Jak prawidłowo przechowywać kosmetyki domowej roboty?

Kosmetyki naturalne, bez względu na to, czy przygotowane samodzielnie, czy zakupione w drogerii, mają określoną datę ważności. Prawidłowe przechowywanie preparatu pozwala wykorzystywać kosmetyk do ostatnich dni jego trwałości. Błędy w przechowywaniu mogą zaś powodować jego przedwczesne psucie, przedostawanie się bakterii czy drobnoustrojów do wewnątrz, przez co skrócimy okres jego przydatności. Poznaj kilka zasad prawidłowego przechowywania kosmetyków.

Domowe kosmetyki – Zadbaj o szczelność opakowania

Jeśli sama zajmujesz się wytwarzaniem domowych kosmetyków – peelingów, kremów, maseczek czy balsamów, kup w drogerii buteleczkę kosmetyczną. Dzięki temu większość z nich będziesz mogła przechowywać i używać przez dłuższy czas, nawet do 30 dni. 

Przechowuj Domowe kosmetyki w zaciemnionym miejscu

Promienie słoneczne mają negatywny wpływ na kosmetyki naturalne – tracą one swoje właściwości i ulegają procesowi psucia. Dlatego przechowuj naturalne kosmetyki w ciemnym miejscu, a najlepiej w lodówce.

Przechowuj Naturalne kosmetyki w chłodnym miejscu

Nie stawiaj kremów przy kaloryferach ani w innych ciepłych miejscach. Pamiętaj, że substancje odżywcze w nich zawarte po podgrzaniu stracą swoją ważność. Kremy mogą się zwarzyć. Jeśli planujesz podróż, przełóż część kremu do mniejszego opakowania. Dzięki temu unikniesz zniszczenia kremu pod wpływem wahania temperatury. 

Domowe kosmetyki Nakładaj szpatułką

Zrezygnuj z nakładania kosmetyków palcem, ponieważ razem z nim przedostaną się do niego bakterie, które spowodują, że krem zacznie się rozkładać i psuć. W efekcie – zamiast przedłużyć jego ważność, skrócisz ją. Najlepsze są szpatułki jednorazowego użytku. Jeśli takich nie masz, pamiętaj o każdorazowej dezynfekcji szpatułki.

domowe kremy – Zakręcaj opakowania

Postaraj się dokładnie zakręcać opakowania. Przechowując kosmetyki szczelnie zamknięte, zapobiegamy przedostawaniu się do środka wilgoci, bakterii i drobnoustrojów.

Kosmetyki własnej roboty – Nie rób zapasów

Nie rób zbyt dużych zapasów kosmetyków. Przygotowuj je w takich ilościach, aby zużywać przed terminem ważności. 

Kosmetyki naturalne i własnej roboty – Zrezygnuj z kosmetyków z wystawy

Zrezygnuj z kupowania z kosmetyków, które są dostępne na wystawach kiosku czy butików. Przetrzymywane w nasłonecznionym i wilgotnym miejscu, tracą swoje właściwości. Unikaj również kupowania kosmetyków i składników na domowe kosmetyki przecenionych, a jeśli promocja wydaje Ci się szczególnie interesująca, sprawdź datę przydatności na opakowaniu.

Do przechowywania Wybieraj opakowania z dozownikiem

Wybieraj kosmetyki, które są dostępne w opakowaniach z pompką, w tubkach albo w sprayu. Takie opakowania ograniczają przedostawanie się bakterii do środka. 

Uważaj na szminki i błyszczyki

Szminki oraz błyszczyki używaj maksymalnie 6-8 miesięcy. Unikaj wykręcania sztyftu więcej niż potrzebujesz – w przeciwnej sytuacji narazisz pomadkę na kontakt ze światłem, na skutek czego straci ona swoją ważność. Kiedy będziesz używała błyszczyka z aplikatorem, zwracaj uwagę na to, by był czysty. Zrezygnuj ze stosowania szminki lub błyszczyka, jeśli na Twoich ustach pojawi się opryszczka – w ten sposób możesz przenieść na kosmetyk drobnoustroje.