Jak zrobić kosmetyki z mięty pieprzowej?

Prozdrowotne właściwości mięty pieprzowej znane były już w starożytności. Doceniana przy chorobach układu pokarmowego czy w przypadku migreny, znalazła swoje zastosowanie również w kosmetyce. Kosmetyki na bazie mięty pieprzowej można przygotować w domu samodzielnie. Szczególnie polecane są dla osób o cerze tłustej i problematycznej.

Właściwości mięty pieprzowej

Mięta pieprzowa znalazła swoje zastosowanie w kosmetyce dzięki dużej zawartości mentolu i fenolu, a także wapnia, potasu, magnezu oraz witaminy A. Dzięki połączeniu tych składników mięta działa antyseptycznie i ściągająco, zapobiega starzeniu się skóry, a dodatkowo – zawarty w niej mentol idealnie orzeźwia cerę. Mięta zapobiega powstawaniu wyprysków, dlatego szczególnie polecana jest paniom o cerze problematycznej, ze skłonnością do przetłuszczania się.

Maseczka ściągająca z miętą

Do przygotowania maseczki ściągającej potrzebujesz: 

 • kilka listków świeżej mięty
 • 1 łyżka twarogu
 • 3 krople soku z cytryny

Listki mięty porwij na kawałeczki. Dodaj do nich 1 łyżkę twarogu. Wszystkie składniki mieszaj tak długo, aż uzyskasz konsystencję papki. Nałóż ją na te wszystkie miejsca, które najszybciej się przetłuszczają. Po 15 minutach spłucz. 

Jak znaleźć miejsca na twarzy, które przetłuszczają się najczęściej?

W zidentyfikowaniu miejsc najbardziej przetłuszczających się może pomóc test bibułkowy. Umyj twarz wodą i przyłóż do niej delikatnie chusteczkę. Jeśli zauważysz odciśnięte na niej ślady w kształcie litery T – policzków, nosa, czoła czy brody – oznacza to, że masz cerę mieszaną, a te miejsca przetłuszczają się najbardziej. Jeśli nie jesteś pewną czy zrobiłaś to w prawidłowy sposób, maseczkę nałóż w miejscach, gdzie znajdują się wypryski. Możesz też udać się na konsultację do dermatologa, który profesjonalnie zbada Twoją cerę. 

Tonik miętowy

Do przygotowania toniku miętowego potrzebujesz: 

 • kilka liści świeżej mięty
 • 1/2 szklanki ciepłej wody

Do szklanki włóż liście świeżej mięty, po czym zalej je wodą. Poczekaj aż liście ściągną się i wywar przestygnie. Przemywaj nim cerę tłustą. 

Okład z mięty

Do jego przygotowania okładów z mięty potrzebujesz: kilka liści świeżej mięty oraz 1/2 szklanki przestudzonej wody, wacik albo gazę.

Do szklanki włóż liście świeżej mięty. Zalej je wodą i odczekaj do momentu, aż liście ściągną się i wywar przestygnie. Gazę lub wacik zanurz w wywarze i okładaj miejsca, w których widoczne są wypryski lub zaskórniki.

Oczyszczanie twarzy – parówka z miętą

Do przygotowania zabiegu oczyszczania potrzebujesz: 

 • 1 łyżkę nasion kopru
 • 1 łyżkę suszonej mięty pieprzowej
 • 2 łyżki suszonych kwiatów rumianku
 • 1 łyżkę suszonych kwiatów bzu czarnego
 • 2 łyżeczki sproszkowanego korzenia lukrecji gładkiej
 • ok.1 litra przegotowanej wody

Przyrządzenie zabiegu oczyszczania twarzy (tzw. parówki) rozpocznij od zmiażdżenia łyżką nasion kopru. Nasiona kopru oraz pozostałe zioła włóż do miski i zalej wszystko gorącą wodą. Umieść twarz nad miską i nakryj głowę ręcznikiem w taki sposób, aby stworzyć namiot. Postaraj się trzymać twarz w odległości 30 cm nad wodą od 5 do 10 minut. Na koniec osusz delikatnie twarz i zastosuj krem nawilżający.

Pamiętaj o tym, że:

 • Kosmetyków z miętą powinny unikać osoby, które mają uczulenie na miętę pieprzową. 
 • Powinnaś zrezygnować z tych kosmetyków, jeśli masz nadmiernie rozszerzone pory.