Jak przyspieszyć wzrost paznokci?

Długie i zadbane paznokcie to marzenie niejednej kobiety. Niestety, nie każdą z nas natura obdarzyła twardymi, silnymi płytkami. Co zrobić, kiedy nasze paznokcie łamią się, rozdwajają i regularnie musimy skracać ich długość? Jak wzmocnić płytki i przyspieszyć ich wzrost, by ostatecznie móc wykonać wymarzony manicure?  

Wzbogać swoją dietę na szybszy wzrost paznokci

Jedną z najczęstszych przyczyn łamliwości paznokci jest zbyt uboga dieta. Pamiętaj, że Twoje paznokcie potrzebują do szybkiego wzrostu wielu składników odżywczych – witaminy A,B,C oraz D i minerałów. Dlatego postaraj się dostarczać ich jak najwięcej, wzbogacając swoją dietę o jaja, wątróbkę, kiełki, drożdże, banany, mleko, ryby, owoce cytrusowe, czarną porzeczkę, paprykę, kiszoną kapustę oraz oleje rybne. Jeśli czujesz, że Twoja dieta nadal jest zbyt uboga w wymienione składniki odżywcze, sięgnij po suplementy diety czy multiwitaminy, które są dostępne w aptekach. 

Ruszaj dłońmi by poprawić krążenie i przyspieszyć wzrost paznokcia

Postaraj się jak najczęściej używać dłoni – gotuj, pisz na klawiaturze albo po prostu nimi poruszaj. Dzięki temu pobudzisz krążenie, a to z kolei spowoduje, że Twoje paznokcie zaczną znacznie szybciej rosnąć. 

Pij wodę

Pij jak najwięcej wody. W ten sposób nawodnisz swój organizm i pobudzisz paznokcie do szybkiego wzrostu. 

Chroń paznokcie

Jeśli chcesz, aby Twoje paznokcie szybciej rosły, zacznij chronić je, stosując się do kilku zasad:

  • Pamiętaj o dokładnym osuszaniu paznokci po wykonaniu wszelkich zabiegów pielęgnacyjnych. Mokre paznokcie są bardziej podatne na infekcje, a to zdecydowanie nie sprzyja ich zdrowemu wzrostowi.
  • Podczas sprzątania w domu, mycia naczyń czy prac w ogrodzie zakładaj rękawice ochronne. 
  • Unikaj produktów kosmetycznych, które zawierają w swoim składzie aldehyd mrówkowy (formaldehyd), ponieważ osłabia on strukturę paznokcia. Jak na ironię, często stosowny jest przy produkcji utwardzaczy i lakierów do paznokci. Spotkać go możemy również w mydłach, szamponach czy płynach do kąpieli.

Na szybki wzrost paznokci -Mocz paznokcie w soku pomarańczowym

Codziennie przez 10 minut mocz paznokcie w soku pomarańczowym – zawiera on witaminę C i kwas foliowy sprzyjające szybkiemu porostowi paznokci. Pomarańczę możesz zastąpić cytryną.

Wcieraj czosnek w Paznkocie by je wzmocnić

Ze względu na zapach, wcieranie czosnku jest mniej przyjemnym zabiegiem domowym niż moczenie paznokci w soku pomarańczowym, aczkolwiek równie skutecznym. Aby go wykonać, przetnij ząbek czosnku na pół i wcieraj go w paznokcie. Następnie spłucz dłonie wodą.

Przygotuj maskę na paznokcie na szybki wzrost

Maseczka z oleju lawendowego i oleju z drzewa herbacianego przyśpieszy wzrost paznokci, zapobiegnie ich łamaniu oraz innym uszkodzeniom. Aby przygotować maseczkę na paznokcie, zmieszaj obydwa oleje ze sobą. Następnie rozcieńcz mieszaninę we wodzie i trzymaj w niej płytki około 5 minut. Po upływie tego czasu spłucz dłonie wodą.

Równie skuteczna jest mieszanka z oliwy z oliwek, cytryny oraz żółtka.