Jak pielęgnować włosy?

Piękne włosy to ozdoba każdej kobiety. Która nie marzy o bujnej czuprynie przyciągającej wzrok? Aby włosy prezentowały się pięknie, muszą być lśniące i zadbane. Wbrew pozorom, podczas pielęgnacji włosów można popełnić wiele błędów. Oto kilka wskazówek, jak prawidłowo pielęgnować włosy, aby wydobyć z nich naturalne piękno. 

Pielęgnacja włosów – Myj włosy prawidłowo

Pielęgnację włosów zacznij od ich prawidłowego mycia. Myj je tak często, jak potrzebujesz. Wbrew pozorom, możesz je nawet myć codziennie, jeżeli będziesz stosowała szampon dopasowany do codziennego użytku oraz rodzaju Twoich włosów. 

Pielęgnacja włosów – Dobierz odpowiedni kosmetyk

Kiedy Twoje włosy są przesuszone, stosuj szampon do włosów suchych. Jeśli mają tendencję do przetłuszczania się, używaj kosmetyku do włosów tłustych. Z kolei farbując je, stosuj szampon do włosów farbowanych. 

Pielęgnacja włosów – Myj skutecznie włosy

Do mycia włosów nie używaj zbyt gorącej wody, ponieważ prowadzi to do uszkodzenia struktury włosa. Najlepsza jest woda letnia, czyli przyjemna w naszym indywidualnym odczuciu.

Najpierw delikatnie rozprowadź szampon, następnie masuj i ugniataj włosy. Szampon przed użyciem należy rozcieńczyć wodą oraz spienić – nie nalewaj szamponu bezpośrednio z butelki na głowę. 

W trakcie ostatniego płukania używaj chłodnej wody, ponieważ w ten sposób zamkniesz łuski włosów. Możesz też zastosować mieszankę z cytryną lub octem jabłkowym. Dodając do wody kwaśnego preparatu sprawisz, że Twoje włosy będą gładkie, puszyste i lśniące.

Pielęgnacja włosów – Odżywiaj włosy Regularnie

Po starannym myciu włosów i ich wysuszeniu, rozpocznij następny etap pielęgnowania ich, czyli odżywianie. Używając kosmetyków, które będą dostosowane do potrzeb Twoich włosów, zregenerujesz ich strukturę i poprawisz ich wygląd. 

Stosuj te preparaty, które wymagają spłukiwania z włosów. W przeciwnej sytuacji nadmiernie obciążysz włosy i spowodujesz, że będą mniej podatne na układanie oraz bardziej skłonne do przetłuszczania się. 

Wszelkie balsamy oraz odżywki nakładaj z dala od nasady włosów – aplikując je na skórę, spowodujesz jej przetłuszczanie się. 

Pielęgnacja włosów – Włosy zniszczone

Jeżeli masz włosy zniszczone, podczas aplikowania preparatów odżywczych nakładaj czepek albo ręcznik. W ten sposób je ogrzejesz i sprawisz, że łuski bardziej i szybciej się rozchylą i szybciej wchłoną substancje odżywcze. 

Pielęgnacja włosów a Produkty z alkoholem

Unikaj stosowania produktów z alkoholem, ponieważ takie preparaty powodują przesuszenie włosów oraz skóry głowy.

Pielęgnacja włosów a Suszenie włosów

Zawsze susz włosy chłodnym powietrzem. Suszenie rozpoczynaj dopiero, kiedy włosy trochę przeschną. Mokre włosy są najbardziej podatne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne.

Wzbogać dietę by włosy były mocniejsze

Zacznij spożywać produkty bogate w witaminy oraz składniki mineralne. Analogicznie do zasad pielęgnacji skóry czy cery, powinnaś zadbać o włosy od zewnątrz i wewnątrz. Latem postaraj się pić jak najwięcej napojów, szczególnie wodę mineralną. Dzięki temu dobrze nawodnisz organizm.                                         

Pielęgnacja włosów latem

W porze letniej stosuj kosmetyki, które zawierają filtry UV – promienie słoneczne oddziałują negatywnie nie tylko na cerę czy skórę, ale również na włosy.