13 przesądów ślubnych

Jedni traktują przesądy z przymrużeniem oka, inni są święcie przekonani, że lepiej dmuchać na zimne. O ile nie uciekamy na widok czarnego kota, większość z nas choćby podświadomie w dniu ślubu unika sytuacji, które mogą przynieść pecha. Czas poznać 13 najbardziej powszechnych przesądów i wierzeń związanych ze ślubem.

Ustalcie datę ślubu

Zacznijmy od daty ślubu. Kiedy będziecie ją ustalać upewnijcie się, że w nazwie miesiąca znajduje się litera „R” – marzec, czerwiec, sierpień, wrzesień, październik oraz grudzień to idealne miesiące na zawarcie związku małżeńskiego. Wybierajcie przy tym tylko pełną godzinę – np.: 16.00. Według przesądu, do najszczęśliwszych par należą te, które pobierają się w okresie świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Natomiast pary, które zdecydują się złożyć przysięgę małżeńską w maju, listopadzie oraz 1 kwietnia mogą mieć trochę mniej szczęścia. 

Zastanówcie się też nad dniem. Zgodnie z przesądem najszczęśliwszym dniem dla Was może okazać się sobota. Zrezygnujcie z poniedziałku, bo „nie warto zaczynać” i piątku, bo „w piątek zły początek”.

Wybierzcie kościół

Wybierając kościół zdecydujecie się ten, w którym była chrzczona Panna Młoda, bo to dobrze wróży na przyszłość. Unikajcie słuchania własnych zapowiedzi, ponieważ przez przypadek sprawicie, że Wasz związek legnie w gruzach. 

Zadbajcie o szczęście

Zgodnie z tradycją, na kilka dni przed ślubem Panna Młoda powinna położyć buty parapecie i pozostawić je tak do samego dnia ślubu. Dzięki temu wleci do nich szczęście. 

Poznajcie znaczenie pogody

Od tego, jaka będzie pogoda w dniu ślubu, zależy trwałość związku małżeńskiego. Kiedy akurat na zewnątrz świeci słońce, to oznacza, że małżeństwo będzie szczęśliwe. Gdy pada delikatny deszcz, to znaczy, że związek otrzymał Boże błogosławieństwo. W przypadku burzliwej pogody, małżeństwo może okazać się dość burzliwe. Z kolei kiedy pada rzęsisty deszcz, to znaczy, że wszystkie zakochane kobiety opłakują Pana Młodego.  

Szczęśliwe dodatki

W dniu ślubu Panna Młoda powinna mieć na sobie coś białego – symbolizującego czystość uczuć; coś niebieskiego – co zapewni jej wiernego męża oraz potomstwo; coś używanego – symbolizującego lojalność najbliższych; coś pożyczonego, ale od osoby, która jest szczęśliwa w swoim małżeństwie – zapewniającego sympatię oraz przyjaźń najbliższych. Poza tym, Panna Młoda powinna mieć wszyte w szwy sukni ślubnej okruszki chleba i kryształki cukru, a w bucika ślubnego włożonego pieniążka – bo to zapewni młodym dostatek. Panna Młoda powinna przy tym unikać koloru różowego, bo jest pechowy. 

Niech Pan Młody ma ze sobą pieniądze

Pan Młody musi mieć przy sobie pieniądze, bo gwarantują Młodym dostatnie życie.

Nie zbaczajcie z drogi

Jedźcie prosto do kościoła lub urzędu. Jeśli zapomnicie czegoś, pod żadnym pozorem nie zawracajcie – to przynosi pecha. W takiej sytuacji należy poprosić o pomoc rodzinę lub przyjaciół. 

nie bójcie się emocji i łez wzruszenia

Młodzi powinni przekroczyć próg kościoła tylko prawą nogą. Kiedy Panna Młoda będzie szła do ołtarza, powinna się uśmiechać, ponieważ tak będzie zachowywała się przez resztę życia. Jeśli na jej twarzy albo policzkach pojawią się łzy wzruszenia, powinna dać upust emocjom – dzięki temu będzie miała naprawdę szczęśliwe pożycie małżeńskie. 

Nie oglądaj się za siebie 

Pokonując drogę do ołtarza, Panna Młoda nie powinna w żadnym wypadku odwracać się ani poprawiać welonu. Rozglądanie się po gościach symbolizuje zdradę, a potknięcie – potyczki w małżeństwie. 

Obserwujcie świece

Jeśli w trakcie ceremonii zaślubin zauważycie, że świece na ołtarzu palą się równomiernie, będzie to oznaczało, że Wasz związek będzie trwały oraz szczęśliwy. Jeśli świece migają lub gasną, małżeństwo będzie przepełnione kłótniami. Z kolei, kiedy świece zgasną – najprawdopodobniej rozstaniecie się. 

Zrezygnujcie z zakładania obrączek przed ceremonią

W żadnym wypadku nie zakładajcie obrączek ślubnych przed ceremonią – w ten sposób zapeszycie wierność swojego współmałżonka. Kiedy zdarzy się, że zgubicie obrączkę, oznaczać to będzie stratę współmałżonka. Jeśli któraś z obrączek upadnie, wtedy żaden z małżonków nie może jej podnosić, gdyż wróżyć to będzie zdrady małżeńskie. Wróżbę będziecie mogli odwrócić, jeśli obrączkę z podłogi podniesie ktoś inny – ministrant, świadek albo ksiądz. 

Upewnijcie się kto będzie rządził w małżeństwie

Kiedy ksiądz będzie przykrywał dłonie stułą, ta dłoń która znajdzie się na górze, zapewni właścicielowi dominację w małżeństwie. 

Kto będzie rządził domowym budżetem

Jeśli po wyjściu z kościoła, zostaniecie obsypani pieniędzmi, musicie je pozbierać – to zapewni wam dobrobyt. Ta osoba, która zbierze ich więcej, będzie rządzić budżetem domowym.