6 skutecznych sposobów na oczyszczenie organizmu z toksyn

Czasami nasze ciało wysyła niepokojące sygnały. Brakuje nam energii, cera i włosy tracą swój dawny blask, a paznokcie się łamią. Próbujemy się skupić, jednak koncentracja zawodzi… Może to oznaczać, że w naszym organizmie nagromadził się nadmiar toksyn. Toksyny to nic innego, jak niepożądane substancje chemiczne, które przedostały się do naszego organizmu wraz z pokarmem czy wdychanym powietrzem. Należy je jak najszybciej usunąć, by przywrócić organizmowi równowagę. Oto kilka skutecznych sposobów na detoks.

1. Dieta oczyszczająca

Zabieg usuwania toksyn z organizmu najlepiej rozpocząć od stosowania diety oczyszczającej. Polega ona na odstawieniu żywności wysokoprzetworzonej, zawierającej cukry oraz tłuszcze i spożywaniu jak największej ilości naturalnych produktów. Produkty te dostarczą do naszego organizmu błonnik, witaminy i minerały tak bardzo niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu oraz wspomagające proces przemiany materii. 

Optymalna dieta powinna zawierać dużą ilość świeżych warzyw i owoców (również soków) oraz niegazowanej wody mineralnej. Podczas diety oczyszczającej powinniśmy również postawić na produkty pełnoziarniste – pieczywo razowe, płatki owsiane, makarony z mąki pełnoziarnistej oraz kasze. Należy unikać alkoholu, mięs i dań smażonych, słodyczy, kawy i czarnej herbaty oraz palenia papierosów. Świetnie sprawdza się natomiast zielona herbata oraz herbatki ziołowe

Dietę oczyszczającą należy stosować 3-7 dni. 

2. Detox – Woda zdrowia doda

Podczas przeprowadzenia kuracji oczyszczającej należy pić przynajmniej 2 litry wody. Woda bierze udział we wszelkich procesach metabolicznych, a więc wspomaga proces oczyszczania organizmu. Wodę najlepiej pić w jej naturalnej postaci lub w postaci herbatek ziołowych.

3. Oczyszczenie organizmu – Kąpiele solankowe

Jednym ze skuteczniejszych sposobów na oczyszczenie organizmu jest kąpiel w solance. Do przygotowania takiej kąpieli można wykorzystać solankę termalną (do nabycia w aptece). Kąpiel solankowa powoduje, że szybciej otwierają się pory i usuwają toksyny. Ponadto, wdychanie solanki sprawia, że do naszego organizmu trafia wraz z powietrzem wiele mikroelementów, a w szczególności jod, brom, magnez, krzem, selen i wiele innych biopierwiastków.

4. Aktywność fizyczna

W procesie oczyszczania organizmu niezwykle ważna jest aktywność fizyczna. Podczas wysiłku fizycznego, organizm wydala wraz z potem nadmiar zgromadzonych w organizmie toksyn. Poza tym, ruch pobudza do pracy każdy element naszego działa, co ostatecznie dodaje nam energii i poprawia samopoczucie. Nie oznacza to od razu konieczności wykonywania codziennie forsownych ćwiczeń. Wystarczy wybrać taki rodzaj aktywności, jaki lubimy – może to być jogging, pływanie czy chociażby joga.

5. Oczyszczanie organizmu – Kuracja ziołowa

Lecznicza moc ziół znana jest od dawna. Decydując się na detoks, warto postawić na napary z ziół, które mają właściwości moczopędne, napotne oraz stymulują pracę układu pokarmowego. Do najczęściej stosowanych ziół należą: mniszek lekarski, skrzyp polny, dzika róża, dziurawiec, pokrzywa czy bratek.

6. Oczyszczanie organizmu – Sauna

Dzięki wysokiej temperaturze panującej w saunie, naczynia krwionośne rozszerzają się, a ciało zaczyna się pocić – dzięki temu wydalane zostają z organizmu toksyny. Po wyjściu z sauny warto skorzystać z zimnego prysznica. 

Poprzez rozgrzanie ciała, a później jego schłodzenie, naczynia krwionośne najpierw rozszerzają się, a później obkurczają. W ten sposób pobudza się krążenie krwi, wzmacniają narządy oraz organizm nabiera odporności. Z sauny można korzystać 1-2 razy w ciągu tygodnia. 

Należy pamiętać o tym, że:

  • Stosowanie diety oczyszczającej jest przeciwskazane dla kobiet w ciąży oraz osób w podeszłym wieku. 
  • Nie wolno stosować diety oczyszczającej w okresie zimowym, ponieważ dieta ta osłabia organizm. 
  • Przed rozpoczęciem diety należy skonsultować się z lekarzem.
  • Kobiety w ciąży oraz osoby z chorobami serca nie powinny korzystać z sauny.