Jak podziękować rodzicom na weselu?

Jak podziękować rodzicom na weselu

W dniu ślubu wzruszających momentów nie brakuje i nie chodzi o sam moment składania przysięgi małżeńskiej. Niemniej wzruszająca jest chwila, kiedy to Młoda Para dziękuje swoim rodzicom za trud, jaki włożyli w ich wychowanie oraz wsparcie, którego im udzielili. Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób powinniście podziękować rodzicom, przeczytaj 8 wskazówek poniżej. 

Wybierzcie doskonały moment 

Zazwyczaj podziękowania dla rodziców mają miejsce tuż po pierwszym tańcu lub po oczepinach.

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wybrać zupełnie inny moment.

Jeśli z jakiegoś powodu nie potraficie wyrażać swoich emocji publicznie i wolicie złożyć podziękowania bez udziału gości, zróbcie to tuż przed weselem. 

Przygotujcie przemowę 

Na chwilę, w której będziecie dziękować rodzicom, przygotujcie sobie gotowy tekst. Z czekania na twórczą wenę lepiej zrezygnować – Wasze emocje i tak już będą sięgać zenitu. Przygotujcie osobiste podziękowania lub gotowy wierszyk.

Pamiętajcie o tym, że osobiste podziękowania zawsze sprawiają najwięcej radości. Jeśli nic konstruktywnego nie przychodzi Wam do głowy, wtedy przypomnijcie sobie najważniejsze chwile z Waszego dzieciństwa… kiedy mama uczyła Cię szyć, a tata jeździć na rowerze.

Jeśli naprawdę nie macie weny twórczej, skorzystajcie z wierszyków, które znajdziecie w sieci.

Przygotujcie specjalny utwór

Zadbajcie o to, aby w momencie, kiedy będziecie składać podziękowania, grał podkład muzyczny.

Najczęściej wybieranym utworem jest „Cudownych rodziców mam”. Zgodnie ze zwyczajem, w trakcie odtwarzania piosenki Młodzi proszą rodziców do tańca: syn matkę, a córka ojca.

Pozostali rodzice tańczą razem. Możecie też zrobić kółeczko i tańczyć w szóstkę. Wtedy na pewno żaden z rodziców nie będzie czuł się pokrzywdzony. 

Podarujcie klasyczny prezent

W trakcie dziękowania rodzicom, podarujcie im prezent. Możecie skorzystać z klasycznych propozycji: mamie dać kwiaty, natomiast ojcu alkohol z najwyższej półki. 

Możecie też zdecydować się na bardziej oryginalny prezent w formie przeżyć. Zafundujcie rodzicom wyjazd wypoczynkowy, aby odpoczęli po Waszej uroczystości. Pamiętajcie o tym, że Wasz ślub jest równie ważnym przeżyciem dla nich, jak i dla Was. 

… albo bardziej wypasiony

Jeśli chcecie włożyć o wiele więcej wysiłku w przygotowanie prezentu dla rodziców, zróbcie foto album albo prezentacje z Waszego życia.

W takim albumie powinny znaleźć się zdjęcia z ważnych chwil z życia rodziny: ze wspólnych wyjazdów czy uroczystości rodzinnych.

Doskonałym pomysłem jest, abyście zostawili miejsce na zdjęcia ze ślubu oraz wesela. 

Wykonajcie prezentację multimedialną

Innym, równie interesującym pomysłem, jest wykonanie prezentacji multimedialnej. Taka prezentacja powinna być podobna do fotoalbumu – z tą różnicą, że oprócz samych zdjęć, mogą na niej znaleźć się komentarze pod zdjęciami.

Jeśli zdecydujecie się na taki filmik, wyświetlcie go na rzutniku w trakcie wesela. Jego kopie wręczcie rodzicom – na pewno będą stanowiły dla nich doskonałą pamiątkę. 

Przedstawcie własny repertuar

Możecie poszukać jeszcze bardziej oryginalnego pomysłu na okazanie wdzięczności rodzicom – zaśpiewajcie piosenkę albo zróbcie kabaret.

To, jaki prezent ofiarujecie rodzicom, zależy tylko od Waszej wyobraźni.

Pamiętajcie, że zwyczajowe podziękowania wcale nie muszą być nudne ani sztuczne. Jeśli zależy Wam na tym, by były wyjątkowe, powinny płynąć z głębi Waszego serca. Dzięki temu nie będą wymuszone.

Co więcej, dobierając formę podziękowań dla rodziców, w szczególności weźcie pod uwagę ich osobowość oraz upodobania, pokażcie po prostu, że są dla Was wyjątkowi. A, jeśli mimo wszystko zaniemówicie ze wzruszenia… wystarczy zwykłe „kocham” i „dziękuję”.