Ile kosztuje strój Pana Młodego – cennik 2023

Strój Pana Młodego cennik

Panowie w równym stopniu jak panie przykładają wagę do swojego wyglądu w dniu ślubu. Ile zapłacimy za kompletny strój ślubny Pana Młodego w 2023 roku i co wchodzi w skład pełnego zestawu?

Od czego zależy koszt kompletnego stroju? Co musi kupić przyszły Pan Młody?

Podstawą stroju Pana Młodego jest oczywiście garnitur. Jest to również element najdroższy. Cena garnituru zależy przede wszystkim od materiału, z jakiego jest on wykonany. Za materiały naturalne zapłacimy więcej, jednak taki garnitur będzie przepuszczał powietrze i nie będzie się gniótł czy nadmiernie świecił, co ma istotne znaczenie podczas całonocnej zabawy w świetle fotograficznych fleszy. Kamizelka podnosi cenę zestawu o około 400 zł.
Jeśli chcemy, aby garnitur był dobrze dopasowany, należy zdecydować się na zestaw szyty na miarę – oczywiście znacznie podnosi to cenę całości. Taka opcja szczególnie istotna jest dla panów o nietypowych kształtach.
Na przyjęcia bardziej formalne zamiast tradycyjnego garnituru można założyć smoking lub frak. Do garnituru pasuje zarówno mucha, jak i krawat, do smokingu zaś koniecznie zakładamy muchę. Za smoking czy frak zapłacimy więcej niż za garnitur gotowy.
Koszula musi być dobrana kolorystycznie do całości. Konieczny jest długi rękaw. Niemniej ważny jest odpowiedni dobór obuwia – do klasycznego stroju idealnie pasują tzw. oxsfordy. Skarpetki powinny być cienkie i zakrywające kostki.

Reasumując, na ostateczną cenę stroju Pana Młodego wpływ ma:

  1. materiał, z jakiego uszyty jest garnitur,
  2. kamizelka lub jej brak (strój dwu- lub trzyczęściowy),
  3. gotowy zakup lub szycie na miarę,
  4. dobór dodatków: mucha, krawat, spinki do mankietów,
  5. materiał, z jakiego uszyta jest koszula,
  6. jakość obuwia.

Ile kosztuje garnitur na ślub?

Za dwuczęściowy garnitur z materiału średniej jakości zapłacimy 1350-1900 zł. Garnitur szyty na miarę to wydatek od 2800 zł w górę. Za kamizelkę dopłacimy od 400 zł. Za wypożyczenie dwuczęściowego garnituru natomiast Pan Młody zapłaci 400-700 zł, a za wypożyczenie smokingu nawet 500-900 zł.

Rozpiętość cenowa kompletnego stroju na wesele jest ogromna. Tradycyjny, gotowy garnitur z materiału o kiepskiej jakości, można kupić już za 500 zł. Taka kwota nie daje jednak gwarancji, że garnitur będzie dobrze leżał, nie będzie się gniótł czy świecił. Materiał z pewnością nie będzie przepuszczał powietrza, więc całonocna zabawa może okazać się udręką. Warto dopłacić kilkaset złotych i zainwestować w materiał nieco lepszej jakości. Dwuczęściowy garnitur z tzw. średniej półki to wydatek rzędu 1350-1900 zł. Za kamizelkę dopłacimy od około 400 zł w górę.
Garnitur szyty na miarę to luksus, za który trzeba zapłacić co najmniej 2800 zł. Jest to jednak koszt, na który powinni się nastawić panowie o nietypowym wzroście lub budowie, na których gotowe zestawy nie leżą dobrze.

Za gotowy frak zapłacimy od 1500 zł w górę, w smoking natomiast musimy zainwestować od 1000 zł.
Za dodatki, typu mucha czy krawat zapłacimy od 20 zł do nawet 160 zł, a na buty musimy przeznaczyć 170-450 zł – w zależności od materiału. Oczywiście, warto dodać, że w butach Pan Młody ma przetańczyć całą noc, warto zainwestować więc w bardziej wygodne.

Ile kosztuje wypożyczenie garnituru na ślub?

Wypożyczenie stroju Pana Młodego pozwala znacznie zaoszczędzić. Jest to opcja dobra dla osób, które rzadko chodzą w tak formalnych strojach i zakupiony garnitur miałby potem wisieć nieużywany latami w szafie.

Za wypożyczenie dwuczęściowego garnituru zapłacimy 400-700 zł. Za wypożyczenie fraku lub smokingu, należy liczyć się z wydatkiem od 500-900 zł za frak i od 300-800 zł za smoking. Garderoba wypożyczana jest zazwyczaj na 3-4 dni, a w cenę wliczone jest czyszczenie ubrania.

Oczywiście, ostateczna cena uzależniona jest od jakości materiału czy prestiżu projektanta. Niektóre wypożyczalnie oferują możliwość dokonania niewielkich przeróbek garniturów. Choć wypożyczanie dodatków nie jest tak popularnym rozwiązaniem jak wypożyczanie garniturów, można się spotkać z ofertami wypożyczenia much czy krawatów za 5-15 zł.

Jaki strój Pan Młody powinien ubrać na poprawiny?

Poprawiny powinny mieć nieco mniej formalny charakter niż samo przyjęcie weselne. Taka zasada jest ogólnie przyjęta i powszechnie akceptowana. Nie oznacza to jednak, ze w każdym przypadku Pan Młody powinien schować garnitur i wskoczyć w trampki. Obowiązują pewne reguły.

To, jaki stój Pan Młody powinien założyć na poprawiny, zależy przede wszystkim od charakteru uroczystości. Jeśli organizujemy wesele w eleganckim, formalnym stylu, również poprawiny powinny zostać utrzymane w dość formalnym charakterze. Na pewno tak przygotowani będą goście weselni, a zbytnia swoboda w stroju Pan Młodego może zostać źle odebrana. Nie oznacza to jednak, że pan Młody musi wystąpić w klasycznym garniturze z białą koszulą i muchą. Kolorystyka na poprawinach powinna być już bardziej swobodna, a spodnie od garnituru można zastąpić półformalnymi chinosami.

Jeśli decydujemy się na ślub w stylu mniej formalnym, poprawiny również powinny odbywać się „na luzie”. W takim wypadku obowiązuje większa swoboda. Garnitur można schować do szafy, a Pan Młody z powodzeniem może wystąpić w jeansach czy spodniach płóciennych. Zamiast oxfordów można założyć wygodne mokasyny, a z marynarki całkowicie zrezygnować.

Nie bez znaczenia pozostaje również miejsce poprawin. Jeśli cały ślub organizowany jest w wytwornej restauracji czy pałacyku, również podczas poprawin wymagany jest bardziej formalny strój. Organizując ślub w ogrodzie czy na plaży, zdecydowanie możemy pozwolić sobie na swobodę.

Warto w całym ferworze przygotowań pamiętać, że to jest nasza uroczystość i to my dyktujemy reguły gry. Najważniejsze są piękne wspomnienia, a takich dostarczy tylko i wyłącznie ślub marzeń – czyli dokładnie taki, jaki sobie wyśniliśmy. I w takich strojach, w jakich chcemy siebie widzieć.

Podsumowanie

Strój weselny Pana Młodego jest bardzo ważny. To w nim Pan Młody spędzi jeden z najważniejszych dni w swoim życiu. Ubranie ma być zatem wygodne, przewiewne i dopasowane. To, czy wypożyczać, czy kupować, zależy przede wszystkim od budżetu, jakim Młoda Para dysponuje.
Jeżeli komfort psychiczny nie pozwala nam na skorzystanie z oferty wypożyczalni, nie pozostaje nic innego, jak zainwestować we własne ubranie, a potem ewentualnie pomyśleć o jego sprzedaży. Warto odwiedzić kilka sklepów czy wypożyczalni, przymierzyć kilka fasonów, aby dobrać ten, który najbardziej pasuje do sylwetki.
Ważne jest przede wszystkim to, aby nie ciąć kosztów za wszelką cenę, ponieważ ubiór z najniższej półki cenowej może okazać się na tyle niekomfortowy, że noc tańców będzie istną drogą przez mękę. A na to nie można sobie przecież pozwolić.