Ile kosztuje fotograf ślubny w 2023

Cena fotografa na wesele

Wybór fotografa ślubnego to nie lada wyzwanie. Bardzo często wyborowi temu towarzyszy pytanie: Ile kosztuje taka usługa? Czy cena zmienia się wprost proporcjonalnie do oferowanej jakości?

Od czego zależy cena fotografa ślubnego?

Istnieje wiele zmiennych, które wpływają na ostateczny koszt usługi. Do najważniejszych należy czas pracy fotografa oraz liczba odbitek przekazanych w formie albumu lub fotoksiążki. Pakiet zdjęciowy obejmuje 8 godzin pracy fotografa – począwszy od ceremonii zaślubin po uroczystość w domu weselnym (zazwyczaj do oczepin). Za sesje plenerowe w innym dniu dopłacimy ekstra. Za każdą dodatkową godzinę pracy fotografa również dopłacimy i jest to kwota 150-250 zł. W ofercie artysty uwzględniony jest bezpłatny dojazd w odległości do 100-120 km. Za każdy dodatkowy kilometr zapłacimy 1-1,5 zł. Jeżeli liczba zdjęć uwzględnionych w wybranym pakiecie okazuje się niewystarczająca, to za każde dodatkowe zdjęcie poddane obróbce i przekazane w wersji elektronicznej zapłacimy dodatkowo 4-6 zł. Jeśli planujemy zaoszczędzić, warto zaplanować uroczystość weselną w nietypowym terminie, np. zimą lub w dzień powszedni. Ważnym aspektem, na który należałoby zwrócić uwagę, jest prowadzenie przez fotografa zarejestrowanej działalności gospodarczej oraz podpisanie umowy. Podnosi to cenę usługi o koszty związane z prowadzeniem firmy, jednak daje nam gwarancję wykonania usługi rzetelnie i terminowo.

Reasumując, na ostateczną cenę fotografa ślubnego wpływ ma:

 1. czas pracy fotografa,
 2. liczba odbitek, które fotograf ma nam przekazać,
 3. termin uroczystości,
 4. odległość fotografa od miejsca uroczystości,
 5. doświadczenie i staż pracy fotografa,
 6. umowa i działalność gospodarcza.

Ile kosztuje fotograf ślubny?

Za pracę fotografa ślubnego należy zapłacić średnio 3200-4200 zł. Cena obejmuje reportaż i sesję plenerową odbywającą się tego samego dnia. W pakiecie zwykle otrzymujemy 50-120 zdjęć. Łączny czas pracy fotografa to 8 godzin, a za każdą dodatkową godzinę dopłacimy 150-250 zł. Jeśli sesja plenerowa odbywa się w innym terminie, koszt będzie większy o 500-750 zł.

Zazwyczaj zlecenia wyceniane są indywidualnie, dlatego ciężko znaleźć konkretne cenniki na stronach fotografów. Wynika to z tego, że na ostateczną cenę usługi wpływ ma wiele składowych. Można jednak doszukać się pewnych danych selektywnych. I tak, realny koszt fotografa ślubnego w 2020 roku wynosi 3200-4200 zł. Do wyboru mamy zazwyczaj 3 pakiety różniące się czasem pracy fotografa oraz liczbą odbitek. Wszystkie 3 pakiety obejmują reportaż z ceremonii zaślubin (kościół lub USC) oraz uroczystości w domu weselnym. Za pakiet mały zapłacimy średnio 2266-2466 zł, za średni 3000-3700 zł, a za duży 4233-4633 zł. Pakiet najdroższy obejmuje dodatkowe albumy czy fotoksiążki, zdjęcia na pendrive czy sesję plenerową (2-3 godziny) w innym miejscu i terminie. Chcąc zarejestrować sesję narzeczeńską, za godzinę pracy fotografa i 20 obrobionych zdjęć zapłacimy 500 zł. Tyle samo zapłacimy za reportaż z przygotowań do ślubu – wizyta u fryzjera, ubieranie, błogosławieństwo. Dodatkowy fotoalbum zawierający 60 zdjęć to wydatek rzędu 600 zł. Chcąc obniżyć koszty rejestrując jedynie ceremonię zaślubin zapłacimy odpowiednio: za ceremonię w kościele (60 zdjęć) – 1200 zł, natomiast obsługa fotograficzna ceremonii w USC to wydatek rzędu 900 zł.

Jak wybrać fotografa ślubnego? Co jest ważne?

Na ostateczny wybór fotografa ślubnego wpływ ma wiele czynników – cenowych i pozacenowych. Przede wszystkim należy zapoznać się z portfolio artysty i sprawdzić, czy jego styl fotografowania oraz stosowana kolorystyka odpowiada naszym wymaganiom. Kolejnym ważnym aspektem jest spotkanie z artystą. Pozwala to określić, czy we wzajemnym towarzystwie czujemy się dobrze i potrafimy złapać wspólną więź. Warto sprawdzić w sieci opinie na temat danego artysty. Podczas dopracowywania szczegółów należy zapytać o tak ważne aspekty, jak tworzenie przez artystę kopii bezpieczeństwa swoich prac czy zabezpieczenie w postaci zapasowego sprzętu. Pozwoli to uniknąć niepożądanych, przykrych niespodzianek. Należy również sprawdzić, czy dana osoba prowadzi działalność gospodarczą oraz spisuje umowy. To dodatkowa gwarancja wykonania usługi rzetelnie i zgodnie z ustaleniami. No i cena – ta ma bardzo duże znaczenie, jednak najlepiej podejmować decyzje w oparciu o najlepszy stosunek oferowanej jakości do żądanej zapłaty.

Podsumowanie – co jest ważne przy wyborze fotografa ślubnego:

 1. opinie,
 2. portfolio,
 3. styl i kolorystyka zdjęć,
 4. spotkanie,
 5. zapasowy sprzęt,
 6. kopia bezpieczeństwa,
 7. umowa,
 8. działalność gospodarcza,
 9. cena.

Jak sprawdzić opinie o fotografie ślubnym i dlaczego wybierać wykonawców z dobrymi opiniami?

Opinie o fotografie to bardzo istotna sprawa. Artysta posiadający dziesiątki czy setki pozytywnych komentarzy od razu wzbudza nasze zaufanie. Fakt, na dobrą opinię niełatwo jest zasłużyć. Człowiek o wiele częściej potrafi wylewać w internecie swoje frustracje i żale niż kogoś/ coś pochwalić. Skoro zatem artysta uzyskał pozytywne opinie, to oznacza, że ma wielu zadowolonych klientów. Warto sprawdzić opinie w wyszukiwarce Google, na Facebooku czy Instagramie. Jeśli zdarzają się opinie negatywne, należy sprawdzić czego dotyczą i jak się do nich ustosunkował artysta. Warto również popytać o rekomendacje na forach, bo te potrafią być nieocenioną skarbnicą wiedzy.