Jak dobrać kolor włosów?

Pragnąc coś zmienić w swoim wyglądzie, zazwyczaj zaczynamy od włosów. Koloryzacja jest przy tym idealnym sposobem na to, by wyrazić siebie i poczuć się piękną. Nie zawsze jednak wymarzony kolor będzie wyglądał na naszej głowie dobrze. Decydując się na koloryzację, trzeba wziąć pod uwagę nasz typ urody, na który składa się: kolor oczu, odcień karnacji i naturalny kolor włosów. Oto kilka wskazówek, jak odpowiednio dobrać kolor włosów do typu urody.

Zacznij od bezpiecznych zmian w kolorze włosów

Zmianę naturalnego koloru włosów rozpocznij od zmiany oryginalnego koloru włosów o dwa, a nawet 3 tony. Nie ma żadnego znaczenia czy chcesz je rozjaśnić lub przyciemnić. Taka zmiana jest zawsze bezpieczna. Jeśli zdążyłaś już pofarbować włosy, przyjrzyj się jakiego koloru są Twoje odrosty, tak rozpoznasz swój naturalny kolor włosów. Dzięki temu, unikniesz sytuacji, w której uzyskany kolor będzie wyglądał nienaturalnie. 

Dopasuj kolor włosów do karnacji

Jeśli Twoja skóra ma chłodny odcień – kolor różu lub bladości z widocznymi zaróżowieniami, a do tego masz niebieskie lub zielone oczy – zdecyduj się na chłodne kolory włosów: platynowy blond, piaskowy blond, beżowy blond, chłodny orzechowy brąz, odcienie kakao, ciemnoczerwoną rudość, czerń z odrobiną fioletu. 

Jeśli Twoja cera ma ciepły odcień – koloru żółci, pomarańczy czy karmelu i masz oczy brązowe lub zielone – doskonale będziesz wyglądać w kolorach: miodowego blondu, karmelowego blondu, rudym, czekoladowym, kasztanowym, ciemnobrązowej czerni.  

Dopasuj kolor włosów do koloru brwi

Zanim zdecydujesz się na nowy kolor włosów, zastanów się, czy taki odcień będzie dobrze komponował się z kolorem Twoich brwi. Możesz zaryzykować i tworzyć bardzo odważne zestawienia, ale w rezultacie możesz wyglądać sztucznie, jakbyś była w peruce. 

W szczególności unikaj połączenia jasnego koloru cery z ciemnymi włosami – bardzo niekorzystnie wygląda połączenie blond brwi i czarnych włosów. 

Jeśli jednak zdecydujesz się na kolory mocno odbiegające od koloru brwi, wtedy wybierz się do kosmetyczki na zabiegi rozjaśniania lub przyciemniania brwi. Kosmetyczka wykona zmianę koloru henną lub makijażem permanentnym. Możesz też zapytać fryzjera, który wykona farbowanie włosów, o usługi barwienia brwi. 

Dopasuj kolor włosów do rodzaju włosów

Dopasowując kolor włosów, zwróć uwagę również na ich rodzaj. Jeśli masz włosy cienkie, będą pasowały Ci kolory blond i naturalne odcienie brązu. Kręcone włosy wzmocnij tonerem, a nabiorą blasku. Jeżeli masz grube włosy, zdecyduj się na zdecydowany kolor, np. odcień naturalnego brązu. 

Kolor włosów a pora roku

Lubisz często zmieniać kolor włosów? Możesz urozmaicać odcienie włosów w zależności od pory roku. Latem rozjaśniaj włosy, natomiast zimą postaw na przyciemnianie włosów. Zmieniając często kolor włosów, staraj się to robić o odcienie. Dzięki temu Twoje włosy zawsze będą dobrze się prezentowały. 

Kolor włosów jak na opakowaniu? Niemożliwe!

Jeżeli chcesz samodzielnie pofarbować włosy, pamiętaj, że pokazane na opakowaniach próbki farb są przykładowymi. Nie otrzymasz nigdy takiego samego odcienia, jak na pudełku. Dlatego lepiej dobieraj farbę o ton jaśniejszą od koloru, który podoba Ci się, ponieważ i tak otrzymasz o ton ciemniejszy kolor. 

Rozjaśnianie włosów

Kiedy chcesz rozjaśnić włosy, kup dwa kolory farb tej samej firmy. Wybierz kolor, który podoba Ci się natomiast drugi z dodatkiem czerwieni. Po farbowaniu kolorem pożądanym, farba z dodatkiem czerwieni zneutralizuje zielone odblaski. 

Dekoloryzacja czarnych włosów

Masz czarne włosy i chcesz je rozjaśnić? Możesz poddać się zabiegowi dekoloryzacji. Jednak pamiętaj, że dekoloryzacja bardzo osłabia włosy. Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest farbowanie włosów na coraz jaśniejsze kolory. Najłatwiej rozjaśnisz natomiast rude włosy, ponieważ najszybciej chwytają kolor.