7 zwyczajów ślubnych, z których nie można zrezygnować

Ślub jest wydarzeniem, z którym wiąże się mnóstwo wierzeń, zabobonów oraz tradycji. Jest przy tym wydarzeniem, podczas którego mnogość owych tradycji wciąż jest pielęgnowanych. Wierzyć czy nie wierzyć? To nie ma znaczenia. Podświadomie i tak założymy coś niebieskiego, coś pożyczonego, a Pan Młody przeniesie swoją wybrankę przez próg. Oto kilka najważniejszych, wciąż żywych, ślubnych rytuałów. 

Welon ślubny

Symbolika welonu ślubnego sięga aż starożytności. Dawniej biały welon utożsamiany był z niewinnością, czystością i dziewictwem Panny Młodej. Dziś, choć wciąż piękny i wywołujący łzy wzruszenia, jest raczej dodatkiem do ślubnej kreacji.

Coś starego, coś nowego, coś pożyczonego

Ten zwyczaj również dotyczy Panny Młodej, pochodzi z kultury anglosaskiej, gdzie modne są rymowanki. Zgodnie ze zwyczajem, w dniu ślubu Panna Młoda powinna mieć na sobie coś starego, coś nowego, coś niebieskiego i coś pożyczonego.

  • Coś starego symbolizuje, że Twoja rodzina będzie nadal częścią Twojego życia. Szukając pomysłu na coś starego, weź pod uwagę biżuterię rodzinną, welon albo stroik, który należał do kogoś z rodziny Twojej albo Twojego narzeczonego.
  • Coś nowego symbolizuje nowe życie i w ogóle szczęście w dniu ślubu. Dlatego, specjalnie na tę wyjątkową okazję, kup sobie nową bieliznę czy nowe buty. 
  • Coś pożyczonego symbolizuje zewnętrzne szczęście, które ma wpływ na to, jak wypadnie Wasz wielki dzień. Dlatego pożycz od znajomego monetę albo żeton, bransoletę, naszyjnik, chusteczkę z monogramem albo samochód, którym pojedziecie do ślubu. 
  • Coś niebieskiego symbolizuje miłość oraz szczęście w małżeństwie. Decydując się na coś niebieskiego, weź pod uwagę biżuterię z niebieskim szafirem, paluj oczy niebieskim cieniem lub załóż niebieską podwiązkę. 

Bukiet ślubny

Bukiet ślubny jest nieodłącznym elementem stylizacji ślubnej. Czy zdawałaś sobie jednak sprawę, że symbolizuje on dobrobyt? Bukiety ślubne były znane już w Starożytnym Rzymie i niegdyś były robione z kłosów żyta. Dopiero w Europie Panny Młode zamieniły je na kwiaty. Kiedy będziesz wybierała kwiaty do bukietu ślubnego, zwróć uwagę na mowę kwiatów. Zrezygnuj z tych, które mają kolce, ponieważ to dobrze nie wróży małżeństwu. Nie przechowuj bukietu ślubnego dłużej niż rok – oznacza to, że Wasza miłość uschnie. 

Nakładanie obrączek

Jednym z najbardziej wzruszających i szczególnych momentów w trakcie całej uroczystości ślubnej, jest składanie przysięgi i nakładanie obrączek ślubnych.  Obrączki symbolizują wierność, miłość oraz uczciwość małżeńską. Co więcej, kształt koła oznacza nieskończoność miłości i nierozerwalność małżeństwa. Dlatego też dawniej obrączki były uznawane za magiczny przedmiot. Kapłani święcą je podczas uroczystości ślubu, a następnie nowożeńcy wkładają je na palec serdeczny prawej lub lewej ręki jako symbol dozgonnej miłości i wierności.

Obsypywanie Młodych ryżem

Kiedy Młodzi wychodzą z kościoła, są obsypywani przez gości weselnych ryżem, który symbolizuje płodność oraz owsem i pszenicą, co ma zapewnić szczęście na wspólnej drodze życia. Zdarza się również, że goście decydują się na obsypywanie nowożeńców cukierkami, płatkami róż albo pieniędzmi, by zapewnić im dostatnie życie. Aby przepowiednia się spełniła, nowożeńcy muszą pozbierać wszystkie rozsypane monety.

Powitanie chlebem oraz solą

Powitanie Młodych chlebem oraz solą jest jednym z najpopularniejszych sposobów na przywitanie nowożeńców. Zwyczaj ten znany jest od XVII wieku. Powitanie leży w rękach Rodziców, a wypowiadane przy tym słowa powinny brzmieć: „Witamy Was chlebem i solą, aby Wam chleba i soli nigdy w życiu nie zabrakło”. Rytuał ten ma sprowadzić na nowożeńców dobrobyt i szczęście.

Przenoszenie przez próg

Kolejnym starym zwyczajem ślubnym jest przenoszenie Panny Młodej przez próg. Jego tradycja pochodzi aż z czasów rzymskich. Dawniej wierzono, że pod progiem domu nowożeńców kryją się złe moce. Pan Młody, przenosząc swą wybrankę na rękach, miał w ten sposób uchronić ją przed złem.