Cennik albumu ślubnego w 2023

Album ślubny cennik

Fotoalbum to piękna pamiątka ze ślubu. Chyba każda Młoda Para decyduje się na zakup albumu z najpiękniejszymi zdjęciami z tego szczególnego dnia. Ile zapłacimy za elegancki album ślubny i od czego zależy cena?

Od czego zależy cena fotoalbumu/ albumu ślubnego?

Na ostateczną cenę albumu ślubnego wpływ ma wiele zmiennych. Do najważniejszych z nich należy format, czyli wielkość albumu oraz rodzaj oprawy. Im większy album, tym wyższa cena. Najczęściej wybieranym formatem jest 30x30cm, chcąc jednak zaoszczędzić można zdecydować się na wariant 20x20cm.
Za wysokiej jakości, skórzaną oprawę zapłacimy więcej niż za ekoskórę. Dużo tańszą opcją jest oprawa z płótna, choć ta bardziej pasuje do zdjęć rodzinnych czy komunijnych niż do albumu ślubnego.
Kolejnym czynnikiem determinującym cenę jest ilość rozkładówek. Im więcej stron, tym więcej zdjęć zmieścimy do albumu, czyli cena będzie wyższa. Jakość zdjęć i gramatura papieru to kolejne zmienne. Im grubszy, a tym samym – bardziej sztywny papier, tym wyższa cena albumu.
No i ostatnim czynnikiem wpływającym na cenę usługi jest renoma zakładu fotograficznego. Zakłady cieszące się wysoką renomą wyceniają swoje usługi drożej. Ceny w dużych miastach są oczywiście wyższe niż w obszarach wiejskich.

Podsumowując, na ostateczną cenę albumu ślubnego wpływ ma:

  1. format albumu (20x20cm, 30x30cm),
  2. rodzaj okładki (skóra, drewno, płótno),
  3. ilość rozkładówek,
  4. jakość zdjęć (papier fotograficzny lub druk cyfrowy),
  5. gramatura papieru.

Ile kosztuje album ślubny?

Za fotoalbum o wymiarach 30x30cm, w skórzanej oprawie, składający się z 20 rozkładówek i papieru o grubości 0,6mm zapłacimy 600-700 zł. Za oprawę z płótna zapłacimy 150-200 zł mniej. W przypadku 10 rozkładówek i skórzanej oprawy musimy liczyć się z kosztem 450-500 zł. Fotoksiążka o wymiarach 30×30 to z kolei koszt 180-220 zł za 20 rozkładówek.

Najpopularniejsze formaty fotoksiążek/ albumów ślubnych

Najbardziej popularny format albumu ślubnego to 30x30cm. Zdarzają się również albumy prostokątne o wymiarach 20x30cm lub 30x20cm oraz mniejsze, kwadratowe: 20x20cm. Ten ostatni zamawiany bywa najczęściej przez Młodą Parę jako pamiątka dla rodziców lub świadków.

Jaki album na zdjęcia ślubne?

Szeroki wybór różnorodnych albumów na fotografie ślubne nieraz przyprawia o zawrót głowy. W podjęciu decyzji pomoże ustalenie kilku kwestii.

Po pierwsze musimy określić, ile zdjęć chcemy umieścić w takim albumie. Nie ma sensu do jednego albumu wkładać 200 zdjęć, zarówno tych wykonanych przez fotografia, jak i podarowanych przez członków rodziny. Mnogość zdjęć powoduje znużenie już przy pierwszym ich oglądaniu. Warto wyselekcjonować zdjęcia i stworzyć kilka albumów – w tym jeden główny, najważniejszy, będący naszą wizytówką.

Jeśli zależy nam na klasycznej elegancji i trwałości, warto zdecydować się na album w skórzanej oprawie. Ponadczasowy i trwały, z pewnością będzie nam służył przez długie lata. Bardzo istotną kwestią jest sposób łączenia kartek. Kartki wklejane po pewnym czasie zaczną odpadać, na co – w przypadku albumu ślubnego – nie można sobie pozwolić. Należy zatem upewnić się, że grzbiet jest szyty.

Zdjęcia do albumu ślubnego powinny być raczej wklejone, a nie włożone w koszulki. Choć koszulki to większa wygoda, pozwalająca na zamienianie i przekładanie zdjęć, to warto zadać sobie pytanie: czy naprawdę mamy w planie to robić? Wyjmowanie i przekładanie zdjęć powoduje zniszczenia, ubrudzenia odbitek oraz uszkodzenia koszulek. Lepiej ten główny album pozostawić w niezmienionej formie. Poza tym wklejane zdjęcia prezentują się bardziej elegancko, mogą być różnych formatów, zarówno w pionie, jak i w poziomie.

Bez względu na to, jaki ostatecznie album wybierzemy, warto zadbać, aby leżał w suchym miejscu i zachował swój piękny wygląd przez długie lata.

Ile kosztuje album ślubny i czy warto go zamówić?

Najbardziej popularnym formatem do albumu ślubnego jest 30x30cm. Za fotoalbum o takim wymiarze, składający się z 20 rozkładówek, w skórzanej oprawie, z tłoczonym napisem zapłacimy 600-700 zł. W przypadku 10 rozkładówek musimy liczyć się z kosztem 450-500 zł. Za egzemplarz z ekoskóry zapłacimy średnio o 100 zł mniej.
Decydując się na zakup fotoksiążki o wymiarach 30×30 cm, składającej się z 20 rozkładówek, musimy liczyć się z ceną 180-220 zł. Za 25 rozkładówek zapłacimy średnio 50 zł więcej.
Na album ślubny powinna zdecydować się każda Młoda Para. Podczas gdy do zdjęć w wersji elektronicznej powraca się rzadko, album jest tego rodzaju pamiątką, którą ogląda się z przyjemnością. Również pokazywanie rodzinie czy przyjaciołom setek zdjęć na ekranie komputera wywołuje w pewnym momencie znudzenie… Album to swego rodzaju powieść stworzona przez fotografa i zamknięta w eleganckiej oprawie. To najpiękniejsze momenty, do których zawsze powraca się z sentymentem.

Jak wybrać firmę z najlepszymi opiniami i dlaczego wybierać wykonawców z dobrymi opiniami?

Zdjęcia ze ślubu są pamiątką na całe życie. Warto zatem zainwestować w fotoalbum, do którego zawsze będziemy wracać z sentymentem oraz z radością będziemy pokazywać go gościom, dzieciom i wnukom.
Przed wyborem wykonawcy warto zasięgnąć opinii na jego temat. Specjaliści cieszący się świetnymi rekomendacjami zapewnią nam spokój ducha oraz usługę wysokiej jakości.
Przed wyborem wykonawcy warto przejrzeć fora tematyczne, sprawdzić opinie w wyszukiwarce czy w mediach społecznościowych. W dobie internetu nietrudno znaleźć opinie na temat konkretnych produktów, usług czy firm. Zdecydowanie warto poświęcić chwilę, by potem zaoszczędzić czas, nerwy oraz pieniądze.