3 zwyczaje weselne, które warto znać

Czym byłby ślub bez rytuałów? Choć coraz częściej tradycyjne zwyczaje zostają zastąpione nowymi pomysłami, istnieje kilka z nich, bez których wesele po prostu nie może się odbyć. Oto 3 najbardziej znane i wciąż praktykowane zwyczaje weselne, których warto przestrzegać, aby – zgodnie z tradycją – wieść szczęśliwe małżeństwo obfitujące w dobrobyt.

Błogosławieństwo

Błogosławieństwo jest jednym z najważniejszych zwyczajów ślubnych. Zgodnie z tradycją, powinno zostać udzielone przez Rodziców przyszłych małżonków, jeszcze przed zawarciem przez nich związku małżeńskiego. Ceremonia powinna odbywać się w domu Panny Młodej, a – jeśli ślub odbywa się poza miejscem zamieszkania – w pokoju hotelowym. Podczas udzielania błogosławieństwa powinni być też obecni świadkowie. 

Błogosławieństwo jest symbolem wsparcia, które udziela Bóg Młodej Parze na nowej drodze życia. Dlatego miejsce, w którym odbędzie się, powinno zostać przygotowane również odświętnie.  Na stole przykrytym białym obrusem, należy postawić pasyjkę, wodę święconą, kropidło i kwiaty. 

Rodzice wypowiadając błogosławieństwo, mogą to zrobić w dowolnej formie. Po zakończeniu rodzice robią krzyż na czole i święcą Młodą Parę. 

Deszcz monet

Po ceremonii zaślubin, tuż po wyjściu Młodej Pary z kościoła lub urzędu, nadchodzi moment składania życzeń. Świeżo poślubieni małżonkowie przyjmują życzenia kolejno od: rodziców, dziadków, świadków oraz pozostałych krewnych i przyjaciół. Przed składaniem życzeń goście mogą obsypać Młodą Parę ryżem albo monetami, które mają symbolizować dobrobyt. 

Jeśli goście obsypią małżonków monetami, wtedy młodzi mogą ścigać się pomiędzy sobą o to, który z nich zbierze ich więcej – zgodnie z tradycją, ten właśnie małżonek będzie rządził w domu. 

Od jakiegoś czasu zwyczaj obsypywania monetami albo ryżem jest wypierany przez puszczanie baniek mydlanych albo konfetti. Jednak nie symbolizują one niczego, a jedynie stanowią niezapomnianą atrakcję dla Pary Młodej oraz gości weselnych. 

Powitanie Młodej Pary

Zgodnie z tradycją, Młoda Para nie powinna dotrzeć na salę weselną przed gośćmi. Po prostu nie wypada, aby świeżo upieczeni małżonkowie oczekiwali na weselników. Kiedy już nowożeńcy dotrą na salę weselną, Pan Młody powinien przenieść przez próg swoją świeżo poślubioną żonę. Następnie Młodych witają Rodzice, częstując ich chlebem i solą oraz wodą lub wódką. Po wzniesieniu toastu, Młodzi muszą rzucić kieliszki za siebie. Wedle zwyczaju kieliszki powinny się stłuc, wtedy nowożeńcy będą mieć szczęście.