Ile kosztuje bukiet ślubny – cennik 2023

Jak wybrać idealny bukiet ślubny

Bukiet ślubny jest dopełnieniem stroju Panny Młodej. Wraz z suknią i makijażem tworzy jedną całość. To małe dzieło sztuki, które stanowi tzw. wisienkę na torcie. Ile kosztuje bukiet ślubny i dlaczego aż tyle?

Od czego zależy cena bukietu ślubnego?

Cena bukietu zależy oczywiście od gatunku kwiatów, z jakich wykonany ma być bukiet. Cena bukietu z goździków czy frezji będzie niższa niż bukietu ze storczyków lub konwalii. Ponadto, za pełny bukiet, skomponowany z samych kwiatów zapłacimy więcej niż za bukiet z kwiatów, traw i zielonych liści.
Większość kwiatów najdroższych jest w okresie od października do maja. W lecie, kiedy przypada szczyt sezonu kwiatowego, za ten sam bukiet możemy zapłacić dużo mniej. Warto po prostu zorientować się, jakie kwiaty kwitną w danym miesiącu i z nich stworzyć ślubną kompozycję.
Bardzo duży wpływ na cenę ma również ilość pozostałych elementów florystycznych, jakie decydujemy się zamówić na wesele. Oczywiście, im więcej – tym cena jednostkowa będzie niższa. Do pozostałych dekoracji ślubnych zaliczamy bukiet świadkowej, butonierkę, bukiety na stoły dla gości czy kompozycję kwiatową na stół Młodej Pary.
Nie bez znaczenia pozostaje renoma kwiaciarni. Im lepszymi opiniami mogą poszczycić się floryści, tym cena ich usług będzie wyższa. Wyższe ceny obowiązują również w dużych miastach.

Podsumowując, na ostateczną cenę bukietu ślubnego wpływ ma:

  1. rodzaj kwiatów,
  2. ilość kwiatów w kompozycji
  3. dostępność kwiatów poza sezonem,
  4. ilość pozostałych elementów florystycznych,
  5. renoma kwiaciarni,
  6. lokalizacja (kwiaciarnie z dużych miast zazwyczaj mają wyższe ceny).

Ile kosztuje bukiet ślubny?

Za bukiet ślubny Panny Młodej zapłacimy średnio 200-400 zł. Bukiet świadkowej to koszt 150-250 zł, a butonierkę dla Pana Młodego kupimy za 25-40 zł. Decydując się na dekorację kwiatową sali weselnej musimy liczyć się z kwotą rzędu 2500-4500 zł.

Decydując się na wianek, musimy liczyć się z opłatą dla florysty w wysokości 150-230 zł. Dekoracja kwiatowa na stół dla gości weselnych to koszt 120-180 zł.
Za całą oprawę kwiatową przyjęcia, czyli wiązankę, butonierkę, bukiety na stoły weselne dla gości, kwiaty na stół dla Młodej Pary, ewentualnie kwiaty we włosach czy kwiaty do menu zapłacimy średnio 2500-4500 zł. Dekoracja kościoła to wydatek 1500-2500 zł.

Rodzaje bukietów ślubnych

Nosegay – to piękny, delikatny i skromny bukiet formowany z jednego gatunku kwiatów. Kwiaty mogą mieć dłuższe lub krótsze łodygi, owinięte w całości lub częściowo wstążką. Najbardziej popularne są bukiety stworzone z róży lub lilii, nie ma jednak przeszkód, aby zdecydować się na ulubiony gatunek, np. frezje.

Biedermeier – jeden z najbardziej popularnych, klasyczny bukiet w kształcie kuli. W zależności od rodzaju kwiatów, może być mniejszy lub większy, komponowany z takich samych lub różnych rodzajów kwiatów. Jego charakterystyczną cechą jest to, że kwiaty układane są bardzo gęsto, co daje niezwykle kunsztowny, choć subtelny efekt. Ten rodzaj bukietu jest na tyle elastyczny, że można go dopasować do każdego rodzaju sukni ślubnej. 

Kaskadowy – wykonywany z kilku rodzajów kwiatów, spływający bukiet może wyglądać zarówno baśniowo, elegancko, jak i komponować się ze strojem weselnym w stylu boho. Kwiaty u góry bukietu ułożone są dość ciasno, by kolejno coraz luźniej spływać ku dołowi. Wykorzystanie dodatkowych ozdób, np. bluszczy czy winorośli, sprawia, że bukiet wygląda jeszcze ciekawiej.

Arm bouquet – złożony z luźno związanych kwiatów o długich łodygach. Jego cechą charakterystyczną jest to, że Panna Młoda trzyma go na swoim ramieniu.

Pomander – mały bukiet w kształcie kuli, przypominający nieco biedermeier, lecz zawieszony, najczęściej na nadgarstku Panny Młodej na sznurku lub łańcuszku. Bardzo wygodny, choć niebyt popularny.

Bukiet nieregularny/ naturalny – tworzony z kwiatów o różnych kształtach, układanych niesymetrycznie. Wygląda ciekawie, wręcz intrygująco. Stworzony z kwiatów polnych, idealnie wkomponuje się w styl boho lub rustykalny.

Composite – nieczęsto spotykany bukiet ułożony z jednego rodzaju kwiatów tak ułożonych i ściśniętych, by ich płatki tworzyły jedną całość, z daleka przypominającą nowy kwiat.

Polecane produkty:

Jaki bukiet ślubny wybrać?

Wybierając bukiet ślubny należy wziąć pod uwagę takie czynniki, jak styl wesela, rodzaj sukni, figura Panny Młodej, ale też osobiste upodobania. Ogólna zasada głosi, że im niższa Panna Młoda, tym skromniejszy powinien być bukiet. I odwrotnie – wysokie Panny Młode mogą pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa i zdecydować na większe i bardziej rozłożyste wiązanki. 

Filigranowe Panny Młode powinny postawić na niewielkich rozmiarów biedermeier lub nosegay. Do drobnej figury idealnie pasuje również wiszący pomander. Decydując się na ślub w stylu boho lub rustykalnym, warto postawić na skromną wiązankę z polnych kwiatów.

Do niskich Panien Młodych najlepiej pasują kwiaty o krótkich łodygach, Panny wysokie powinny zdecydować się na bukiet utworzony z kwiatów dłuższych.

Bukiet kaskadowy optycznie wyszczupla sylwetkę, dlatego też idealnie nadaje się jako dodatek do stroju dla pań puszystych. Jeśli zdecydują się na niego drobne i niewysokie Panny Młode, należy szczególnie zwrócić uwagę na to, aby bukiet nie był zbyt rozłożysty, w przeciwnym razie Panna Młoda „zgubi się” na jego tle.

Nieco rzadziej wybierany jest tzw. arm bouquet. Bukiet ten idealnie komponuje się z sukniami prostymi, minimalistycznymi. Pięknie prezentuje się na zdjęciach. Nieczęsto wybierany jest również bukiet composite – to propozycja dla pań, które chcą się wyróżniać. Ten intrygujący rodzaj bukietu, z pewnością przykuje wzrok zgromadzonych gości.

Niezależnie od tego, na jaki bukiet zdecyduje się Panna Młoda, ważne jest, aby w wiązance znalazły się ulubione kwiaty. Nada to bukietowi nieco indywidualnego charakteru.