7 przesądów ślubnych związanych ze strojem Panny Młodej

Wierzyć czy nie? Choć większość osób traktuje przesądy z przymrużeniem oka, to jednak podświadomie staramy się unikać sytuacji, które mogą przynieść pecha. Zwłaszcza, jeśli chodzi o ten szczególny dzień ślubu. Dlatego warto poznać najważniejsze przesądy związane z zamążpójściem. W końcu po co kusić los?

Nie rozerwij sukni ślubnej

Istnieje przesąd głoszący, że szycie rozerwanej sukni w dniu ślubu przynosi pecha. Jeśli zatem zdarzy Ci się mały wypadek w dniu ślubu, zepnij rozerwaną suknię ślubną agrafką. Jeśli uszkodzenie jest dość duże, poproś kogoś innego o zeszycie – w żadnym wypadku nie rób tego sama!

Nie pokazuj się narzeczonemu w sukni ślubnej

Chyba jednym z najbardziej znanych przesądów ślubnych, jest ten, że Panna Młoda nie powinna pokazywać się swojemu narzeczonemu w sukni ślubnej przed ślubem.  Ponoć przyniesie to pecha przyszłym małżonkom. Tak samo ważne jest, aby nie pozwalać siostrom przymierzać swojej sukni ślubnej, ponieważ można w ten sposób sprowadzić na nie staropanieństwo. 

Nie pożyczaj pieniędzy na buty

Pamiętaj, że przesądy ślubne dotyczą również kupowania butów: nie pożyczaj na nie pieniędzy od narzeczonego. Zrezygnuj również z proszenia go o to, by je Ci kupił.  Jeśli tak zrobi, może się spodziewać, że w krótkim czasie po ślubie go opuścisz. Z kolei jeśli pragniesz, aby w Twoim małżeństwie gościł dostatek, w dniu ślubu włóż do buta grosik. Pamiętaj też o tym, aby wystawić buty w dniu ślubu za okno – dzięki temu zamówisz ładną pogodę oraz szczęście. Wybierając buty ślubne, zdecyduj się na zabudowane – te z odkrytymi palcami przyniosą Wam niepowodzenie. 

Przywołaj szczęście

Chcesz, by w trakcie trwania małżeństwa gościły u Was radość oraz szczęście, w dniu ślubu ubierz na siebie coś starego, coś nowego, coś niebieskiego oraz coś pożyczonego. Dzięki temu zagwarantujesz sobie i mężowi dostatek, wierność i wzajemne wsparcie oraz życzliwość bliskich Wam osób. Natomiast nie zaleca się ubierania w dniu ślubu niczego w różowym kolorze – ponoć przynosi to nieszczęście. 

Zadbaj o welon

Mimo, że welon jest jedną z najpiękniejszych ozdób, to może przysporzyć Ci kłopotów. Wybierając go, zdecyduj się na taki, który nie jest zbyt długi – potknięcie się o niego przynosi pecha. Unikaj też oglądania się za siebie i poprawiania go. Pilnowanie welonu należy do obowiązków druhny. 

Wybierz kwiaty do bukietu ślubnego

Wybierając kwiaty do bukietu ślubnego unikaj róż – kolczaste kwiaty to symbol cierpienia. Jeśli jednak zdecydujesz się na nie, zadbaj o to, żeby ich kolce były dokładnie przycięte. Wybierając bukiet, zwróć uwagę na mowę kwiatów. W szczególności zdecyduj się na hiacynty, które oznaczają przywiązanie nowożeńców do siebie, oraz konwalie, które symbolizują piękno Panny Młodej. 

Zrezygnuj z pereł

Nawet jeśli perły bardzo Ci się podobają i ubierasz je na wyjątkowe okazje, to jednak perły symbolizują nieszczęście. Dlatego nie zakładaj ich w dniu ślubu.