Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu stóp?

Nieprzyjemny zapach stóp bywa bardzo krępujący i potrafi uprzykrzyć życie. Na szczęście istnieją domowe sposoby, które pomogą z nim skutecznie walczyć. Oto kilka porad, do których warto się stosować, aby pozbyć się raz na zawsze tej nieprzyjemnej dolegliwości.

Zacznij od prawidłowego mycia stóp

Przyczyną nieprzyjemnego zapachu stóp jest pot, który wydzielają gruczoły potowe. Pot składa się z soli, wody, składników mineralnych oraz różnego rodzaju kwasów, które są skutkiem przemiany materii. Kiedy pot zaczyna rozkładać się, powstaje bardzo nieprzyjemny zapach. Dlatego pielęgnację stóp należy zacząć od ich prawidłowego mycia. W zależności od tego, jak bardzo stopy pocą się, należy je myć przynajmniej 2 razy w ciągu dnia. Warto stosować mydło antybakteryjne, a po oczyszczeniu należy wytrzeć stopy do sucha. 

Zafunduj stopom kąpiel w solance

Nieprzyjemny zapach stóp zlikwidujesz, jeśli zafundujesz im kąpiel w solance. Wystarczy, że do 0,5 litra gorącej wody, dodasz około 1 szklanki soli morskiej albo kuchennej. Po wymoczeniu stóp, nie płucz ich, jedynie wytrzyj do sucha. Swoje stopy możesz też wymoczyć w herbacie. Do litra wody wrzuć około 5 saszetek herbaty i pozostaw do wystygnięcia. Mocz stopy w roztworze 15 – 20 minut. Innym sposobem jest moczenie nóg w soku pomidorowym lub occie jabłkowym. 

Stosuj dezodorant antybakteryjny do Stóp

W ograniczaniu nieprzyjemnego zapachu stóp oraz nadmiernego pocenia się pomoże Ci dezodorant antybakteryjny. Skutecznie zabije on bakterie wywołujące nieprzyjemny zapach. Korzystnym rozwiązaniem jest również używanie kosmetyku, który zawiera talk wchłaniający wilgoć.  

Używaj skarpetek z naturalnych materiałów

Wybieraj skarpetki wykonane z bawełny lub innych naturalnych materiałów. Dzięki nim ułatwisz skórze stóp oddychanie. 

Noś odpowiednie obuwie

Wybieraj buty, które ułatwią Twoim stopom oddychanie. Latem zakładaj sandały. Noś obuwie wykonane z naturalnego materiału czy skóry, zrezygnuj natomiast z obuwia wykonanego z materiałów syntetycznych. Jeśli zdecydujesz się na używanie tekstylnego obuwia – tenisówek czy adidasów, pierz je często i susz na świeżym powietrzu. 

miej suche buty

Ograniczysz wilgotność w butach posypując je skrobią kukurydzianą albo sodą oczyszczoną. Substancje wchłoną wilgoć oraz zapobiegną powstawaniu nowej. 

Unikaj niektórych produktów spożywczych

Kiedy Twoje stopy wydzielają nieprzyjemny zapach, powinnaś ograniczyć spożywanie czosnku, cebuli czy szczypiorku ponieważ po ich spożyciu nasz organizm uwalnia związki siarki, które w połączeniu z potem wzmagają jego nieprzyjemny zapach.

Naucz się technik relaksacyjnych

Prowadząc stresogenny tryb życia, Twój organizm zaczyna automatycznie bardziej się pocić. Naucz się walczyć ze stresem stosując techniki relaksacyjne. Istnieją również domowe zabiegi pielęgnacyjne, wpływające pozytywnie na samopoczucie, takie jak np. odprężająca kąpiel w czekoladzie. Korzystaj też, w miarę możliwości, z masaży relaksacyjnych całego ciała. 

Skonsultuj się z lekarzem

Jeśli żaden z powyższych sposobów nie pomógł Ci w walce z nieprzyjemnym zapachem, udaj się do lekarza i wykonaj podstawowe badania. Nieprzyjemny zapach stóp może mieć podłoże chorobowe.