Cennik druku zaproszeń ślubnych 2023

Cennik druku zaproszeń ślubnych

Zaproszenia ślubne to, na pozór, niewielki wydatek. Pojedyncze zaproszenie nie jest drogie, jeśli jednak organizujemy przyjęcie na 100 osób, to suma robi się już wysoka. Ile kosztują zaproszenia ślubne i na co zwracać uwagę, by zrobić dobre pierwsze wrażenie?

Od czego zależy cena zaproszeń ślubnych?

Cena zaproszeń ślubnych uzależniona jest przede wszystkim od sposobu ich wykonania. Za zaproszenia drukowane wg gotowych szablonów zapłacimy o wiele mniej niż za unikatowe zaproszenia wykonane ręcznie.
Kolejnym czynnikiem wpływającym na ostateczną cenę zaproszeń jest jakość papieru użytego do ich wykonania. Najtańszy, miękki papier to mniejsze koszty, ale też wyczuwalnie niższa jakość. Za dobry, sztywny materiał i wysokiej jakości druk trzeba dopłacić. Dodatkowo zapłacimy za możliwość personalizacji zaproszenia: wybór czcionki, kolorystyki czy nadruk nazwisk gości. Warto zwrócić uwagę, czy w cenie zaproszeń jest już koperta. Jeśli zaś chcemy zaproszenie w pudełku czy nawet w butelce, to oczywistym jest, że za takie wymagania trzeba ekstra zapłacić.

Reasumując, na ostateczną cenę zaproszeń ślubnych wpływ ma:

  1. sposób wykonania (druk, wykonanie ręczne),
  2. gramatura i jakość papieru,
  3. możliwość personalizacji,
  4. dodatkowe koszty, takie jak dopłata za kopertę czy za tekst w innym języku.

Ile kosztują zaproszenia ślubne?

Cena zaproszeń ślubnych waha się w przedziale 3,0-4,5 zł. Za tę cenę dostaniemy zaproszenie spersonalizowane, wydrukowane na dobrym jakościowo papierze. Za zaproszenia dodatkowo zdobione zapłacimy 5-6 zł/szt. Zaproszenia ręcznie wycinane, wg indywidualnego projektu, to koszt 8-15 zł/szt.

Można znaleźć gotowe do druku szablony w cenie nawet poniżej 1 zł/szt. Nie jest to jednak rozwiązanie satysfakcjonujące dla większości Młodych Par. Pragnąc zrobić dobre wrażenie na zapraszanych gościach, warto zainwestować w zaproszenia o nieco lepszej jakości.
Średnia cena zaproszeń ślubnych oscyluje w granicach 3,0-4,5 zł/szt. W takiej cenie otrzymamy zaproszenie wykonane na papierze dobrej jakości, z możliwością personalizacji (wybór kolorystyki, czcionki).

Za unikatowe, ręcznie wykonane zaproszenia zapłacimy 8-15 zł/szt. Mamy jednak pewność, że będą one niepowtarzalne. W takiej cenie możemy również nabyć zaproszenia w pudełku czy w butelce. W przypadku zaproszeń wykonywanych na życzenie możemy mieć pewność, że będą one idealnie współgrały z całością i będą pasowały do styli i wystroju całej uroczystości.

Co jest ważne przy zamawianiu zaproszeń ślubnych?

Najważniejszą rzeczą, na jaką należy zwrócić uwagę, jest dopasowanie zaproszenia do stylu i charakteru uroczystości. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku, kiedy organizujemy przyjęcie weselne w określonym klimacie. Srebrne zaproszenie ślubne w stylu glamour średnio sprawdzi się w przypadku, kiedy organizujemy wesele w stylu rustykalnym – i vice versa. Warto wybrać motyw przewodni (klasyczna elegancja, ekologia, boho, minimalizm), który współgra z zainteresowaniami i sposobem bycia Młodej Pary.
Kolejna sprawa to jakość zaproszenia. Zrozumiałym jest, że cena odgrywa dużą rolę, jednak warto zainwestować w zaproszenia wykonane wysokiej jakości drukiem na dobrym jakościowo papierze.
Jeśli zależy nam, by zaproszenia były unikatowe, warto zainwestować we własny, ręcznie wykonywany projekt. Wprawdzie zaproszenia ślubne to nie jest pamiątka na całe życie, ale warto zainwestować w pierwsze wrażenie, jakie wywieramy na potencjalnych gościach weselnych.

Jak wybrać najlepszego producenta i sprawdzić opinie?

Mamy wybrany temat przewodni, mamy przeznaczony budżet. Czas na wybór wykonawcy. A tych w sieci można znaleźć wielu. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru należy zapoznać się z opiniami od zadowolonych (lub nie) klientów. Przy wykonywaniu zaproszeń to szczegóły są najważniejsze. Warto upewnić się, że jakość odpowiada tej deklarowanej w ofercie.
W przypadku wykonywania zaproszeń wg projektu indywidualnego warto spotkać się z potencjalnym wykonawcą i omówić szczegóły twarzą w twarz. Warto również poprosić go o pokazanie swoich prac.
Wyszukiwarka internetowa, media społecznościowe czy fora internetowe to skarbnica wiedzy na temat usługodawców. Warto zapoznać się z opiniami, by uniknąć rozczarowań oraz nie tracić czasu, nerwów i pieniędzy.

Jakie zaproszenia ślubne wybrać?

Zaproszenia ślubne powinny być przede wszystkim dopasowane do charakteru i stylu wesela. Decydując się na skromne przyjęcie, nie należy wybierać bogato zdobionych zaproszeń. I odwrotnie – w przypadku wesela organizowanego w pałacyku, w stylu glamour, nie kupujmy zaproszeń minimalistycznych czy w stylu boho. Zadaniem zaproszenia jest wstępne poinformowanie gości, czego mogą oczekiwać po przyjęciu.

Dobrze by było, gdyby zaproszenie było spójne z kolorystyką wesela. Jeśli decydujemy się na żółte dodatki (kwiaty, żółte akcenty w ubiorze), warto, aby żółty akcent znalazł się również na zaproszeniu. Do zaproszeń można dobrać idealnie pasujące winietki czy etykiety na alkohol.

Ważne jest, aby zaproszenia, jak i całe przyjęcie, były odzwierciedleniem naszego charakteru i stylu życia, a nie tylko aktualnie panujących trendów. Jeśli jest nam bliski styl country, nie wybierajmy eleganckich zaproszeń nijak nie pasujących do naszej wizji.

Zaproszenia nie mogą być przekombinowane ani napisane nieczytelną czcionką. Pamiętajmy, że zapraszamy również osoby starsze, dla których zawarta w zaproszeniu treść ma być przejrzysta i zrozumiała.

Jeśli mamy ograniczony budżet, warto wybrać zaproszenie rozważnie. Nie trzeba decydować się na najdroższy wariant. Nie należy też przesadnie oszczędzać – papier oraz druk nie mogą być najgorszej jakości, ponieważ takie zaproszenie będzie wyglądało bardzo nieestetycznie.

Jeśli posiadacie duszę artysty, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaproszenia wykonać samemu. Nabiorą one wtedy indywidualnego charakteru i będą najlepszym odzwierciedleniem Waszej wizji i marzeń, na jaką można się zdecydować.

Jak wypisać zaproszenia ślubne?

Zaproszenia należy wypisać przede wszystkim starannie i bezbłędnie. Niedopuszczalne są skreślenia lub literówki w nazwiskach gości. Warto zamówić kilka zapasowych zaproszeń na wypadek takiej pomyłki.

Podstawowe informacje, jaki powinny znaleźć się na zaproszeniu, to oczywiście imiona i nazwiska przyszłych małżonków, imiona i nazwiska zaproszonych gości, data, godzina i miejsce ślubu oraz miejsce uroczystości weselnej. Dodatkowo, na końcu warto dodać prośbę o potwierdzenie przybycia oraz dane kontaktowe.

Jeśli decydujemy się na otwarte sugestie dotyczące kwiatów czy samych prezentów, nie ma nic złego w tym, aby napisać to na zaproszeniu. Dobrze sprawdza się w takim wypadku ujęcie swoich oczekiwań w formie wiersza. Oczywiście, pomysł taki nie sprawdzi się w przypadku bardzo formalnych ślubów.

Można zdecydować się na gotowy wydruk treści zaproszeń. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli mamy niezbyt czytelny charakter pisma, nie mamy czasu albo po prostu drukowane zaproszenia wydają się nam bardziej atrakcyjne. Najważniejszą kwestią w takiej sytuacji jest upewnienie się, że nazwiska gości napisane są bezbłędnie. Warto to sprawdzić kilka razy przed wysłaniem listy do drukarni.