Ile kosztuje kamerzysta na wesele w 2023

Cennik kamerzysty ślubnego

Ile musimy zapłacić za usługę profesjonalnego kamerzysty ślubnego? Czy możliwe jest dość precyzyjne oszacowanie ceny takiej usługi? Oczywiście, że tak.

Od czego zależy cena kamerzysty na wesele?

Głównym czynnikiem wpływającym na cenę usługi jest długość i rodzaj filmu oraz czas pracy kamerzysty. Za 20-40 minut filmu po zmontowaniu zapłacimy 2800-3500 zł. Za filmy trwające około godziny i wzbogacone ujęciami z drona zapłacimy około 5000 zł. Krótkie, kilkuminutowe produkcje filmowe (tzw. teledyski) nie są proporcjonalnie tańsze, ponieważ i tak wymagają towarzystwa ekipy filmowej przez cały dzień oraz mnóstwa czasu poświęconego późniejszej obróbce.
Rodzaj filmu nie pozostaje bez znaczenia. Tradycyjny film będzie tańszy niż ślubny reportaż, który wymaga więcej kunsztu i zaangażowania oraz pomysłowości kamerzysty i montażysty. Reportaż jest jednak bardziej ekspresyjny i przekazuje więcej uczuć oraz emocji towarzyszących temu szczególnemu dniu.
Kolejnym czynnikiem wpływającym na ostateczną cenę usługi jest liczba kamerzystów biorących udział w przedsięwzięciu. Dodatkowy operator czy nawet dwóch oznacza większą dynamikę filmu, więcej ciekawych ujęć, ale też – dodatkowe koszty.
Transport ekipy filmowej w promieniu 100 km zazwyczaj wliczony jest w cenę usługi. Za każdy dodatkowy kilometr dopłacimy ekstra.
Jak w przypadku każdej usługi, należy upewnić się, że kamerzysta posiada zarejestrowaną działalność i oferuje umowę – daje to poczucie bezpieczeństwa i stanowi ewentualną podstawę do egzekwowania swoich praw na drodze sądowej.

Podsumowanie – cena kamerzysty na wesele zależy od:

 1. długości i rodzaju filmu,
 2. liczby filmowców biorących udział w realizacji przedsięwzięcia,
 3. doświadczenia i stażu pracy kamerzysty,
 4. wykorzystywanego sprzętu,
 5. umowy i prowadzenia działalności gospodarczej,
 6. odległości usługodawcy od miejsca, w którym odbywa się uroczystość.

Ile kosztuje kamerzysta na wesele?

Za usługi kamerzysty ślubnego trzeba zapłacić średnio 3500-5600 zł. Za dodatkowe ujęcia (sesja narzeczeńska, podziękowania dla rodziców) dopłacimy około 500-800 zł. Chcąc zarejestrować najważniejsze momenty w krótkim, kilkuminutowym teledysku, musimy liczyć się z wydatkiem rzędu 2500-3500 zł. Filmowanie poprawin na życzenie to wydatek 1200 zł.

Co wybrać – reportaż ślubny, tradycyjny film z wesela czy teledysk?

Tradycyjne, długie filmy weselne zostają stopniowo wypierane przez krótsze i bardziej dynamiczne formy. Na jaki rodzaj materiału należy się zatem zdecydować? Zacznijmy od różnicy pomiędzy tymi trzema.

Tradycyjny film – to zazwyczaj długa, trwająca 2-3 godziny produkcja. Pozwala uwiecznić więcej ważnych momentów, daje pełny obraz dnia.

Reportaż ślubny – to bardziej nowoczesna i coraz częściej wybierana forma. Reportaż trwa zazwyczaj nie więcej niż godzinę, a podczas tej godziny powinny zostać ukazane emocje, naturalne zachowania zarówno pary młodej, jak i gości.

Teledysk ślubny to najkrótsza forma zapisu. Teledysk trwa zazwyczaj kilka minut, maksymalnie 10. Realizowany jest poprzez nagranie długiego materiału, po czym powycinanie z niego kilku ciekawych ujęć i zmontowanie ich z podkładem muzycznym.

To, jaki film wybierzemy, zależy od tego, co i w jaki sposób chcemy przekazać. Bywa, że teledysk ślubny staje się po prostu dodatkiem do dłuższej wersji – tradycyjnego filmu lub reportażu.

Ile kosztuje kamerzysta na wesele w pakiecie usług?

Usługa kamerzysty to koszt rzędu 2800-5000 zł. Cena uzależniona jest od pakietu.
Za pakiet podstawowy obejmujący do 12 godzin filmowania oraz do 40 minut filmu po zmontowaniu zapłacimy średnio 3000 zł. Pakiet średni to dodatkowy kamerzysta i nieco dłuższy film, a takie udogodnienie będzie kosztowało 3500-3900 zł. Pakiet premium zostaje wzbogacony o ujęcia z drona oraz dodatkowe filmowanie w plenerze (zazwyczaj innego dnia). Dodatkowo, otrzymamy nawet 3 pendrivy z grawerem. Za taki luksus zapłacimy 5000 zł. Reportaż z wesela będzie średnio o 500-1000 zł droższy niż tradycyjny film.
Filmowanie poprawin na życzenie to usługa wyceniana na 1200 zł. Nieco mniej (500-800 zł) zapłacimy za sesję w plenerze: narzeczeńską, rodzinną, podziękowania dla rodziców).
Krótki, kilkuminutowy teledysk będący splotem najciekawszych ujęć z całego dnia, to wydatek 2500-3500 zł. Czasami wliczony jest już w cenę droższych pakietów.
Dojazd ekipy filmowej do 100 km zazwyczaj odbywa się bezpłatnie. Kolejno, należy doliczyć 1-1,5 zł za każdy dodatkowy kilometr. Koszt dodatkowego kamerzysty to 500 zł ekstra.
Jeśli chcemy zaoszczędzić, to warto rozważyć organizację wesela w mniej popularnym okresie, np. w okresie zimowym lub w dni powszednie. Wielu artystów oferuje rabaty nawet do 50% na wybrane usługi dodatkowe.

Jak wybrać kamerzystę na ślub? Co jest ważne?

Przede wszystkim należy się przyjrzeć portfolio artysty, jego technikom filmowania i montażu. Pozwoli to określić, czy jego styl odpowiada naszym wymaganiom. Warto sprawdzić opinie o artyście oraz zaplanować spotkanie twarzą w twarz. Podczas spotkania należy przedstawić swoją wizję i sprawdzić, czy filmowiec jest gotów współpracować. Kolejną ważną sprawą jest dobre samopoczucie we wzajemnym towarzystwie. Filmowiec ma nam towarzyszyć w tym szczególnym dniu od momentu przygotowań aż po oczepiny. Dlatego niezwykle istotna jest nić porozumienia na płaszczyźnie: Młoda Para – kamerzysta. Pozwoli to uchwycić w sposób naturalny najważniejsze, pełne emocji chwile.
Należy również ustalić, czy możliwe jest naniesienie poprawek do filmu, jeśli po zmontowaniu okaże się, że ten nie do końca odpowiada naszym wymaganiom. Jeśli zależy nam na ujęciach z drona, należy dopytać, czy kamerzysta takim sprzętem dysponuje – nie jest to usługa standardowa i trzeba się liczyć z dodatkową opłatą.
Kolejnym, bardzo istotnym czynnikiem jest umowa oraz prowadzenie zarejestrowanej działalności gospodarczej przez artystę – pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek. Oczywiście, zawsze warto poczytać opinie na temat danego wykonawcy – to niekwestionowane źródło wiedzy.

Reasumując – co jest ważne podczas wyboru kamerzysty na ślub?

 1. portfolio,
 2. spotkanie,
 3. wykorzystany do produkcji sprzęt oraz techniki montażu,
 4. liczba poprawek w filmie,
 5. umowa i działalność gospodarcza,
 6. opinie
 7. cena.

Czy warto wynająć kamerzystę na wesele?

To dylemat, przed jakim staje niemal każda Młoda Para. Z jednej strony, profesjonalny fotograf potrafi uchwycić wiele pięknych chwil nie powodując przy tym stresu pośród i tak już zdenerwowanych nowożeńców oraz weselnych gości. Z drugiej jednak strony pojawia się pytanie: czy nie będziemy naszej decyzji później żałować?

To, że w danym momencie jesteśmy sceptycznie nastawieni do obecności kamerzysty na ceremonii i weselu, nie oznacza, że po latach nie zapragniemy wrócić wspomnieniami do tego dnia. Zdjęcia to zdjęcia, to uchwycenie chwili, jednego momentu, który z czasem ciężko będzie odnieść do konkretnej sytuacji. Film pozwala uchwycić emocje, film jest pełen wzruszeń. Oglądając film po latach możemy poczuć, jakbyśmy na moment wrócili do tamtych chwil, jakbyśmy czuli, przeżywali każdy moment na nowo.

Film możemy po latach pokazać swoim dzieciom, wnukom, i nie będą to dla nich tylko sztywne postacie ze zdjęć i ładnie obrobione kadry. To będzie okazja, by zobaczyć tańczących dziadków, pradziadków, których może już z nami nie być. Zdjęcia, choćby były wykonane przez najlepszego fotografa, nie oddadzą tylu emocji, co film.

Współczesne filmy to już nie są nudne, wielogodzinne nagrania, których nigdy tak naprawdę nie oglądało się z zainteresowaniem do końca. Współczesne filmy są zdecydowanie krótsze, bardziej dynamiczne, interesujące. To my decydujemy, które momenty zostaną uwiecznione. Dlatego warto zdecydować się na film ze ślubu. Warto choćby po to, by później nie żałować, że brakuje nam tak wspaniałej pamiątki.

Jak sprawdzić opinie o kamerzyście ślubnym i dlaczego wybierać wykonawców z dobrymi opiniami?

Internet to miejsce, gdzie każdy może wyrazić swoją opinię na temat danego produktu i usługi. Pewna anonimowość w sieci dodatkowo daje nam pewność siebie, której niejednokrotnie brakuje podczas rozmowy twarzą w twarz. Dlatego tak łatwo przychodzi nam ocenianie innych.
Bardzo łatwo jest znaleźć informacje na temat usług danej firmy, czy to w Google czy w mediach społecznościowych.
Opinie w sieci to potężna baza wiedzy. I choć prawdą jest, że znacznie częściej klienci wylewają swoje frustracje i żale niż pochwały, to usługodawca zawsze do takiej negatywnej opinii ma prawo się ustosunkować. Świadczy to o jego podejściu do klienta oraz pragnieniu obrony własnej marki.
Liczba pozytywnych opinii ma dla niego bardzo ważne znaczenie podczas dokonywania wyboru wykonawcy. Filmowiec, który posiada na swoim koncie kilkadziesiąt czy kilkaset pozytywnych komentarzy, na pewno wzbudza dużo większe zaufanie niż taki, który posiada ich zaledwie kilka.

Ile kosztuje reportaż ślubny?

Za reportaż ślubny zapłacimy 3500-5000 zł, w zależności od czasu jego trwania oraz ilości operatorów kamery. W wyższej cenie często zawarty jest dodatkowo krótki, kilkuminutowy teledysk oraz ujęcia z drona. Cena obejmuje 12 godzin filmowania, od uroczystości zaślubin do oczepin. Za każdą dodatkową godzinę należy doliczyć 200-300 zł. Dodatkowa sesja w plenerze nagrywana w innym dniu to dodatkowy koszt 500-800 zł.

Ile kosztuje film z wesela?

Za tradycyjny film z wesela zapłacimy 2800-4500 zł, w zależności od czasu jego trwania oraz ilości operatorów kamery. W wyższej cenie często zawarty jest dodatkowo krótki, kilkuminutowy teledysk. Cena obejmuje 12 godzin filmowania, od uroczystości zaślubin do oczepin. Za każdą dodatkową godzinę należy doliczyć 200-300 zł. Dodatkowe ujęcia z drona to wydatek około 500 zł.

Ile kosztuje teledysk z wesela?

Decydując się na teledysk ślubny należy liczyć się z wydatkiem 2500-3500 zł. Dodatkowe ujęcia: sesja narzeczeńska, romantyczny spacer – to wydatek rzędu 500-800 zł. Za dodatkowe ujęcia z drona zapłacimy zaś 500 zł. Często teledysk jest wliczony w cenę droższego pakietu wraz z filmem/ reportażem.