Ile kosztuje strój Panny Młodej – cennik 2023

Strój Panny Młodej cennik

Każda Panna Młoda pragnie wyglądać na swoim ślubie olśniewająco. Ile kosztuje kompletny strój Panny Młodej i czy da się tę kwotę oszacować? Oczywiście, że się da.

Od czego zależy koszt kompletnego stroju? Co musi kupić przyszła Panna Młoda?

Kupno sukni ślubnej to bez wątpienia największy wydatek spośród tych związanych z kreacją Panny Młodej. Na cenę sukni wpływ ma przede wszystkim marka oraz materiał wykorzystany do jej produkcji. Im bardziej znany projektant, tym cena będzie wyższa. Podobnie – im nowsza kolekcja, zgodna z obowiązującymi trendami mody – tym suknia wyceniana będzie drożej. Niebagatelne znaczenie ma też materiał, z jakiego uszyta będzie kreacja. Naturalne, „oddychające” materiały podnoszą koszt sukni. Podobnie z dodatkami, typu kamienie szlachetne (diamenty, perły) wszyte w suknię – również zwiększają wartość kreacji.


Oprócz sukni ślubnej Panna Młoda musi pomyśleć o welonie, butach i dodatkach (biżuteria, rękawiczki, bukiet). W przypadku welonu na cenę wpływ ma przede wszystkim jego długość oraz materiał, z jakiego został uszyty. Cenę butów kształtuje marka i materiał – na materiale nie opłaca się oszczędzać, ponieważ Panna Młoda ma w danym obuwiu przetańczyć noc. Kolczyki, naszyjnik czy spinki z dodatkiem kamieni szlachetnych, od znanego projektanta, to również dodatkowy koszt, o którym nie wolno zapominać. Oczywiście, można go znacznie zmniejszyć skupiając się na tańszych, nieraz bardzo stylowych zamiennikach.

Podsumowując, na ostateczną cenę stroju Panny Młodej wpływ ma:

 1. marka,
 2. materiały zużyte do produkcji sukni,
 3. zakup sukni gotowej lub szycie na miarę,
 4. szycie u projektanta lub szycie u krawcowej,
 5. liczba dodatków: spinki, opaski, naszyjnik,
 6. jakość obuwia, rodzaj welonu, bukiet,
 7. lokalizacja.

Ile kosztuje suknia ślubna?

Za nową suknię z salonu zapłacimy średnio 3500-4500 zł. Taniej, czyli w cenie 900-1500 zł można nabyć suknie ze starszych kolekcji i tańszych materiałów. Natomiast za suknię wykonaną według najnowszych trendów modowych, u znanych projektantów, możemy zapłacić nawet 8000-9500 zł.

Suknia szyta na miarę u projektanta to wydatek 5600-7800 zł, natomiast u krawcowej: 900-1500 zł. Warto przed dokonaniem zlecenia krawcowej upewnić się, że posiada ona doświadczenie w szyciu sukien ślubnych.

Suknię używaną, z dobrego salonu, możemy kupić w cenie 1100-1800 zł, a wypożyczyć można średnio za 1000 zł.
Welon ślubny nabędziemy w cenie 70-300 zł, a cena uzależniona jest od jego długości oraz materiału, z jakiego został uszyty. W przypadku ryzyka niepogody, warto nabyć bolerko, którego cena oscyluje pomiędzy 100-450 zł.

Podobnie w przypadku butów – w zależności od modelu, marki, materiału, ich średnia cena to 100-700 zł. Na biżuterię i spinki wydamy natomiast średnio 50-250 zł. Na fryzjera i makijażystkę – po 70-200 zł.

Ile kosztuje wypożyczenie sukni ślubnej?

Koszt wypożyczenia sukni ślubnej waha się od 550 zł do nawet 2500 zł. Zakłada się, że koszt wypożyczenia jest równowartością 30-60% ceny nowej sukni. W cenie jest czyszczenie sukni, a czasami nawet dokonanie drobnych poprawek czy usunięcie ewentualnych usterek. Cena wypożyczenia sukni uzależniona jest od miesiąca, w którym odbywa się ślub.

Decydując się na ślub w okresie zimowym można zaoszczędzić na wypożyczeniu tego samego modelu sukni nawet kilkanaście procent.
Rzadko spotyka się oferty wypożyczenia welonu, butów czy dodatków, jednak nie jest to niemożliwe. Koszt wypożyczenia dodatkowych elementów stroju to zazwyczaj 30-50% ich wartości. Przykładowo, za wypożyczenie złotego naszyjnika zapłacimy 20-30 zł za 1 dzień.

Co Panna Młoda powinna mieć przy sobie? Niezbędnik Panny Młodej

Dzień ślubu powinien być wolny od stresu. Oczywiście nigdy się to nie udaje, jest jednak kilka sposobów na to, by choć trochę zapanować nad emocjami. A pomoże w tym kilka dodatków, które Panna Młoda powinna spakować do swojej torebki:

 1. Kosmetyczka, a w niej: chusteczki matujące, korektor, puder, pomadka, lusterko – nawet starannie wykonany makijaż może nie przetrwać nocy, a Panna Młoda powinna błyszczeć o każdej porze.
 2. Dezodorant lub ulubione perfumy – stres przecież robi swoje.
 3. Tabletki przeciwbólowe – na wszelki wypadek, ból potrafi zaatakować w każdej chwili.
 4. Grzebień i wsuwki – na wypadek, gdyby fryzura okazała się nieco niesforna.
 5. Igła i nitka – choć na codzień z reguły nie nosimy przyborów do szycia pod ręką, w tym dniu nic nie może nas zaskoczyć. A już na pewno nie oderwana falbana od sukni! Warto być przygotowaną na taką ewentualność.
 6. Plaster – najlepiej specjalny, na odciski. Kilkugodzinne tańce mogą dać się we znaki stopom.
 7. Buty, pończochy – oczywiście nie do torebki, ale warto mieć w zasięgu ręki (np. w samochodzie) buty na przebranie. Wyszukane pantofle mogą nie sprawdzić się podczas całonocnych harców na parkiecie. A pończochy lubią puścić oczko w najmniej odpowiednim momencie.
 8. To, co nosimy przy sobie na codzień – jeśli nie ruszamy się nigdzie bez kremu do rąk, długopisu czy wkładek higienicznych, niech i w tym szczególnym dniu tego nie zabraknie. Najważniejszy jest przecież komfort psychiczny.

Poza wspomnianymi rzeczami, na pewno zabierzmy ze sobą… pozytywne nastawienie! W końcu to ten jedyny dzień i musi być dobrze! Ewentualne drobne wpadki na pewno zostaną wybaczone, a potem będzie po prostu co wspominać.

Podsumowanie

Strój Panny młodej to dość spory wydatek – szacuje się, że jest to 10-15% wszystkich kosztów związanych ze ślubem. Najdroższym elementem stroju jest suknia ślubna. I najgorsze jest to, że jest to strój, który założymy tylko ten jeden raz. Pomimo to, wiele Panien Młodych decyduje się na zakup nowej, drogiej sukni z salonu. Pozwala to poczuć się wyjątkowo i niepowtarzalnie. I nie ma w tym nic złego, o ile nasz budżet weselny jest odpowiednio wysoki.
Czasami warto rozważyć wypożyczenie sukni ślubnej lub zakup sukni używanej. To pozwoli znacznie obniżyć koszty. Oczywistym jest, że nie każda Panna Młoda będzie się czuła w używanej sukni komfortowo, więc nie jest to rozwiązanie dla każdego.
Najrozsądniej jest po prostu na wstępie określić maksymalny budżet i tej wersji się trzymać. A kolejno – ustalić priorytety: czy suknia ma być nowa czy może warto znaleźć wymarzony, droższy model i go po prostu wypożyczyć?