Jak pozbyć się rozstępów?

Rozstępy powstają w wyniku utraty elastyczności skóry. Staje się ona mniej podatna na uszkodzenia. Większe ryzyko powstawania rozstępów występuje u kobiet w ciąży, kulturystów czy osób zbyt szybko przybierających na wadze – skóra rozciąga się i nie nadąża regenerować. Czasami ich pojawienie się może mieć jednak podłoże genetyczne, co oznacza, że ta przykra przypadłość może dotknąć każdą z nas. Jak radzić sobie z rozstępami?

Ile kosztuje usuwanie rozstępów?

Za zabieg laserowego usuwania rozstępów zapłacimy 800-1000 zł za jeden obszar. Aby efekty zabiegu były widoczne, wymagana jest seria 3-6 zabiegów przeprowadzanych w 4-tygodniowych odstępach. Usuwanie rozstępów metodą karboksyterapii to koszt 150-250 zł za zabieg, a za mezoterapię zapłacimy 400-700 zł za zabieg.

Przyczyny powstania rozstępów

Jedną z przyczyn powstawania rozstępów są po prostu predyspozycje genetyczne. Dziedziczymy mniej elastyczną i skłonną do uszkodzeń skórę, czego wynikiem może być wcześniejsze lub późniejsze pojawienie się rozstępów. Niestety, zła dieta (uboga w witaminy i minerały) czy zła pielęgnacja skóry również może przyczynić się do jej suchości, a – w konsekwencji – do powstawania rozstępów.

Na powstawanie rozstępów bardziej narażone są kobiety w ciąży, kulturyści czy osoby szybko przybierające na wadze. Ma to związek z szybszym tempem rozrastania się skóry, która po prostu nie nadąża się regenerować. 

Unikanie stresu może również zmniejszyć ryzyko pojawienia się rozstępów. Otóż, zaburzenia hormonalne (w tym wzrost poziomu kortyzolu, czyli hormonu stresu) powoduje spadek wytrzymałości włókien kolagenowych oraz elastynowych, które pękają, tworząc rozstępy.

Etapy powstawania rozstępów 

Wyróżniamy 2 etapy powstawania rozstępów. W I fazie są czerwonymi lub sino-czerwonymi pasmami, przebijającymi się przez skórę. W drugiej fazie jaśnieją i sprawiają wrażenie zmniejszających się. Jednak tylko pozornie – ostatecznie pozostają na skórze w postaci wyczuwalnych w dotyku, jasnych prążków, przypominających blizny.

Etap pierwszy

Jeśli zaobserwowałaś pierwszą fazę powstawania rozstępów, zacznij jak najszybciej stosować kosmetyki dostępne w drogeriach – kremy oraz balsamy. Preparaty powinny zawierać składniki, które pobudzają powstawanie nowych komórek skóry – witaminy C,E,A, kwas mlekowy, pirogrionian sodowy, związki krzemu oraz wyciągi z soi. 

Najlepsze rezultaty osiągniesz, jeśli będziesz wmasowywać preparaty w miejsce, w którym znajdują się rozstępy, 1-2 razy dziennie. 

Wśród domowych sposobów w walce z rozstępami świetnie pomaga: okład z ziemniaka, nacieranie sokiem z cytryny lub aloesu oraz peeling z fusów z kawy oraz oleju kokosowego lub oliwy z oliwek.

Etap drugi 

W drugiej fazie preparaty kosmetycznie niewiele już pomogą. Tutaj potrzebna już jest pomoc specjalisty. Mimo, że leczenie rozstępów jest długotrwałe i kosztowne, to jednak przyniesie oczekiwane efekty. Twoje rozstępy staną się praktycznie niewidoczne. 

Leczenie rozstępów laserem  

Podczas zabiegu wiązka lasera zostaje skierowana na obszar skóry wymagający odbudowy. W wyniku ciepła dochodzi do mikrouszkodzenia chorych komórek, w wyniku czego komórki zdrowe podejmują wzmożoną aktywność. Nowe komórki ulegają przebudowie i zaczynają produkować większą ilość elastyny i kolagenu. Po pewnym czasie miejsce rozstępów zajmuje nowa, zrowa i gładka skóra. 

Zabieg mezoterapii w leczeniu rozstępów

Zabieg polega na nakłuwaniu miejsc ze zmianami i wstrzykiwaniu niewielkich ilości preparatu pobudzającego komórki skóry do regeneracji. W wyniku tego zabiegu następuje stymulacja fibroplastów, które rozpoczynają wzmożoną produkcję nowych włókien kolagenowych.

Karboksyterapia w usuwaniu rozstępów

Karboksyterapia to terapia dwutlenkiem węgla. Polega na wstrzykiwaniu medycznego dwutlenku węgla pod skórę, w wyniku czego rozszerzeniu ulegają naczynia krwionośne oraz poprawia się ukrwienie skóry. Pobudzone zostają procesy regeneracji oraz tworzenia sieci nowych naczyń krwionośnych, poprawia się również pigmentacja skóry.

Pamiętaj o tym, że:

  • Każdy z wymienionych zabiegów powinnaś stosować dopiero po odbyciu konsultacji z dermatologiem, ponieważ tylko lekarz dobierze zabieg, który będzie w pełni dopasowany do potrzeb Twojej skóry.