Jakie wybrać wino na prezent ślubny?

Dawniej nie wyobrażano sobie składania życzeń Młodej Parze bez bukietu kwiatów. Obecnie podarowywanie wiązanki coraz częściej wypierane jest przez wina, kupony Lotto czy nawet karmę dla zwierząt ze schroniska. Najczęściej Młoda Para już w zaproszeniu przekazuje informacje, co życzy sobie zamiast kwiatów. Jeśli ich wyborem jest wino, wiemy, że w takich trunkach gustują. Jednak wybór win jest bardzo szeroki. A jeśli do tego nie jesteśmy znawcami tego trunku, stajemy przed dylematem: jakie wino wybrać? Oto kilka praktycznych porad. 

Wino na prezent – Zacznij od przeczytania ulotki

Wybieraj tylko takie wina, które są rozlewane na terenie danej winnicy. Wina transportowane w cysternach i rozlewane w kraju ich zbytu zazwyczaj są gorszej jakości. Nie będąc pewnym, gdzie rozlewane jest wino, przeczytaj ulotkę. Znajdziesz na niej wszystkie niezbędne informacje.

Wybieraj markowe wina

Jeśli nie znasz gustu i smaku Pary Młodej i nie wiesz, jaki rodzaj wina lubią – białe, czerwone, słodkie, półsłodkie, wytrawne… bezpiecznym wyborem będzie wino półsłodkie lub półwytrawne. Z kolei, jeśli wiesz, że piją tylko słodkie i tylko czerwone, ale unikają włoskiego, bo jest przereklamowane, to zdecyduj się na wino proste, niewyszukane, ale markowe rodzaju: Sherry, Porto, Marsala, Tokaj Aszu, Malaga, Chianti, proste Bergundy czy Bordeaux. 
Unikaj tanich win z marketów znanych marek – takie wina będą wyglądały mało elegancko. 

Wino na prezent – Nie kieruj się ceną

Wybierając wino na prezent ślubny, wybierz te, które są dostępne w specjalistycznych sklepach. Tam uzyskasz fachową pomoc. Zapytaj się sprzedawcy o to, jakie wina najczęściej są wybierane na specjalne okazje. Choć cena z pewnością ma znaczenie, nie decyduj się na wina z najniższej półki.

Podaruj zestaw win

Jeżeli nie chcesz obdarowywać Młodej Pary tylko jedną butelką, dobrym pomysłem może być wybór zestawu win. Możesz w nim skomponować nawet kilka rodzajów tego trunku. 

Podaruj prezent w formie wspólnych przeżyć

Jeśli chcesz, aby Młodzi zapamiętali ten prezent od Ciebie jako niezapomniane przeżycie, podaruj im voucher na degustację win. 

Butelka ma znaczenie

Jeśli nadal nie wiesz, jaki rodzaj wina wybrać, zwróć uwagę na jego butelkę. Wybierz takie, którego butelka najładniej się prezentuje. 

Zapakuj wino na Prezent

Pamiętaj, że wino należy elegancko opakować. Zapoznaj się ze sposobami dekorowania win albo poproś doradcę w sklepie specjalistycznym o zapakowanie prezentu. 

wino na prezent -Dołącz życzenia

Jeśli nie masz możliwości udania się do specjalistycznego sklepu z winami, zamów wino w sklepie internetowym. W trakcie składania zamówienia zadbaj o to, żeby do prezentu były dołączone spersonalizowane życzenia. 

Wino na prezent – Okres przydatności

Jeśli zdecydujesz się na kupienie wina „w przystępnej cenie”, pamiętaj o tym, że produkt na pewno nie będzie nadawał się do wieloletniego przechowywania. Jego okres przydatności może wynosić od roku do dwóch lat. Jeżeli nie masz pewności co do tego, jaki jest okres przydatności wybranego wina, zapytaj o to sprzedawcę. 

Wybierając wino na ślub zawsze staraj się wybierać te, które mają jak najdłuższy okres przydatności.