Jak zrobić maseczkę na twarz do skóry tłustej?

Cera tłusta jest dość kłopotliwa. Nadmierna produkcja sebum przynosi skutek w postaci niepożądanego błyszczenia się naskórka, jak również sprzyja tworzeniu się zaskórników i powstawaniu wyprysków. Cera tłusta wymaga odpowiedniej pielęgnacji oraz stosowania dobrze dobranych kosmetyków. Stosując się do kilku prostych rad, możesz pokochać swoją tłustą cerę i odkryć jej wiele zalet, w tym mniej widoczne zmarszczki w okresie starzenia się.

Zwróć uwagę na codzienną dietę

Kiedy Twoja cera ma skłonności do przetłuszczania się, zwróć uwagę na to, co jesz. Stosując nieodpowiednią dietę, negatywnie wpływasz na funkcjonowanie Twojego układu trawiennego, a to odbija się na Twojej twarzy. Unikaj też potraw ostrych i kwaśnych oraz używek – papierosów, alkoholu i napojów gazowanych. Ogranicz również spożycie słodyczy, ponieważ duża ilość cukru zwiększa produkcję sebum.

przy skórze tłustej – Zadbaj o oczyszczanie cery

Cerę tłustą należy myć dwa razy dziennie. Poranna toaleta pozwoli usunąć zalegającą na niej warstwę sebum, a wieczorna – dodatkowo oczyści twarz z nagromadzonych w ciągu dnia zanieczyszczeń. Po umyciu twarzy należy zastosować tonik antybakteryjny.

Wykonaj peeling twarzy

Raz w tygodniu wykonaj peeling twarzy, który usunie obumarły naskórek. Jeśli na twojej twarzy znajdują się wypryski, zdecyduj się na peeling enzymatyczny. Jeśli cera jest gładka, możesz użyć peeling gruboziarnisty. Unikaj kosmetyku, który zawiera w swoim składzie alkohol. 

Stosuj maseczkI na twarz dla skóry tłustej

Co najmniej raz w tygodniu nałóż na twarz maseczkę z zielonej glinki, ponieważ ujędrni ona skórę oraz wyrówna jej koloryt. Do wykonania maseczki potrzebujesz jedynie glinkę zieloną oraz odrobinę wody. Wystarczy, że połączysz obydwa składniki i zmieszasz je ze sobą. Nałóż maseczkę na twarz na 20 minut. Po upływie tego czasu spłucz ją ciepłą wodą. 

Przepisy na domową maseczkę dla cery tłustej

Przepis 1: maseczka dla skóry tłustej z owoców i warzyw

Do wykonania maseczki dla skóry tłustej przygotuj: truskawki, ogórka, cytrynę, kapustę, pomidora.
Obierz wszystkie owoce i warzywa ze skórki. Następnie rozdrobnij je na papkę. Połącz ze sobą i zmiksuj wszystko razem. Nakładaj na skórę, delikatnie masując. Po kilku minutach spłucz buzię ciepłą wodą. 

Dlaczego ta maseczka jest tak skuteczna?

  • Truskawki są bogatym źródłem anty-oksydantów i gamma-tokoferolu, kwasu linolowego, alfa-linolenowego i kwasu oleinowego. Dzięki nim uzupełniają braki niezbędnych kwasów tłuszczowych. Posiadają też dużą zawartość witaminy C, flawonów i flawonoidów, które sprzyjają likwidowaniu przebarwień powstałych na skórze. Działają odżywczo, bakteriobójczo i ściągająco.
  • Pomidor zawiera wiele cennym witamin, które sprawią, że nasza skóra jest rozjaśniona, pełna blasku, oczyszczona, a pory są zmniejszone i prawie niewidoczne. 
  • Ogórek zawiera sole mineralne, witaminy z grupy A, B, C oraz E, kwasy organiczne i enzymy. Działa nawilżająco, zmiękczająco, tonizuje i nadaje świeży wygląd. 
  • Cytryna jest bogata w witaminę C, flawonoidy oraz fitohormony. Pomaga na dłużej zachować gładką i młodą cerę oraz usunąć nadmiar martwego naskórka. Nadaje skórze sprężystość i doskonale ją napina. Działa tonizująco i odświeżająco.
  • Kapusta zawiera witaminy z grupy C, B, K, E oraz minerały – wapń, magnez, żelazo. Działa regenerująco. 

Przepis 2. Krem dla skóry tłustej z miodłą indyjską

Do przygotowania kremu dla skóry tłustej z miodłą indyjską przygotuj: miodłę indyjską, suche pokruszone płatki róży, jogurt naturalny. Zmieszaj wszystkie składniki ze sobą. Następnie nałóż na twarz i odczekaj około 20 minut. Przemyj twarz zimną wodą i wytrzyj do sucha. 

Dlaczego maseczka dla skóry tłustej z miodłą indyjską jest tak skuteczna?

  • Miodła indyjska działa odkażająco. 
  • Płatki róży, a w szczególności ich zapach, pomaga w odprężaniu, łagodzi stres, zmniejsza napięcie nerwowe i ułatwia zasypianie.
  • Jogurt naturalny zawiera witaminy z grupy B, proteiny mleczne oraz ważne dla naszego organizmu minerały – wapń, cynk, fosfor. Dzięki składnikom odżywczym działa nawilżająco oraz regenerująco, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.