Jak pielęgnować skórę suchą?

Jeśli Twoja cera jest zaczerwieniona, podrażniona, łuszczy się i pęka, a po umyciu doświadczasz uczucia ściągania i lekkiego dyskomfortu, to oznacza, że Twoja sucha skóra potrzebuje uwagi. Jak przywrócić suchej skórze zdrowy i świeży wygląd? Przeczytaj kilka wskazówek dotyczące jej pielęgnacji i zacznij stosować je od zaraz. 

Funkcje skóry

Skóra jest jednym z najważniejszych narządów naszego organizmu. Oddziela narządy wewnętrzne od środowiska zewnętrznego. W ten sposób chroni je przed czynnikami zewnętrznymi: mechanicznymi, chemicznymi, termicznymi, promieniowaniem i zakażeniem drobnoustrojami oraz przed nadmierną utratą wody. 

Jeżeli dojdzie do zaburzenia mechanizmów ochronnych i Twoja skóra straci więcej wody niż potrzebuje do nawodnienia organizmu, wtedy stanie się sucha.

Nawilżanie od wewnątrz

Zacznij od nawilżania skóry od wewnątrz. Codziennie pij od 1,5 – 2 l płynów dziennie. Unikaj też czynników wpływających na wysuszanie skóry: klimatyzacji, wentylatorów, promieniowania UV, wysokich i niskich temperatur oraz wiatru. 

Nawilżanie od zewnątrz

Stosuj kosmetyki natłuszczające oraz nawilżające – w szczególności przeznaczone do skóry suchej: mleczka, kremy do twarzy czy emulsje. Pamiętaj, że problem suchej skóry dotyczy całej powierzchni ciała. Dlatego unikaj preparatów z dodatkiem alkoholu, wazeliny czy parafiny. Zawsze nakładaj preparaty na skórę oczyszczoną i gotową do wchłonięcia kosmetyku.  

Oczyszczanie skóry

Oczyszczaj skórę dwa razy dziennie. Jeżeli Twoja skóra toleruje wodę, myj ją letnią wodą. W przeciwnej sytuacji używaj mleczka kosmetycznego oraz toniku (nabytego w drogerii lub domowej roboty). Możesz też przemywać ją wywarem z rumianku. Nie używaj mydeł, ponieważ mogą podrażnić skórę. 

Maseczki na twarz dla Skóry Suchej

Na skórę nakładaj maseczki odżywiające. Możesz przygotować je samodzielnie. Latem oraz jesienią stosuj maskę owocowo- warzywną, natomiast wiosną i zimą – miodową lub żółtkową. 

Gimnastyka twarzy – Joga twarzy

Zacznij gimnastykować twarz – systematyczne ćwiczenie mięśni opóźnia procesy starzenia się skóry.  Po wykonaniu ćwiczeń stosuj krem nawilżający.

Prawidłowe odżywianie

Zadbaj o prawidłową dietę – dostarczaj organizmowi składników odżywczych od wewnątrz. Spożywaj jak największą ilość produktów zawierających witaminę A, w szczególności owoce, warzywa, produkty pochodzenia mlecznego. Unikaj drastycznych diet i głodówek, ponieważ gwałtowne redukcja masy ciała niekorzystnie odbija się na skórze. Skóra nie nadąża się regenerować, staje się obwisła, pojawiają się rozstępy i zmarszczki.

Wizyta u lekarza

Udaj się do lekarza. Przesuszona skóra może być objawem wielu chorób, takich jak: cukrzyca, problemy z nerkami, niedoczynność tarczycy czy wątroby. Wtedy oprócz prawidłowego pielęgnowania skóry suchej, powinnaś leczyć chorobę podstawową. Pamiętaj, że suchość skóry może towarzyszyć również schorzeniom skóry, takim jak atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca.