Jak wybrać garnitur ślubny?

Nie tylko Panna Młoda pragnie wyglądać w dniu ślubu wyjątkowo. Dobór odpowiedniego garnituru dla Pana Młodego to również nie lada wyzwanie. Warto przy tym pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które ułatwią podjęcie odpowiedniej decyzji.

Zastanów się nad modelem garnituru

Wybieranie i kupowanie garnituru ślubnego jest naprawdę sporym wydatkiem. Dlatego, kiedy masz do wyboru aż 2 możliwości: garnitur klasyczny i bardziej ekstrawagancki model, zdecyduj się na wersję klasyczną. Pamiętaj o tym, że wersję klasyczną będziesz mógł wykorzystać na wszystkie formalne okazje – inne śluby, pogrzeby czy uroczyste okazje. 

Jeśli pragniesz podkreślić przy tym wyjątkowość swojego stroju, postaw na oryginalne dodatki – muszkę czy spinki do koszuli. Wybierz takie, których nie nosisz na codzień. 

Dopasuj kolor

Wśród kolorów, które dominują w modelach garniturów ślubnych, są: czarny, szafirowy oraz granatowy. Decydując się na nie, możesz mieć pewność, że będą doskonale prezentowały się w trakcie uroczystości organizowanej wieczorem. 

Jeśli nie jesteś fanem klasyki, możesz złamać klasyczne kolory decydując się na wzór w paski albo prążki. 

Wybierz krój spodni

W salonach ślubnych dostępne są zwykle 4 kroje spodni:

  • Super slim – nogawka ma szerokość 18 cm
  • Slim – nogawka ma szerokość 19,5 cm
  • Regular – szerokość nogawki 20 cm
  • Wide – szerokość nogawki 22,5 cm

Przemyśl, ile części ma mieć garnitur?

Teraz nadeszła pora na to, abyś zastanowił się nad tym, ile części ma mieć Twój garnitur. Do wyboru masz dwie możliwości – garnitur dwuczęściowy oraz trzyczęściowy. 

Pierwszy zestaw, czyli garnitur dwuczęściowy, zawiera spodnie oraz marynarkę. Natomiast drugi zestaw, czyli garnitur trzyczęściowy, jest wzbogacony o kamizelkę. 

Zadbaj o dodatki

Zastanawiasz się nad tym, czy w dniu ślubu wybrać krawat czy muszkę? Nie ma tutaj ścisłych zasad. To, na który dodatek się zdecydujesz, zależy tylko od Twoich upodobań. 

Kiedy zdecydujesz się na muszkę, pamiętaj o tym, że musisz założyć specjalną koszulę – modele dedykowane muszkom mają guziki ukryte w plisie i specjalnie wycięty kołnierzyk nazywany „smokingowym” albo „typu gustaw”. 

Wybierz kolor koszuli

Pamiętaj o tym, że koszula Pana Młodego powinna być biała. Zrezygnuj z koszuli w kolorze sukni Panny Młodej oraz ecru. Jeśli decydujesz się na strój bardzo formalny, potaw na śnieżną biel.

W trakcie zakładania koszuli, zwróć uwagę na to, aby mankiet koszuli wystawał 1cm poza rękaw marynarki. 

Na koniec słów kilka…

Wybieranie garnituru jest naprawdę sporym wyzwaniem, z którym musi zmierzyć się każdy Pan Młody. Dzięki tym wskazówkom podołasz temu trudnemu zadaniu i będziesz wyglądał równie elegancko, jak Twoja przyszła żona.