem ich wypróbuj domowe sposoby, które są zdrowsze i bezpieczniejsze.

Oto kilka skutecznych sposobów:

1. Rozgnieć truskawki lub liście szałwii. Nałóż papkę na zęby i masuj.

2. Kup sproszkowany węgiel i używaj go tak, jak pasty do zębów. 

3. Jedz owoce i warzywa

Jedząc surowe owoce i warzywa, oczyszczasz naturalnie zęby. Spożywaj jak najczęściej truskawki, ponieważ zawierają one witaminę C odpowiedzialną za biały kolor zębów. Do wybielania zębów możesz też stosować skórkę cytryny. Masuj nią powierzchnię zębów, a następnie dobrze wypłucz. 

4. Unikaj niektórych produktów

Unikaj spożywania produktów, które barwią nasze szkliwo: kawy, herbaty, czerwonego wina. Zrezygnuj z palenia papierosów. 

5. Używaj nici dentystycznej

Przynajmniej raz dziennie używaj nici dentystycznej, ponieważ dzięki niej usuniesz wszelkie pozostałości po pokarmach. 

6. Zmień dietę

Postaraj się zdrowo odżywiać. W ten sposób dostarczysz do swojego organizmu odpowiednią dawkę składników odżywczych, a tym samym wzmocnisz zęby w naturalny sposób. W szczególności polecane jest spożywanie produktów zawierających wapń: mleko, wyroby mleczne – sery czy jogurty oraz ryby. 

Pamiętaj:

Przynajmniej raz na pół roku umów się ze stomatologiem na profesjonalne czyszczenie zębów. Pomoże Ci to w utrzymaniu białego koloru szkliwa.