Jak samodzielnie farbować włosy?

Decyzja o zmianie koloru włosów nie musi oznaczać konieczności wizyty w salonie. O ile nie decydujesz się na pasemka, ombre czy sombre, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zabieg przeprowadzić samodzielnie. Zastosowanie się do kilku porad pozwoli Ci otrzymać piękny, jednolity kolor. 

Ile kosztuje farbowanie włosów w salonie fryzjerskim?

Za farbowanie włosów w salonie fryzjerskim zapłacimy 100-300 zł, w zależności od długości oraz gęstości włosów. Decydując się na pasemka, szykujemy budżet w wysokości 100-150 zł, a balejaż, ombre lub sombre można wykonać w cenie 200-300 zł. Dekoloryzacja to koszt 100-200 zł.

Samodzielne farbowanie włosów

Pamiętaj, że farbowanie włosów narusza strukturę włosa i niszczy go. Podczas częstego farbowania rozchylają się łuski włosów i nie domykają się one powtórnie zbyt dobrze. Pigment wypłukuje się, a włosy tracą zdrowy wygląd i swój blask. Dlatego farbuj włosy w odstępach co 6 – 8 tygodni. 

Przygotuj włosy i głowę do farbowania Włosów

Nigdy nie myj włosów przed farbowaniem – w ten sposób pozostawisz na włosach warstwę sebum ochronnego wydzielanego przez gruczoły łojowe. Dzięki temu włosy ulegną mniejszym uszkodzeniom i nie podrażnisz skóry głowy. Przed wykonaniem zabiegu zadbaj o to, aby mieć starannie rozczesane włosy, zwłaszcza kiedy używasz kosmetyków do stylizacji włosów – pianek czy lakierów. Rozczesując je, oczyścisz z resztek preparatów.

Aby farbowanie włosów dobrze się udało, przed nakładaniem farby, posmaruj czoło, uszy, tłustym kremem. Najlepiej przy linii włosów. W ten sposób zabezpieczysz skórę przed zafarbowaniem. 

Technika Samodzielnego farbowania Włosów

Farbowanie włosów zawsze rozpoczynaj od tyłu głowy, ponieważ tam znajdujące się włosy są najbardziej odporne na działanie preparatu. Rozdzielaj włosy grzebieniem aż do momentu, gdy uzyskasz przedziałek. Kosmetyk nakładaj pędzlem lub aplikatorem jak najbliżej skóry. 

Następnie posuwaj się stopniowo do przodu. Rozdzielaj włosy i nakładaj farbę od ich nasady. Kiedy chcesz nałożyć farbę na całą ich długość, przeczesz je grzebieniem. Nie staraj się nakładać jak najwięcej farby od razu, ponieważ kosmetyk spłynie. Podczas farbowania unoś włosy do góry, aby powietrze dochodziło do skóry i układaj je luźno.

Aby farba pokryła Twoje włosy w sposób doskonały, trzymanie czasu farby na włosach licz od momentu nałożenia ostatniej warstwy. 

Farbowanie Włosów z odrostami

Jeśli chcesz zmienić kolor włosów, nakładaj farbę na całe włosy od razu. Natomiast, gdy decydujesz się na zakrycie odrostów, najpierw nałóż farbę na odrosty. Następnie, po upływie czasu wskazanego przez producenta, nakładaj na całe włosy.

Pierwsze w życiu farbowanie

Chcesz zmienić kolor włosów po raz pierwszy? Mając krótkie włosy, nakładaj farbę na całą ich długość. Z kolei, jeśli masz włosy długie, aplikowanie farby rozpoczynaj od góry aż do ucha. Na resztę włosów rozprowadzaj farbę dopiero, kiedy upłynie połowa czasu zalecanego na opakowaniu – końcówki szybciej poddają się koloryzacji. 

Kolor nie wyszedł taki, jak powinien? Co zrobić?

W sytuacji, kiedy pofarbujesz włosy, ale uzyskany kolor nie spodoba Ci się, nie próbuj na własną rękę przywracać włosom ich naturalnego wyglądu – jest to bardzo trudny zabieg. Wybierz prostsze rozwiązanie – pofarbuj włosy barwą zbliżoną do Twojego naturalnego koloru włosów. 

Po farbowaniu

Po farbowaniu umyj włosy szamponem. Następnie nałóż odżywkę. Dzięki temu domkniesz łuski włosów. Możesz też wypróbować domowego sposobu – do wody, którą będziesz spłukiwać włosy, wciśnij połówkę cytryny, która dodatkowo doda im blasku i wygładzi.

Jeśli chcesz, żeby Twoje włosy zachowały długo kolor i zdrowy wygląd, stosuj preparaty stworzone do potrzeb Twoich włosów. Zazwyczaj wystarczy, że zastosujesz wzmacniający szampon i odżywkę. Jeżeli Twoje włosy są przesuszone, sięgnij po kosmetyki nawilżające, natomiast preparatami regenerującymi pielęgnuj włosy zniszczone. Dodatkowo, raz w tygodniu, nakładaj maseczkę odżywczą.