Jak wybrać buty ślubne?

Buty ślubne są nie tylko dopełnieniem całej stylizacji – mają one przede wszystkim do wykonania niezwykle ważne zadanie. To w nich Panna Młoda spędzi całą ceremonię, a potem będzie tańczyć do białego rana na parkiecie. Buty ślubne muszą być zatem nie tylko ładne, dopasowane do pozostałych elementów kreacji, lecz przede wszystkim – wygodne. Oto kilka wskazówek dotyczących wyboru odpowiedniego obuwia.

Rozpocznij od właściwego rozmiaru

Pamiętaj, że buty ślubne muszą być idealnie dopasowane – w przeciwnym wypadku będą Cię uciskać lub obcierać. Doskonałym sposobem na znalezienie wygodnych butów jest przymierzanie ich po południu – to właśnie wtedy Twoje stopy są zmęczone. 

Jak dokładnie zmierzyć stopę?

Jeśli jeszcze nie jesteś pewna tego, jaki masz rozmiar buta. Zrób to teraz! Możesz skorzystać z naszych sposobów:

  1. Najpierw odrysuj swoją stopę na kartce. Następnie zmierz linijką odległość od dużego palca do środka pięty. Dodaj od 0,5 – 1 cm. 
  2. Zmierz długość wkładki w jednym z pasujących butów. Wbrew pozorom, wybierz wkładkę z buta o podobnym modelu. 

Teraz sprawdź swój wynik w tabeli rozmiarów:

 rozmiar3536373839404142
 długość stopy cm22.3-22.522.8-23.023.8-24.024.3-24.524.8-25.025.3-25.526.3-26.526.8-27.0
długość wkładki cm23.023.524.525.025.526.027.027.5

Dobierz kształt czubka noska

W zależności od tego, jaki posiadasz kształt stopy, dopasuj kształt czubka. Jeśli masz palce szeroko rozstawione, a do tego różnej długości, zdecyduj się na buty z noskami okrągłymi. Zrezygnuj w takiej sytuacji ze szpiczastych oraz migdałowatych czubków. 

Zastanów się nad materiałem

Teraz nadszedł czas na to, abyś wybrała materiał, z jakiego chcesz mieć buty. Wśród polecanych przez stylistów są: satyna matowa, atłas, żakard, koronka, skóra naturalna i ekologiczna.

Zwróć uwagę również na dodatki, jakie są na butach ślubnych. Do najczęściej spotykanych należą: haft, cekiny,  kwiaty, kryształki (zarówno białe, jak i kolorowe), perełki czy też koraliki.

Jeśli chcesz, aby materiał, z jakiego są wykonane buty, był dopasowany do koloru Twojej sukni ślubnej, zabierz ze sobą kawałek i przymierz. 

W żadnym wypadku nie decyduj się na buty ze sztucznych, nieprzewiewnych materiałów – zmęczysz i poobcierasz swoje stopy, psując w ten sposób sobie ten szczególny dzień.

Zapobiegaj zamiast leczyć

Masz stopy podatne na otarcia? Sprawdź jaką wkładkę mają Twoje buty, czy jest wykonana z naturalnej skóry. 

Dopasuj buty do swojej figury

Teraz dopasuj buty do swojej figury:

  • Jeśli chcesz optycznie wydłużyć swoje nogi, zdecyduj się na buty z tzw. paskiem t-bar. 
  • Jeśli chcesz uniknąć efektu wylewającej się stopy, wybierz buty klasyczne z wycięciem w kształcie litery „V”. 
  • Unikaj butów na wysokim, ale wąskim obcasie czy koturnie, ponieważ są niewygodne oraz niezdrowe.
  • Jeśli masz masywne łydki, zdecyduj się na buty na wysokim obcasie, z czubkiem w kształcie migdała, lekko zaokrąglonym. Zrezygnuj natomiast ze szpilek oraz czubków spiczastych. Unikaj też butów z paskami. 
  • Jeśli nie masz widocznego wcięcia w okolicy kostek, zdecyduj się na buty z szerokim paskiem wokół nich. Zwróć uwagę na to, aby pasek był ozdobiony. Dzięki temu odwrócisz uwagę od swoich kostek i wymodelujesz nogi. 
  • Jeżeli masz nogi zbyt obfite, zdecyduj się na głęboko wycięte klasyczne pantofelki, półsłupek albo delikatnie zwężaną koturnę.

Zwróć uwagę na obcasy

Wybierając buty ślubne, zwróć uwagę również na wysokość obcasów – powinnaś ją dobrać do długości sukni ślubnej. Decydując się na suknię ślubną do ziemi, postaraj się o to, aby po założeniu obuwia suknia unosiła się nad ziemią na wysokości około 2cm. Poza tym, kiedy będziesz stała, widoczne spod sukni powinny być tylko czubki butów. 

Jeśli wybierzesz krótszą suknię ślubną, dopasuj obuwie do jej kroju oraz do kształtu swoich nóg. 

Zdecyduj się na kolor butów

Kiedy masz już wybrany model butów, pora na to, abyś dobrać ich kolor. Możesz dopasować je do koloru sukni ślubnej albo dodatków – np. bukietu kwiatów.