Oprawa muzyczna ślubu – Cennik 2023

Oprawa muzyczna ślubu cennik

Be z względu na to, czy planujemy ślub kościelny czy w USC, powinna towarzyszyć mu odpowiednia oprawa muzyczna. Ile kosztuje gra lub śpiew artystów podczas ceremonii zaślubin?

Co to jest oprawa muzyczna? Od czego zależy cena oprawy muzycznej ślubu?

Oprawa muzyczna to nic innego jak towarzyszący ceremonii zaślubin występ muzyczny. Odpowiednio dobrana muzyka lub śpiew podczas kroczenia do ołtarza, podczas gromadzenia się gości, a nawet składania życzeń Młodej Parze dodaje uroczystości wzniosłości oraz wyjątkowego uroku. Oczywiście, wiąże się to z poniesieniem dodatkowych kosztów.


Na cenę oprawy muzycznej wpływ ma wiele czynników, lecz najważniejszym z nich jest rodzaj występu. Inaczej zapłacimy solistce, inaczej swoją pracę wyceni kwartet smyczkowy, a jeszcze inny koszt będzie się wiązał z zatrudnieniem kilkunastoosobowego zespołu gospel. Cena uzależniona jest również od rodzaju instrumentu. Więcej zapłacimy za wysublimowaną harfę niż za popularną gitarę.


Duże znaczenie ma miejsce zaślubin. Podczas krótkiej uroczystości w USC artysta zagra 2-3 utwory, do kościoła należy przygotować się na repertuar składający się z 4-5 kawałków. Podobnie ze ślubem w plenerze – możemy zażyczyć sobie, by goście gromadzili się już przy akompaniamencie muzyki.
Usługi realizowane w dużych miastach będą zdecydowanie droższe niż w obszarach wiejskich.

Reasumując, na ostateczną cenę oprawy muzycznej ślubu wpływ ma:

 1. rodzaj muzyki i wielkość zespołu,
 2. liczba i unikatowość wykorzystywanych instrumentów muzycznych,
 3. miejsce zaślubin: kościół, USC, plener
 4. lokalizacja.

Ile kosztuje oprawa muzyczna ślubu?

Za występ skrzypaczki podczas ceremonii zapłacimy 200-1000 zł. Występ wiolonczelistki to koszt 450-950 zł. Solistka zaśpiewa nam podczas ceremonii za 500-900 zł, a chór gospel kosztuje 2500-3500 zł. Jeśli chcemy, by ceremonię umilił nam występ kwartetu smyczkowego, musimy przygotować budżet 1450-2000 zł.

Czym się kierować przy wyborze oprawy muzycznej ślubu?

Przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę nasz własny styl. Jeśli rozczula nas dźwięk skrzypiec, zaangażujmy skrzypaczkę, a nie organistę. Jeśli nie przepadamy za wokalem, wybierzmy wersję bez śpiewu. O ile podczas ślubu kościelnego panuje zasada, że muzyka powinna być liturgiczna, o tyle w USC panuje duża dowolność. I tutaj należy wybrać muzykę bliską naszemu sercu

.
Kiedy wiemy już, jaki rodzaj repertuaru nas interesuje, należy zdecydować się na konkretnego wykonawcę. Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić portfolio artysty, a nawet poprosić o więcej nagrań niż te, które zostały zaprezentowane na stronach www. Kolejną sprawą jest doświadczenie i zgromadzone opinie. Składanie przysięgi małżeńskiej to szczególny moment i musimy być pewni, że cała ceremonia przebiegnie tak, jak to sobie wymarzyliśmy.

Opinie zadowolonych klientów są niekwestionowanym źródłem wiedzy w tym zakresie. Ponadto, doświadczony zespół wie, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych (np. w przypadku awarii sprzętu muzycznego). O takie sytuacje i możliwe rozwiązania również warto dopytać. Zabezpieczeniem dla nas jest dokładnie sporządzona umowa. Jest to warunek konieczny, aby być pewnym, że usługa zostanie zrealizowana zgodnie z założeniami.

Podsumowanie – co jest ważne przy wyborze repertuaru:

 1. nasz własny styl,
 2. portfolio,
 3. doświadczenie i opinie,
 4. sprzęt muzyczny,
 5. sytuacje awaryjne,
 6. Umowa,
 7. cena.

Jaki wybrać repertuar (kościół, USC)?

Repertuar uzależniony jest od tego, czy ślub odbywa się w kościele czy w USC. W przypadku ślubu kościelnego wymagane są pieśni liturgiczne – msza święta rządzi się swoimi prawami. Podczas ślubu cywilnego możliwa jest większa dowolność.

W przypadku ślubu kościelnego, konieczne jest wybranie 4-5 utworów:

 1. utwór na wejście i doprowadzenie Panny Młodej do ołtarza,
 2. utwór na ofiarowanie, po złożeniu przysięgi,
 3. dwa utwory na czas przyjmowania przez Młodą Parę oraz gości komunii świętej,
 4. utwór na zakończenie mszy, kiedy Nowożeńcy podpisują dokumenty.
  Oczywiście na koniec rozbrzmiewa niezmiennie marsz weselny (Mendelsohn lub Wagner).

Lista proponowanych utworów podczas ceremonii kościelnej:

 1. Hallelujah (utwór ten bywa niedozwolony w przypadku niektórych parafii, ponieważ nie jest pieśnią liturgiczną)
 2. Ave Maria
 3. Ty tylko mnie poprowadź
 4. Wśród tylu dróg
 5. Ofiaruję Tobie Panie mój
 6. Niepojęty
 7. Stoję dziś
 8. Abba, Ojcze
 9. Twoja miłość jak ciepły deszcz
 10. Dotknij, Panie moich oczu
 11. Rękę Ci daję
 12. Bóg jest miłością
 13. Nie musisz mówić nic
 14. Gdy się łączą ręce dwie
 15. Gdy klęczę przed Tobą – Ave Maria
 16. Oblubieniec
 17. Otwórz me oczy
 18. Miłość, którą jest Bóg w nas
 19. Nikt Cię nie kocha tak jak ja
 20. Takie jest prawo miłości

W przypadku ceremonii w USC wymagany jest zazwyczaj jeden utwór. Na życzenie Młodej Pary oprawa muzyczna może towarzyszyć również podczas składania życzeń. Repertuar jest tutaj dowolny, świecki, najlepiej bliski stylowi i sercu Młodej Pary.

Cennik oprawy muzycznej ślubu

Za oprawę muzyczną ślubu zapłacimy od 200 zł do nawet 4000 zł. Cena zależy od rodzaju instrumentu, liczby zaangażowanych muzyków oraz czasu trwania występu. Występ podczas ceremonii w USC zazwyczaj jest tańszy niż ten w kościele, ponieważ sama ceremonia jest dużo krótsza. Zazwyczaj jednak chcemy, aby muzyka towarzyszyła również podczas składania życzeń, a nawet obiadu, a to podnosi cenę usługi.
Za występ solo (jeden instrument lub wokal) zapłacimy 200-1100 zł, w zależności od czasu trwania występu. Trio lub kwartet wyceni swoją pracę na 1000-2000 zł, a ślub przy akompaniamencie chóru to koszt nawet do 4000 zł.
Decydując się na ślub w mniej popularnych okresach (zima czy środek tygodnia) możemy zaoszczędzić na oprawie muzycznej nawet 10%.

Ile kosztuje skrzypaczka?

Skrzypaczka/ skrzypek na ślub to wydatek 200-1000 zł. W cenie 200-400 zł muzyk zagra podczas ceremonii w kościele lub urzędzie. Gra podczas uroczystości oraz składania życzeń to koszt 450-600 zł. Za około 1000 zł artysta może towarzyszyć nam również podczas obiadu weselnego.

Ile kosztuje trio lub kwartet smyczkowy?

Za występ kwartetu smyczkowego zapłacimy 1450-2000 zł. Artyści będą przygrywać od momentu gromadzenia się gości, przez najważniejsze momenty ceremonii, aż do momentu składania życzeń Młodej Parze.

Ile kosztuje wiolonczelistka?

Wiolonczelistka na ślub kosztuje 450-950 zł. W cenie około 450 zł muzyk zagra podczas ceremonii w kościele lub USC. Występ podczas uroczystości zaślubin oraz w trakcie składania życzeń to koszt około 600 zł. Za około 900-1000 zł artysta może zagrać również podczas obiadu weselnego.

Ile kosztuje solistka na ślub?

Za śpiew solistki podczas ceremonii ślubnej zapłacimy średnio 500-900 zł, w zależności od liczby wykonanych utworów. Oferta dotyczy śpiewu podczas tzw. zmiennych części mszy (repertuar liturgiczny) lub w ustalonych momentach ceremonii w USC (repertuar dowolny).

Ile kosztuje chór gospel na ślub?

Za występ kilkunastoosobowego chóru gospel zapłacimy 2500-3500 zł, w zależności od liczby wykonanych utworów. Oferta dotyczy występu w trakcie określonych (tzw. zmiennych) części mszy. W przypadku ślubów cywilnych, które są krótsze, chór śpiewa także podczas składania życzeń.

Ile powinna trwać oprawa muzyczna ślubu?

Oprawa muzyczna zazwyczaj kojarzy się z ceremonią kościelną lub w Urzędzie Stanu Cywilnego. Gdyby trzymać się tej zasady, to oprawa muzyczna trwałaby około 30 minut (w przypadku ślubu w USC) lub 45-60 minut (w przypadku ślubu w kościele).

Do samego czasu spędzonego podczas ceremonii, należy doliczyć jednak czas na wejście Młodej Pary, na wyjście Nowożeńców oraz składanie życzeń. Warto, by podczas tych momentów również rozbrzmiewała piękna muzyka. Nada to sytuacji wyjątkowości i wywoła łzy wzruszenia na twarzach.

Czasami Młoda Para decyduje się na pierwszy taniec przy akompaniamencie tego samego artysty, którego muzyka prowadziła ich do ślubnego ołtarza. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby wybrany artysta towarzyszył Młodej Parze oraz gościom podczas uroczystego obiadu. W takiej sytuacji towarzystwo muzyków może trwać nawet 2-3 godziny. 

Wszystko zależy od wizji Młodej Pary oraz, oczywiście, od zakładanego budżetu. Muzycy są zazwyczaj otwarci na propozycje. Bywają również sytuacje, kiedy muzycy zostają do oczepin i współpracują z DJ’em lub zespołem. Ciekawym połączeniem jest np. dźwięk skrzypiec elektrycznych na tle muzyki elektronicznej granej przez zespół, choć wariantów i połączeń może być tyle, ile dyktuje wyobraźnia. Należy pamiętać o jednej zasadzie – to jest ten jeden, jedyny taki dzień i ma być niezapomniany.