Jak wznosić toasty na weselu?

Wznoszenie toastów jest trudnym zadaniem. Stres, skrępowanie, a do tego skomplikowana sztuka savoir-vivre’u… to wszystko sprawia, że wiele osób rezygnuje z tej możliwości. Wesele jednak wymaga, aby choć najbliżsi członkowie rodziny czy świadkowie dokonali przemówienia na cześć Młodej Pary. Jak należy wznosić toasty i czego unikać? Oto kilka podpowiedzi.

Kiedy należy wznosić toasty weselne?

To, kiedy należy wznosić toasty, to jedno. Niemniej ważna jest umiejętność powstrzymania się przed wznoszeniem toastów w nieodpowiednich chwilach. Jednym z najbardziej niewłaściwych momentów jest początek przyjęcia weselnego. Według zwyczaju weselnego osobą, która ma prawo do wzniesienia toastu jako pierwsza, jest ojciec Panny Młodej. Jego zadaniem jest podziękowanie gościom za przybycie na uroczystość. Następnie toast powinien wznieść Pan Młody albo jego ojciec, senator lub gość honorowy. 

Jak przyciągnąć uwagę gości weselnych?

Najważniejsze jest zwrócenie na siebie uwagi gości. Można to zrobić po prostu wstając i zaczynając przemowę. Stukanie sztućcem w kieliszek nie jest w dobrym guście i w żadnym wypadku nie należy praktykować tego zwyczaju.

Jak wygłaszać toast weselny?

W trakcie wznoszenia toastu, osoba wygłaszająca powinna stać, natomiast goście powinni siedzieć. Wznoszący toast nie powinien trzymać niczego w rękach, nawet kieliszka. Przemówienie powinno być krótkie i lekkie. Doskonałą formą wygłaszania przemówienia jest złożenia życzeń poprzez wypowiedzenie anegdoty. Przemówienie nie powinno trwać dłużej niż półtorej minuty. 

Przygotuj mowę

Pamiętaj, że wznoszenie toastu jest ogromnym przeżyciem dla osoby, która go wygłasza i dla osób, do których kierowane jest przemówienie. Dlatego doskonałym pomysłem jest przygotowanie sobie wcześniej treści takiego przemówienia. Toast może być poważny, może humorystyczny lub wzruszający – ważne, aby płynął prosto z serca.

Przemawiaj głośno i wyraźnie

Przemawiając, staraj się mówić głośno oraz wyraźnie. Będziesz miał pewność, że wszyscy goście doskonale Cię słyszą i rozumieją. 

Co powiedzieć podczas wznoszenia toastu weselnego?

Jeżeli chodzi o samą treść przemówienia, to może być ona wzruszająca oraz zabawna. Nie powinny natomiast znaleźć się w niej wspomnienia oraz nieprzyjemne skojarzenia. Jeśli potrafisz samodzielnie przygotować taki przekaz, to wspaniale – najlepsze są toasty płynące prosto z serca. Jeśli nie wiesz, co powiedzieć – skorzystaj z gotowych toastów dostępnych w sieci.

Czym wznosić toast weselny?

Zanim wzniesiesz toast upewnij się, że wszyscy goście mają kieliszki pełne. Toast powinno się wznosić winem lub szampanem. Jeśli ktoś nie może pić alkoholu, powinien zwyczajowo podnieść kieliszek napełniony wodą. 

No to zdrowie!

Podczas przemówienia nie należy trzymać kieliszka w dłoni. Dopiero po skończeniu mowy należy unieść kieliszek do góry, w stronę Nowożeńców. Kolejno goście powinni wypić za zdrowie Młodej Pary.