Ile kosztuje filmowanie wesela dronem – cennik

Cennik zdjęć z drona

Filmowanie z drona staje się coraz bardziej popularne. Czy jesteśmy w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie: ile kosztuje taka usługa? Oczywiście, że tak.

Za film z drona zapłacimy 400-1000 zł (za pojedynczy wylot dronem i do 15 minut nagrania). 20 zdjęć z drona to również koszt od 400 zł do 1000 zł, uzależniony od rozdzielczości zdjęcia. Za filmowanie dłuższe, obejmujące 5 lotów, zapłacimy z kolei 800, a nawet 2500 zł. Ujęcia ślubne, obejmujące wyjście z kościoła, życzenia składane młodej parze oraz dojazd do sali weselnej to wydatek zaczynający się od 1100 zł.

Dzięki nagrywaniu dronem może powstać samodzielny materiał filmowy z powietrza. Takie nagranie może również stanowić dodatek do innych produkcji filmowych.

Od czego zależy cena wykonania zdjęć lub video z drona?

Na ostateczną cenę usługi wpływ ma wiele składowych. Do najważniejszych z nich należy czas nagrywania. Jeden start drona to około 15 minut filmu i za taką produkcję zapłacimy 400-1000 zł. Za filmowanie dłuższe, obejmujące kilka miejsc (np. wyjście z kościoła, korowód weselny, dojazd do sali weselnej) trzeba odpowiednio dopłacić. Dodatkowo płacimy za drugiego operatora bądź film/ zdjęcia w wyższej rozdzielczości. Lepsza jakość materiału to konieczność wykorzystania lepszego, bardziej nowoczesnego sprzętu, za co doliczane będą dodatkowe koszty. Dojazd ekipy filmującej do lokalizacji oddalonych o więcej niż 100 km to dodatkowy koszt rzędu 1-1,5 zł/ km.
Cena uzależniona jest również od rodzaju obróbki, jaki sobie życzymy. Możemy bowiem otrzymać materiał surowy, który inny kamerzysta wkomponuje w swój film/ reportaż/ teledysk kręcony z lądu, a możemy otrzymać już obrobiony i zmontowany film jako całość.

Reasumując, na cenę zdjęć lub video z drona wpływ mają:

 1. czas nagrywania idący w parze z liczbą wylotów,
 2. rozdzielczość,
 3. sprzęt,
 4. liczba operatorów,
 5. obróbka,
 6. odległość miejsca nagrania od lokalizacji operatora,
 7. renoma operatora.

Ile kosztują zdjęcia z drona, filmowanie z powietrza?

Za pojedynczy wylot dronem, czego efektem będzie do 15 minut nagrania lub do 20 zdjęć, zapłacimy średnio 400-1000 zł, w zależności od preferowanej rozdzielczości, a – co za tym idzie – jakości wykorzystywanego sprzętu.
Za pól dnia zdjęciowego, czyli do 5 wylotów zapłacimy średnio 800-2500 zł. Ujęcia ślubne obejmujące wyjście z kościoła, życzenia dla Młodej Pary, korowód ślubny oraz dojazd do sali weselnej to wydatek rozpoczynający się od 1100 zł wzwyż. Dodatkowe wyloty obejmujące filmowanie domów rodzinnych nowożeńców czy ujęcia z góry pod teledysk to ekstra wydatek od 400 zł wzwyż.
Powyższe ceny obejmują usługę filmowania i przekazanie surowego materiału, bez obróbki. Za obróbkę i montaż 20 – minutowego filmu z drona zapłacimy 100-200 zł.
Dojazd ekipy filmującej na miejsce to wydatek rzędu 1-1,5 zł za każdy kilometr liczony powyżej 100 km.

Jak wybrać najlepszą firmę? Co jest ważne?

Przy wyborze firmy należy wziąć pod uwagę wiele kryteriów. Skoncentrujmy się na najważniejszych. Do najważniejszych należy portfolio operatora oraz jakość sprzętu, na którym pracuje. Im lepszej jakości nagrania oczekujemy, tym lepszym sprzętem firma powinna dysponować. Im mniej przewidywalna pora roku (wiatry, deszcze), tym mocniejszy sprzęt może być wymagany. Warto dopytać, czy operator posiada doświadczenie w filmowaniu wesel i sprawdzić kilka produkcji.
Ważnym jest, aby upewnić się, że firma oferująca swoje usługi posiada zarejestrowaną działalność gospodarczą oraz uprawnienia do filmowania dronem. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.
Jeśli zależny nam na otrzymaniu gotowej produkcji, a nie tylko surowego materiału filmowego, należy dopytać, czy usługi montażu również dana firma oferuje – cenniki w większości przypadków obejmują samą usługę filmowania i przekazanie zleceniodawcy materiału bez obróbki.
Oczywiście, przed dokonaniem wyboru należy sprawdzić opinie o firmie i poczytać rekomendacje. Cena ma również niebagatelne znaczenie, choć za piękne ujęcia warto rozsądnie dopłacić.

Reasumując – co jest ważne przy wyborze najlepszej firmy?

 1. portfolio,
 2. wykorzystywany sprzęt,
 3. działalność gospodarcza oraz uprawnienia operatora do filmowania dronem (świadectwo kwalifikacji operatora drona),
 4. renoma operatora i opinie,
 5. cena

Czy warto filmować wesele dronem?

Dron do niedawna uznawany był za fanaberię. Obecnie ta sztuka filmowania zyskuje na popularności i jest coraz bardziej doceniana przez nowożeńców. Cóż, dron potrafi wzbogacić film weselny o naprawdę nieziemskie ujęcia.

Sceny kręcone przez kamerzystę z bliska są niezwykle istotne, oddają pełnię emocji i wzruszeń. Dron to zupełnie inna perspektywa. Dron nie wkroczy do kościoła czy na parkiet. Dron pozwala na sfilmowanie otoczenia z lotu ptaka, niejako „czuwa” nad Młodą Parą, kiedy ta dumnie wychodzi z kościoła lub urzędu, przyjmuje życzenia od gości weselnych i wyrusza w kierunku weselnej sali. Dron pozwala uchwycić całe miejsce – ze szczegółami, z najmniejszymi detalami. Będąc na dole dostrzegamy tylko niewielki wycinek tego miejsca, w którym wypowiedziało się sakramentalne „tak”. Film z powietrza pozwala spojrzeć na to miejsce z innej perspektywy. Poza tym, wspaniale jest po latach spojrzeć na nagranie i wskazać palcem na ten kościół, na otaczający go lasek i na orszak weselny, który uwieczniony został w całości.

Dron świetnie sprawdza się podczas ślubów w plenerze, ale nie tylko – to zupełnie inny wymiar filmowania. Nagrania tradycyjnych ślubów, a właściwie fragmenty tych uroczystości, wykonane dronem, potrafią być niebagatelnym uzupełnieniem standardowego filmu. Nagranie z drona nie powinno być filmem samym w sobie, a fantastycznym dodatkiem, który wzniesie ślubny film czy reportaż dosłownie na wyżyny! Warto zatem, by kamerzyści współpracowali, uzupełniali się wzajemnie tak, by otrzymana całość to było mistrzowskie arcydzieło, które z dumą będziemy pokazywać następnym pokoleniom.

Jak sprawdzić opinie o firmie, która filmuje dronem i dlaczego wybierać wykonawców z dobrymi opiniami?

W sieci nic się nie ukryje, a tym bardziej negatywna opinia o usługodawcy. Dlatego też warto przejrzeć opinie o firmie, z którą zamierzamy podjąć współpracę. Opinii takich można poszukać w Google, w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram) czy na wszelkiego rodzaju forach tematycznych.
Opinie w internecie to najlepszy sposób na zasięgnięcie informacji o firmie. Dlatego też każda szanująca się firma powinna dbać o to, by tych pozytywnych komentarzy było jak najwięcej. A jeśli trafi się jakiś malkontent? Trudno, ważna jest reakcja i prowadzenie przez firmę polityki posprzedażowej. Warto zatem czytać zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie oraz odpowiedzi usługodawcy na takowe.