Jak określić typ cery?

Poprawne określenie typu cery to podstawa dobrej pielęgnacji. Każdy kosmetyk posiada właściwości dopasowane do konkretnego rodzaju skóry. Każda cera wymaga tez odmiennego traktowania i odmiennych zabiegów. Diagnostykę można przeprowadzić samodzielnie, a – jeśli sprawia nam to problem – skorzystać z pomocy specjalisty.

Ile kosztuje diagnostyka cery?

Za profesjonalną diagnostykę skóry w gabinecie kosmetycznym zapłacisz 60-100 zł. W ramach badania specjalista określi rodzaj cery, jej kondycję oraz ewentualne problemy, a także dobierze odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne.

Podstawowe typy cery

Wyróżnia się 4 podstawowe typy cery: normalną, tłusta, sucha oraz mieszana. Do tego, można scharakteryzować cerę wrażliwą, naczynkową, dojrzałą czy trądzikową. Zacznijmy od charakterystyki podstawowych typów cery.

  • Cera normalna jest najbardziej pożądaną. Nie błyszczy się nadmiernie i nie jest też przesuszona. Zazwyczaj gładka, bez wyprysków i zaskórników, dość łatwa w pielęgnacji.
  • Cera tłusta charakteryzuje się wzmożoną aktywnością gruczołów łojowych. To z kolei powoduje nieestetyczne błyszczenie naskórka oraz powstawanie zaskórników i wyprysków. Jest jednak duży plus – ta cera ze wszystkich typów starzeje się najpóźniej.
  • Cera sucha wywołuje uczucie dyskomfortu – ściągania, szczególnie po umyciu. Jest szorstka, czasami się delikatnie łuszczy. Na tej cerze najszybciej można zauważyć pierwsze objawy starzenia.
  • Cera mieszana występuje najczęściej. Charakteryzuje się występowaniem cery tłustej w tzw. strefie T, czyli na czole, nosie i brodzie, natomiast cery suchej na policzkach. 

Dodatkowe typy cery

Towarzyszą one typom podstawowym – np. zarówno cera sucha, jak i tłusta, może być jednocześnie wrażliwa i dojrzała. 

Cera wrażliwa jest wyjątkowo skłonna do podrażnień. Często występuje zaczerwienienie oraz świąd. Przy cerze naczynkowej na twarzy można zauważyć sieć drobnych „pajączków”, przy trądzikowej – wypryski. 

Cery dojrzałej chyba omawiać nie trzeba – niestety, każda z nas w pewnym wieku taką będzie miała. 

Określenie typu cery

Poprawne określenie typu cery to podstawa właściwej pielęgnacji. Nic nie poradzimy na to, że przytrafiła się nam taka, a nie inna cera, możemy jednak – poprzez właściwą jej pielęgnację sprawić, że będzie wyglądała zdrowo i promiennie.

Najprostszym sposobem jest po prostu przyglądanie się skórze. Łatwo można zauważyć, czy cera się nadmiernie błyszczy czy wręcz przeciwnie – łuszczy się i jest szorstka w dotyku. Jeśli się błyszczy, to na których partiach twarzy? A może jest po prostu idealna? Jeśli jednak mamy problem z wizualnym określeniem typu swojej cery, warto przeprowadzić test bibułkowy.

Test bibułkowy do określania typu cery

Do umytej, osuszonej twarzy przykładamy chusteczkę lub papierowy ręcznik (warto po umyciu odczekać 20-30 minut, aby gruczoły łojowe rozpoczęły swoją pracę).  Chusteczkę należy delikatnie docisnąć, a po chwili oderwać od twarzy. Jeśli zauważymy tłuste ślady na jej całej powierzchni, oznacza to, że mamy cerę tłustą. Tłuste ślady w strefie T oznaczają cerę mieszaną. Brak jakichkolwiek śladów, to może być znak, że jesteśmy szczęśliwymi posiadaczkami cery normalnej. Zanim jednak utwierdzimy się w tym przekonaniu, warto przyjrzeć się z bliska skórze – jej chropowatość, a nawet łuszczenie się w niektórych miejscach, to syndrom cery suchej.

Pielęgnacja różnych typów cery

Podstawą właściwej pielęgnacji jest dobór kosmetyków dopasowanych do rodzaju cery. 

Pielęgnacja Cery normalnej

 wymaga stosowania kosmetyków nawilżających, odżywczych, bogatych w witaminy i minerały. Może być wrażliwa na działanie słońca, dlatego warto stosować kremy z filtrami UV.

Pielęgnacja Cery suchej

 wytwarza zbyt mało sebum, dlatego należy wzmocnić jej barierę hydrolipidową. Należy stosować kosmetyki odżywcze, zawierające dodatkowo naturalne oleje, a także kremy kojące, z D-pantenolem czy allantoiną. 

pielęgnacja Cery tłustej

wymaga nawilżania, należy jednak wybierać kosmetyki, które nie natłuszczają. Wskazane jest natomiast ich działanie matujące.

Aby prawidłowo zadbać o cerę mieszaną, warto zastosować dwa rodzaje kosmetyków – na policzki kosmetyki do cery suchej, na strefę T – do cery tłustej.

Pielęgnacja Cery wrażliwej 

wymaga kosmetyków delikatnych, najlepiej hypoalergicznych. Z wiekiem nasza cera staje się dojrzała, należy zatem dopasować rodzaj kosmetyków do naszej metryki.

Bez względu na to, jaki typ cery mamy, warto odpowiednio o nią zadbać – w końcu musimy się z nią zaprzyjaźnić na całe życie.