Jak dopasować fryzurę do kształtu twarzy?

Termin ślubu zbliża się wielkimi krokami, a Ty nie masz pomysłu na ślubną fryzurę? Nie wiesz, w jakim uczesaniu będziesz wyglądać olśniewająco? Dobór odpowiedniego uczesania powinnaś dopasować do kształtu swojej twarzy. Oto kilka porad, jak ustalić kształt swojej twarzy oraz jakie uczesania najbardziej podkreślą Twoje atuty.

Kształt twarzy – czy naprawdę ma znaczenie dla typu Fryzury?

Kiedy dopasujesz cięcie włosów do kształtu Twojej głowy, ukryjesz wszelkie niedoskonałości i podkreślisz mocne strony. Co więcej, jeśli fryzjer odpowiednio wycieniuje Ci włosy, będą lepiej się układały i modelowały podczas Twoich domowych zabiegów fryzjerskich. 

Jak określić kształt twarzy pod kątem fryzury?

Najpierw sprawdź jaki kształt ma Twoja twarz. Aby to zrobić, zmierz:

  • Szerokość twarzy – odległość pomiędzy kośćmi policzkowymi. 
  • Szerokość linii szczęki – odległość najszerszych punktów szczęki.
  • Szerokość czoła, mierzoną jako odległość pomiędzy dwoma najszerszymi punktami znajdującymi się pomiędzy linią brwi a włosów.
  • Wysokość twarzy – od krawędzi włosów do linii podbródka. 

Jaka fryzura pasuje najlepiej do określonego kształtu twarzy?

Posiadaczki twarzy owalnej wyglądają dobrze w większości fryzur. Dziewczyny o twarzy okrągłej powinny zdecydować się na pazurki lub ukośną grzywkę. Twarz kwadratowa nie pasuje do klasycznego pazia, a prostokątna nie idzie w parze z włosami długimi i prostymi. Właścicielki twarzy trójkątnej powinny wystrzegać się wysokich upięć z odkrytym czołem.

1. Twarz owalna

Osoby o owalnym kształcie twarzy mają wysokie czoło oraz wydłużony podbródek. Twarz zwęża się od linii żuchwy aż do podbródka, natomiast krawędź włosów jest lekko zaokrąglona. Długość twarzy to około 1,5 jej szerokości. 

W większości fryzur będziesz wyglądała doskonale. Unikaj po prostu tych, które będą zasłaniały Twoją twarz. Niekorzystnie możesz również wyglądać decydując się na symetryczny przedziałek na środku głowy.

2.  Twarz okrągła

Osoby o tym kształcie mają twarz przypominającą koło. Długość twarzy jest zbliżona do jej szerokości. Cechami charakterystycznymi są pełne policzki, niskie czoło oraz zaokrąglona i mała broda. 

Wybieraj cięcia, które będą zwężały i wydłużały optycznie Twoją twarz. Doskonale będziesz wyglądała w grzywce ukośnej, prostej, a nawet ciężkiej. Doskonałym pomysłem jest wybranie fryzur wyszczuplających: pazurek, długich lub półdługich podwiniętych na końcach, delikatnych fal, cięć powyżej żuchwy, upięć włosów do góry oraz fryzur dodającym objętości na czubku głowy. 

Zapomnij o fryzurach, które sprawiają wrażenie obfitości po obu stronach twarzy, kończących się na linii żuchwy orazgładkich i przylegających fryzur. 

3. Twarz kwadratowa

Masz mocne i szerokie czoło oraz kwadratową szczękę. Cechą charakterystyczną Twojego wyglądu są wystające kości policzkowe.

Zdecyduj się na fryzury, które będą sprawiały, że Twoja twarz będzie wyglądała łagodniej – złagodzą linie żuchwy. Doskonale będziesz wyglądać w grzywkach ukośnych i włosach średniej długości. Możesz wycieniować włosy na końcach, lekko je podwinąć czy pofalować. Będziesz dobrze wyglądać w przedziałku z boku. 

Unikaj cięć wyostrzających Twoje rysy, a w szczególności fryzur na pazia z ciężką grzywką oraz gładkich upięć włosów czy bujnych tapirów i loków. 

4. Twarz prostokątna/ pociągła

Twarz przypomina prostokąt, jest dłuższa niż szersza. Widoczna jest linia policzków – długa i prosta. Cechami charakterystycznymi są: wydłużona broda oraz dosyć wysokie czoło. 

Fryzura powinna nadać Twojej twarzy delikatniejsze rysy. Zdecyduj się na włosy półdługie, fale, loki, grzywkę lekko okalającą twarz, warstwowe cięcia, fryzury dodające miękkości i lekkości.

Zapomnij o włosach prostych i długich, bez grzywki czy uczesań na czubku głowy. 

5. Twarz trójkątna/ w kształcie serca

Twarz w kształcie trójkąta wyróżnia szerokie czoło, wydatne kości policzkowe oraz mała broda. Patrząc na twarz zauważysz, że dolna część twarzy jest węższa od górnej. 

Zdecyduj się na fryzury łagodzące ostre rysy i poszerzające optycznie linię szczęki, np. krótkie, kręcone włosy czyklasycznego boba. Noś krótką grzywkę lub dłuższą grzywkę zaczesaną na bok. Dobrze będziesz wyglądać wewłosach długich i cieniowanych, z przedziałkiem z boku. Możesz również podkręcić włosy na dole lub upiąć je do góry wypuszczając luźno kilka pasm.

Niekorzystnie będziesz wyglądać w fryzurach z całkowicie odkrytym czołem, włosami spiętymi w koński ogon, w bardzo krótkich fryzurach  oraz upięciach optycznie wydłużających brodę.