Ile kosztuje zespół na wesele

Podczas planowania weselnego budżetu nie może zabraknąć przydziału przeznaczonego na zespół weselny. Czy można jednoznacznie oszacować tę kwotę? Oczywiście.

Zespół weselny liczący w swoim składzie 5-6 osób to wydatek rzędu 6500-11000 zł. Cena uzależniona jest od czasu grania, lokalizacji, sprzętu, renomy wykonawcy. Zespoły o mniejszym składzie oferują swoje usługi w cenie 4000-5500. Każda ponadprogramowa godzina występu to dodatkowy koszt 500 zł. Organizując wesele w mniej popularnym terminie możemy z kolei liczyć na rabaty – nawet 500 zł.

Od czego zależy cena zespołu na wesele?

Cena zespołu zależy od wielu zmiennych. Do najważniejszych należy liczba członków zespołu oraz czas grania. Nie zawsze „więcej” znaczy lepiej, choć bardziej liczny skład oznacza większą ekspresję i różnorodność. Optymalna liczba członków zespołu powinna wynosić 5-6 osób. Czas występu nie może też być zbyt długi, ponieważ zabawianie gości do rana może oznaczać większe zmęczenie artystów oraz spadek ich jakości. Warto zatem rozważyć angaż zespołu do momentu oczepin, a potem zabawę z udziałem DJa.
Bardzo istotnym elementem wpływającym na cenę jest rodzaj i jakość używanego sprzętu, w tym nagłośnienia i oświetlenia. Droższy, bardziej nowoczesny sprzęt to lepsza jakość wykonania, ale też droższa oferta zespołu. Podobnie z doświadczeniem – zespół obsługujący przyjęcia weselne od lat, posiadający w swojej ofercie bogaty repertuar oraz ekspresyjnego wodzireja będzie się bardziej cenił niż dopiero zaczynający swoją muzyczną przygodę nowicjusz.

Za dojazd artystów z innego regionu również dopłacimy – kwota ta waha się w przedziale 1,80 do 2,5 zł/km. Zespoły operujące w większych miastach posiadają wyższe stawki niż te z obszarów wiejskich – tutaj już dają o sobie znać prawa rynku. Chcąc zaoszczędzić, warto rozważyć organizację przyjęcia weselnego w dni powszednie lub w zimie.

Reasumując – cena zespołu na wesele zależy od:

 1. ilości osób w zespole,
 2. czasu występu,
 3. jakości i rodzaju używanego sprzętu,
 4. odległości miejsca ślubu od lokalizacji wykonawcy,
 5. lokalizacji,
 6. dni tygodnia i okresu w roku,
 7. doświadczenia i obszerności repertuaru.

Ile kosztuje zespół na wesele?

Za wynajęcie zespołu weselnego o składzie liczącym 5-6 osób trzeba zapłacić średnio 6500-11000 zł. Ogólnie przyjęta zasada, to średnio 1000-1500 zł gaży przypadającej na każdego członka zespołu. Mniejsze zespoły (3-4 osoby) to kwota rzędu 4000-5500 zł. Ceny w dużych miastach są średnio 20% wyższe niż w regionach wiejskich.

Za kombinację: zespół + DJ zabawiający gości po oczepinach zapłacimy 1000-1500 zł więcej.
Dojazd zespołu na miejsce to dodatkowy koszt, za który zapłacimy od 1,80 do 2,5 zł/km. Jeśli odległość do pokonania przekracza 150 km, należy liczyć się z koniecznością zapewnienia noclegu muzykom. Granie na poprawinach kosztuje natomiast od 1200 zł w górę.


Można liczyć na rabaty z tytułu organizacji uroczystości w dni powszednie lub w zimie – wtedy zapłacimy nawet do 500 zł mniej. Za dodatkową godzinę występu dopłacimy z kolei średnio 500 zł. Około 300 zł dopłacimy za granie pod domem (wyprowadzanie Młodej Pary), choć od tej tradycji powoli się już odchodzi.

Jak wybrać najlepszą firmę? Co jest ważne?

Tak, jak w przypadku każdego artysty, należy przede wszystkim zapoznać się z portfolio. Warto poprosić o dodatkowe nagrania, dający pełny obraz zaangażowania zespołu podczas uroczystości weselnej. Niezwykle ważny jest rodzaj wykonywanej muzyki, wielkość repertuaru oraz otwartość na propozycje dotyczące ostatecznego kształtu oprawy muzycznej. Kluczową rolę podczas występu odgrywa wodzirej, dlatego należy przyjrzeć się jego osobie i obejrzeć materiały pokazujące go podczas pracy.

Krąży przekonanie, że im więcej osób w zespole, tym lepiej. Rzeczywiście – większy skład to więcej instrumentów, większa różnorodność. I wyższa cena. Średnia gaża liczona na każdego muzyka to 1000-1500 zł. Należy jednak zachować zdrowy rozsądek, a za optymalnej wielkości zespół przyjmuje się skład 5-6-osobowy.
Nie bez znaczenia pozostaje czas pracy, jaki zakładają artyści. Nie warto zawężać swoich poszukiwań do ofert zespołów oferujących występ do rana, ponieważ nadprogramowe godziny z reguły przekładają się na słabszą jakość wynikającą z ogólnego zmęczenia wykonawców. Jeśli zależy nam na zabawie do świtu, dobrym rozwiązaniem jest wybór opcji: zespół muzyczny do oczepin + DJ do rana. Warto przed dokonaniem ostatecznego wyboru poczytać opinie na temat wybranych wykonawców.

Reasumując – na co zwrócić uwagę wybierając zespół na wesele:

 1. portfolio,
 2. rodzaj muzyki,
 3. repertuar,
 4. wodzirej,
 5. sposób prowadzenia oczepin,
 6. czas występu,
 7. ilość osób w zespole,
 8. jakość i rodzaj używanych instrumentów,
 9. odległość miejsca ślubu od lokalizacji wykonawcy,
 10. opinie,
 11. cena,
 12. umowa.

Jak wybrać zespół z najlepszymi opiniami i dlaczego wybierać wykonawców z najlepszymi opiniami?


Opinie stanowią bardzo ważny element w wyborze konkretnego wykonawcy. W obecnych czasach nie ma miejsca na błędy czy potknięcia, które pozostaną niezauważone. Decydując się na określoną usługę, bardzo często sprawdzamy opinie na jej temat. Widząc dziesiątki czy nawet setki komentarzy zadowolonych klientów jesteśmy niemalże przekonani, że wybieramy dobrze. Widząc opinie różnorodne – zawahamy się.
Szukając rekomendacji dotyczących określonego usługodawcy, warto sprawdzić wyszukiwarkę Google, media społecznościowe (Facebook, Instagram), fora tematyczne. Jeśli nie znajdziemy opinii na temat danej firmy, warto po prostu zadać pytanie forumowiczom. Oczywiście, opinie nie mogą być jedynym aspektem, jaki bierzemy pod uwagę, decydując się na wybór określonego wykonawcy. Możemy przecież mieć odmienne gusta i to, co podobało się innym osobom, niekoniecznie musi sprostać naszym wymaganiom… jednak powinien to być aspekt, który na pewno weźmiemy pod uwagę w naszym procesie podejmowania decyzji.

Pytania do zespołu weselnego – co warto ustalić?

Wybór odpowiedniego zespołu weselnego to nie lada wyzwanie – w końcu to od muzyków zależy w głównej mierze, jak będą bawić się goście. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto spotkać się i zadać wykonawcom kilka pytań.

Przede wszystkim należy ustalić repertuar. Każdy zespół specjalizuje się w konkretnym rodzaju muzyki – warto ustalić, czy ten właśnie styl odpowiada Waszej wizji. Należy również dopytać, czy istnieje możliwość podania listy utworów pożądanych i zakazanych, jak zespół zapatruje się na życzenia muzyczne i dedykacje gości itp. Dobrze byłoby zobaczyć nagrania z innych wesel i zapytać o referencje.

Niemniej istotną kwestią jest stosunek czasu grania zespołu do planowanych przerw. Warto ustalić, jak długie będą muzyczne sety i czy w czasie przerw będzie puszczana muzyka z odtwarzacza. Musimy również wiedzieć, do której zespół planuje grać i czy istnieje (a jeśli tak, to na jakich warunkach) ewentualna opcja przedłużenia występu. A co w przypadku awarii sprzętu lub prądu? Czy zespół ma jakąś alternatywę?

Należy zapytać o szczegółowy zakres usług. Musimy posiadać wiedzę, czy oczepiny, wszelkie konkursy i zabawy są wliczone w cenę czy dodatkowo płatne. Wszystkie ustalenia należy otrzymać na umowie – da to gwarancję, że usługa zostanie zrealizowana zgodnie z ustaleniami.

Podczas rozmowy warto zwrócić uwagę na chęć współpracy zespołu w kwestii wszelkich zmian, gotowość pójścia na kompromisy. Tylko bowiem otwarty na współpracę zespół będzie w stanie zaspokoić potrzeby nasze i naszych gości.

Podsumowanie

Dobra oprawa muzyczna to podstawa znakomitej zabawy. Nawet suto zastawione stoły i elegancka sala nie wprawią gości w wyśmienity nastrój, jeśli muzyka będzie słaba, a wodzirej nie stanie na wysokości zadania. Dlatego kwestię muzyki należy rozważyć wyjątkowo dokładnie. Przed podjęciem tak ważnej decyzji należy zapoznać się z ofertą wielu zespołów lub dj’ów. Obowiązkiem jest wysłuchanie kilku utworów z ich repertuaru, przedstawienie swoich oczekiwań co to rodzaju muzyki, jaka ma rozbrzmiewać na Waszej weselnej sali.