Ile kosztuje wieczór panieński 2023

Cennik wieczór panieński

Wieczór panieński to niezapomniane przeżycie, to ostatnia przedślubna zabawa Panny Młodej. Ma pozostać niezapomniany i nawet po latach wywoływać uśmiech na twarzy Panny Młodej. Kto powinien zająć się organizacją takiej zabawy i ile to kosztuje?

Kto płaci za wieczór panieński i jak go zorganizować?

Zazwyczaj organizacją wieczoru panieńskiego zajmuje się świadkowa, często w towarzystwie przyjaciółek Panny Młodej. Czasami w przygotowaniach uczestniczy Panna Młoda, choć w ferworze przygotowań do ślubu zazwyczaj nie ma już na to czasu. Koszt takiej imprezy dzielony jest pomiędzy przyjaciółki, najczęściej w formie płatnych zaproszeń.
Coraz bardziej popularna jest sytuacja, kiedy to rodzice Panny Młodej finansują wieczór panieński. Przekazują oni druhnie środki pieniężne na pokrycie kosztów imprezy.
Wieczór panieński można zorganizować samodzielnie lub wynająć agencję eventową. Wszystko zależy od fantazji oraz możliwości finansowych.

Od czego zależy koszt wieczoru panieńskiego?

Tradycyjny wieczór panieński może być dosyć tanią opcją. Wariant najtańszy przewiduje spotkanie w domu jednej z uczestniczek, zamówienie cateringu lub nawet samodzielne przygotowanie potraw, zakup gadżetów do zabawy (szarfy, kapelusze, opaski, skrzydła) oraz gier, ewentualnie zamówienie dodatkowych atrakcji. Za gadżety do zabaw dziewczyny zapłacą około 100-200 zł.
Posiłki to wydatek rzędu 25-35 zł/ osobę, jeśli będą przygotowywane samodzielnie lub 50-80 zł/ osobę, jeśli zamówimy catering. Alkohol na wieczór panieński to zazwyczaj wino. Liczymy co najmniej butelkę na każdą dziewczynę. To koszt 25-35 zł/ osobę. Decydując się na zabawę przy winie musującym typu prosecco, zapłacimy 32-45 zł/ butelkę. Za butelkę whisky zapłacimy 40-70 zł. W takim wypadku liczymy pół butelki na osobę. Do tego dochodzi koszt napojów bezalkoholowych – średnio 5 zł na każdą dziewczynę.
Nieco więcej kosztuje wynajęcie loży w klubie oraz spędzenie nocy na wspólnych tańcach. Za lożę zapłacimy 50-70 zł/ osobę, przy czym kwota ta zazwyczaj jest do wykorzystania przy barze. Drinki w klubie to wydatek rzędu 15-30 zł za drinka. A w ciągu nocy wypije się ich kilka…
Wspólna kolacja w restauracji to wydatek rzędu 80-150 zł/ osobę. To może być dobry początek wspólnej zabawy.
Za tancerza gogo zapłacimy 500-600 zł, a upozorowanie porwania Panny Młodej, choć niebanalne, kosztować będzie 400-500 zł.

Podsumowując, na ostateczną cenę wieczoru panieńskiego wpływ ma:

  1. lokum (własne lub wynajęte: loża, stolik, chatka w górach),
  2. potrawy (przygotowanie własne lub catering),
  3. alkohole – ilość i rodzaj, w domu czy na mieście,
  4. ilość i rodzaj gadżetów do zabaw,
  5. dodatkowe atrakcje, np. tancerz, upozorowanie porwania.

Ile kosztuje wieczór panieński?

Wieczór panieński to koszt 50-125 zł/ osobę w przypadku imprezy organizowanej w domu. Za wynajęcie loży w klubie zapłacimy 50-70 zł/ osobę, a za drinka w barze 15-30 zł. Wynajęcie limuzyny to koszt 450-800 zł, a wieczór w SPA lub weekend w góralskiej chatce będzie kosztował 150-300 zł za osobę.

Ile może kosztować wersja „na bogato”?

Wersja „na bogato” zakłada wydanie na imprezę większych środków. Tutaj ograniczeniem jest wyobraźnia. Jedną z najbardziej popularnych opcji jest wynajęcie limuzyny. To koszt 450-800 zł/ godzinę (limuzyna na 8-10 osób). Za dodatkowe 500-600 zł może zatańczyć tancerka lub tancerz gogo.
Wynajęcie jachtu i rejs po rzece lub jeziorze to koszt średnio 800-1200 zł w przypadku łodzi 10-12-osobowej.
Dość ciekawą opcją jest upozorowanie porwanie Panny Młodej. Za taką atrakcję zapłacimy 400-500 zł.

Oryginalne pomysły na wieczór panieński

Jeśli chcemy, aby wieczór panieński na długo zapisał się w pamięci Panny Młodej, warto postawić na nietypowe rozwiązania. Nie muszą one być drogie. Do ciekawych i tanich zaliczyć można piknik na świeżym powietrzu czy spacer po mieście w strojach tematycznych (np. lata 80-te, gangsterskich – w zależności od zainteresowań Panny Młodej).
Nieco droższą opcją może być wieczór filmowy w kinie lub sesja zdjęciowa. W takiej sytuacji należy przygotować budżet w wysokości 300-600 zł.
Zdecydowanie więcej wydamy na dzień w spa czy weekend w górskiej chatce. Koszt takiej imprezy wynosi 150-300 zł/ osobę, pozwoli jednak Pannie Młodej odprężyć się i zrelaksować przed tym szczególnym dniem ślubu.

Kiedy organizować wieczór panieński?

Wiele przyszłych Panien Młodych marzy o wieczorze panieńskim rodem z filmowych produkcji – czyli szalona zabawa w przeddzień ślubu. Nie można chyba wyobrazić sobie gorszego scenariusza.

Pamiętajmy, że zabawa do białego rana i zapewne spora dawka alkoholu negatywnie odbije się na naszym wyglądzie. A co, jeśli skutki nocnego szaleństwa będą miały konsekwencje w postaci niewyobrażalnego kaca? Zdecydowanie nie można pozwolić na to, aby w taki sposób zepsuć sobie ten jedyny dzień.

Wieczór panieński powininen być zorganizowany co najmniej tydzień przed ślubem – oczywiście, najlepiej by to był piątek lub sobota, aby wszystkie uczestniczki zdążyły odespać imprezę przed koniecznością ponownego rzucenia się w wir zawodowych obowiązków.

Oczywiście, nie ma przeszkód, aby zabawa odbyła się nawet dwa albo trzy tygodnie przed ślubem. W takiej sytuacji na spokojnie zdążymy usunąć widoczne na twarzy skutki zmęczenia i odzyskać rewelacyjną formę.

Pamiętajmy, że tradycji musi stać się zadość, jednak wieczór panieński należy planować z głową. Na filmach wszystko jest możliwe, a my jesteśmy tylko ludźmi. I nawet, jeśli forma do zabawy z reguły nam sprzyja, to zawsze może zdarzyć się jakiś „wypadek przy pracy”. Bawmy się zatem, lecz tak, aby w żaden sposób nie odczuwać konsekwencji szalonej zabawy w tym wyjątkowym dniu ślubu.