Ile kosztuje garnitur ślubny – cennik 2023

Cennik garnituru ślubnego

Garnitur to najdroższa, ale i najważniejsza część męskiej, ślubnej garderoby. Ile zapłacimy za garnitur Pana Młodego w 2023 roku i czy da się na tym zaoszczędzić?

Od czego zależy koszt garnituru ślubnego?

Cena garnituru Pana Młodego zależy przede wszystkim od materiału, z jakiego garnitur jest szyty. Za materiały naturalne zapłacimy oczywiście więcej, jednak taki garnitur będzie przepuszczał powietrze i nie będzie się gniótł czy nadmiernie świecił, co ma istotne znaczenie podczas całonocnej zabawy w świetle fotograficznych fleszy. Można zdecydować się na zestaw dwuczęściowy (tylko marynarka i spodnie) lub zestaw trzyczęściowy (z kamizelką). Kamizelka podnosi cenę całości o około 400 zł.


Jeśli chcemy, aby garnitur był dobrze dopasowany, należy zdecydować się na zestaw szyty na miarę – oczywiście kosztuje to o wiele więcej. Taka opcja szczególnie istotna jest dla panów o nietypowych kształtach.


Na przyjęcia bardziej formalne zamiast tradycyjnego garnituru można założyć smoking lub frak (klasyczny lub angielski, czyli tzw. jaskółkę). Za smoking czy frak zapłacimy więcej niż za garnitur gotowy.


Jeśli cena garnituru przekracza nasz budżet, można zdecydować się na wypożyczenie stroju. Nie każdy jednak czuje się komfortowo w rzeczach używanych, nie jest to zatem rozwiązanie dla każdego.

Reasumując, na ostateczną cenę garnituru Pana Młodego wpływ ma:

  1. materiał, z jakiego uszyty jest garnitur,
  2. kamizelka lub jej brak (strój dwu- lub trzyczęściowy),
  3. kupno/ szycie na miarę lub wypożyczenie.

Ile kosztuje garnitur ślubny?

Za dwuczęściowy garnitur z materiału średniej jakości zapłacimy 1350-1900 zł. Garnitur szyty na miarę to wydatek od 2800 zł w górę. Za kamizelkę zapłacimy od 400 zł. Za wypożyczenie dwuczęściowego garnituru natomiast Pan Młody zapłaci 400-700 zł, a za wypożyczenie smokingu nawet 500-900 zł.

Rozpiętość cenowa garnituru na wesele jest ogromna. Tradycyjny, gotowy garnitur z materiału o kiepskiej jakości, można kupić już za 500 zł. Taka kwota nie daje jednak gwarancji, że garnitur będzie dobrze leżał, nie będzie się gniótł czy świecił. Materiał z pewnością nie będzie przepuszczał powietrza, więc całonocna zabawa może okazać się udręką. Warto dopłacić kilkaset złotych i zainwestować w materiał nieco lepszej jakości. Dwuczęściowy garnitur z tzw. średniej półki to wydatek rzędu 1350-1900 zł. Jeśli chcemy zestaw trzyczęściowy, to za kamizelkę dopłacimy od około 400 zł w górę.
Garnitur szyty na miarę to luksus, za który trzeba zapłacić co najmniej 2800 zł. Jest to jednak koszt, na który powinni się nastawić panowie o nietypowym wzroście lub budowie, na których gotowe zestawy nie leżą dobrze.
Organizując przyjęcia bardziej formalne, można zainwestować we frak lub smoking. Za gotowy frak (klasyczny lub angielski, czyli tzw. jaskółkę) zapłacimy od 1500 zł w górę, za smoking zaś od 1000 zł.

Ile kosztuje wypożyczenie stroju dla Pana Młodego?

Wypożyczenie stroju Pana Młodego pozwala znacznie zaoszczędzić. Jest to opcja dobra dla osób, które rzadko chodzą w tak formalnych strojach i zakupiony garnitur miałby potem wisieć nieużywany latami w szafie.
Cena wypożyczenia uzależniona jest od nowości i wartości stroju. Oczywistym jest, że wybierając garnitur na wesele zależy nam, by był w jak najlepszym stanie i jak najlepszej jakości.
Garderoba wypożyczana jest zazwyczaj na 3-4 dni, a w cenę wliczone jest czyszczenie ubrania. Zazwyczaj w momencie wypożyczenia pobierana jest kaucja zwrotna w wysokości 150-350 zł na ewentualne zniszczenia. Niektóre wypożyczalnie oferują możliwość dokonania niewielkich przeróbek garniturów.

Ile kosztuje wypożyczenie garnituru?

Za wypożyczenie dwuczęściowego garnituru zapłacimy średnio 400-700 zł. W zestawie otrzymamy klasyczną marynarkę oraz spodnie. Kamizelkę można wypożyczyć za dodatkową opłatą 70-150 zł. Przy wypożyczeniu pobierana jest kaucja 150-300 zł.

Ile kosztuje wypożyczenie fraka?

Wypożyczenie fraka kosztuje od 500-900 zł. W zestawie otrzymujemy marynarkę z atłasowymi klapami oraz długimi połami z tyłu, kamizelkę oraz spodnie z lampasem. Przy wypożyczeniu fraka pobierana jest kaucja 250-350 zł.

Ile kosztuje wypożyczenie smokingu?

Wypożyczenie smokingu to koszt 300-800 zł. W zestawie otrzymujemy marynarkę z klapami oraz eleganckie spodnie z lampasem. Musimy się liczyć z wpłatą kaucji w wysokości 250-350 zł.

Ile kosztuje wypożyczenie żakietu angielskiego?

Za wypożyczenie żakietu angielskiego (tzw. jaskółki) zapłacimy 500-650 zł. W zestawie otrzymujemy marynarkę z zaokrąglonymi połami, sztuczkowe spodnie oraz kamizelkę. Przy wypożyczeniu żakietu angielskiego zapłacimy kaucję w wysokości 250-350 zł.

Jak sprawdzić opinie o takiej firmie i dlaczego wybierać usługodawców z dobrymi opiniami?

Strój weselny Pana Młodego jest bardzo ważny. To w nim Pan Młody spędzi jeden z najważniejszych dni w swoim życiu. Ubranie ma być zatem wygodne, przewiewne i dopasowane. To, czy wypożyczać, czy kupować, zależy przede wszystkim od budżetu, jakim Młoda Para dysponuje.
Decydując się na szycie garnituru, warto zasięgnąć opinii na temat krawca/ projektanta. Szycie na miarę to spory wydatek, dlatego warto upewnić się, że taka inwestycja się opłaca. Informacji na temat usługodawcy najlepiej szukać na portalach branżowych, w mediach społecznościowych czy po prostu w wyszukiwarce.
Decydując się na zakup czy wypożyczenie gotowego ubrania, również warto poszukać opinii o marce czy projektancie, a nawet wypożyczalni – aby mieć pewność, że otrzymamy strój spełniający nasze wymagania, a materiał będzie dokładnie tym, co zostało napisane na etykiecie. W końcu to w nim mamy spędzić jeden z najważniejszych dni w naszym życiu.

Jak wybrać garnitur ślubny i na co zwrócić uwagę?

Ogólna zasada głosi, że garnitur Pana Młodego powinien współgrać kolorystycznie z kolorem sukni Panny Młodej. Choć nie jest to żelazna zasada, warto mieć na uwadze, że granat świetnie łączy się z bielą, a jeśli Panna Młoda zdecyduje się na suknię w kolorze ecru, Pan Młody powinien zdecydować się na garnitur w kolorze brązu czy beżu. Czyli kolory ciepłe do ciepłych, zimne do zimnych. Kolor garnituru ma również znaczenie, jeśli chodzi o stopień formalności przyjęcia. W przypadku uroczystości formalnych, warto postawić na granat, odcienie szarości świetnie pasują do wesel w plenerze, a brąz czy beż idealnie współgra ze stylem boho lub rustykalnym. 

O tym, że garnitur powinien być wykonany z dobrej jakości materiału, nie trzeba chyba wspominać. Warto jednak nadmienić, że błyszczące tkaniny fatalnie odbijają światło i mogą źle prezentować się na zdjęciach – unikajmy takich.

Garnitur Pana Młodego musi być przede wszystkim dopasowany w ramionach. To jest żelazna zasada. Sam fason oraz kolor powinien być dobrany do typu sylwetki. 

Wysocy panowie świetnie będą się prezentować w jasnej, przedłużanej marynarce i spodniach o wysokim stanie. Unikać powinni marynarek czarnych i w prążki. 

Panowie niscy i tędzy dobrze będą wyglądać w jednorzędowych ciemnych marynarkach. Unikać powinni z kolei garniturów w jasnych barwach.

Niscy i szczupli panowie powinni postawić na jednorzędową, nisko zapinaną marynarkę i spodnie bez mankietu – to optycznie wydłuży nogi.

Bez względu na wzrost i tuszę, kieszenie marynarki nie powinny posiadać klapek, a rękawy i nogawki nie mogą być ani za krótkie, ani za długie. Mankiety koszuli powinny delikatnie wystawać z rękawów. Koszulę również dobieramy do figury – panowie o bardziej obfitych kształtach powinni unikać koszul dopasowanych.

Najważniejsze to, by w garniturze czuć się wygodnie. Niedopuszczalne jest kupowanie garnituru na ostatnią chwilę. Należy zacząć szukać odpowiedniego dla siebie na tyle wcześnie, by mieć czas na ewentualne poprawki.