Jak zrobić manicure w domu?

Delikatne i zadbane dłonie to wizytówka każdej kobiety. Wbrew pozorom, pielęgnacja dłoni nie należy do najtrudniejszych. Choć dłonie zmagają się z ciężką pracą oraz warunkami atmosferycznymi każdego dnia, wystarczy stosować się do kilku rad, by przywrócić im świetny wygląd. Również samodzielne wykonanie manicure nie powinno przysporzyć ogromnych trudności. Oto kilka rad, które sprawią, że dbanie o dłonie stanie się odtąd czystą przyjemnością.

Zacznij manicure od Przygotowania akcesoriów do manicure

Do wykonania manicure w domu, przygotuj: 

 • zmywacz do paznokci
 • polerka
 • mydło w płynie
 • cytryna/sok z cytryny
 • miseczka
 • ciepła woda
 • ręcznik ( bawełniany lub kilka papierowych)
 • patyczki drewniane
 • pilnik do paznokci (najlepiej papierowy)
 • baza do paznokci
 • lakier do paznokci
 • utwardzacz do paznokci

Manicure – Oczyść płytkę paznokci

Manicure zacznij od oczyszczenia płytki paznokci. Przetrzyj ją zmywaczem, aby usunąć pozostałości poprzedniego lakieru. Następnie polerką wygładź powierzchnię płytki – dzięki temu lakier rozprowadzisz równomiernie. Teraz zafunduj swoim dłoniom kąpiel w wodzie z cytryną i mydłem – tak nawilżysz je oraz sprawisz, że skóra na dłoniach stanie się bardziej miękka. Jeśli masz odrobinę czasu, możesz zdecydować się na wykonanie peelingu. 

Manicure – Usuń skórki 

Na tym etapie powinnaś usunąć skórki. Zrezygnuj z ich wycinania, ponieważ możesz spowodować podrażnienia. Wycinaj tylko te skórki, które naprawdę odstają, a pozostałe odsuwaj drewnianym patyczkiem.

Manicure – Nadaj kształt paznokciom

Kolejnym etapem domowego manicure jest piłowanie paznokci. Wybierz pilnik papierowy albo szklany, drobnoziarnisty, ponieważ nie niszczy tak płytki paznokcia jak metalowy. Piłuj paznokcie po bokach, nadając im wybrany kształt. Jeśli chcesz uniknąć pękania oraz rozdwajania się płytki paznokcia, piłuj tylko wierzchnią część paznokcia. W żadnym wypadku nie zabieraj się za dolną. 

Manicure – Zadbaj o ochronę płytki

Jeśli chcesz ochronić płytkę paznokcia przed szkodliwym działaniem lakieru, nałóż na niego uprzednio bazę. Rezygnując z niej możesz spowodować, że Twoje paznokcie staną się słabsze, a w rezultacie zaczną się szybciej kruszyć i rozdwajać.

Ostatni etap manicure – Nałóż lakier i przyspiesz jego schnięcie

Teraz wybierz kolor lakieru do paznokci. Zanim zabierzesz się za jego nakładanie, potrzymaj buteleczkę w dłoni przez kilka minut, aby lakier się rozgrzał. Jeśli nie masz na to czasu, wstrząśnij buteleczką. W ten sposób sprawisz, że lakier będzie lepiej się rozprowadzał. Możesz też włożyć lakier na kilka minut do gorącej wody. 

Kiedy rozgrzejesz lakier, zacznij go nakładać na paznokcie: od nasady paznokcia ku górze. Jeśli zdarzy Ci się nałożyć zbyt grubą warstwę lakieru, delikatnie ściągnij ją za pomocą pędzelka. Jeśli natomiast zauważysz, że lakier prześwituje – nałóż kolejną warstwę. Pamiętaj, by kolejną warstwę zacząć nakładać w momencie, kiedy poprzednia warstwa wyschnie.

Jak przyspieszyć schnięcie lakieru?

Jeśli chcesz przyśpieszyć wysychanie lakieru, zanurz pomalowane paznokcie w misce z zimną wodą i kostkami lodu. Na koniec nałóż na paznokcie utrwalacz oraz odżywkę na skórki.