Jak skutecznie pozbyć się cellulitu?

Cellulit jest problemem, który dotyka większość kobiet. Jest on efektem niewłaściwego rozmieszczenia tkanki tłuszczowej w tkance skórnej. Najczęściej atakuje biodra, brzuch, pośladki i przedramiona, czyli te miejsca, w których gromadzi się najwięcej tkanki tłuszczowej. Walkę z cellulitem warto rozpocząć jak najszybciej. Istnieje wiele zabiegów pozwalających skutecznie pozbyć się pomarańczowej skórki. Zanim jednak poprosimy o pomoc specjalistę, warto spróbować domowych sposobów. 

Ile kosztuje usuwanie cellulitu?

Za jeden zabieg drenażu limfatycznego w gabinecie kosmetycznym zapłacimy średnio 100-150 zł. W celu uzyskania zadowalających efektów sugerowane jest wykonanie serii 10 zabiegów, po 2 zabiegi w tygodniu. Pojedynczy zabieg trwa 30-60 minut.

Zabieg endermologii to koszt 120-180 zł. Optymalna kuracja wymaga wykonania serii 10-15 zabiegów w odstępach kilkudniowych. Pojedynczy zabieg trwa 30-40 minut, a pierwsze efekty widoczne są po 6-8 zabiegach.

Mezoterapia bezigłowa na cellulit kosztuje 120-160 zł za zabieg. Warto wykonać serię co najmniej 10 zabiegów, 1-2 razy w tygodniu każdy, aby efekt był zadowalający. Pojedynczy zabieg trwa 45-60 minut.

Na pojedynczy zabieg mezoterapii igłowej wydamy 250-350 zł. Pojedynczy zabieg trwa 30-60 minut. Aby uzyskać pożądany efekt zalecane jest wykonanie 5-10 zabiegów z częstotliwością co 7 dni.

Pojedynczy zabieg karboksyterapii to koszt 150-200 zł. W zależności od wielkości obszaru, zabieg trwa 20-60 minut. Zaleca się wykonanie 5-15 zabiegów w odstępach co 2-4 tygodnie.

Laseroterapia to koszt około 500-800 zł za jeden zabieg. Widoczne zmiany można zauważyć już po kilku zabiegach, jednak aby efekt był długotrwały, warto wykonać serię 10 zabiegów. Każdy z zabiegów trwa około 60 minut.

Jeden zabieg HIFU (terapia ultradźwiękami) na cellulit kosztuje 2000-3000 zł., w zależności od wielkości obszaru. Zabieg trwa około 60 minut i jest bezbolesny. Zadowalający efekt można uzyskać już po 4-6 zabiegach.

Przyczyny powstawania cellulitu

Cellulit dotyka aż 8 na 10 kobiet. Najczęściej jest spowodowany przez spędzanie większości czasu w pozycji siedzącej – siedząc ograniczamy cyrkulację krwi. Podobnie działają nadwaga, noszenie ciasnych ubrań czy palenie papierosów. Przyczyn jego powstawania jest znacznie więcej. Należą do nich:

  • wahanie stężenia hormonów płciowych – w szczególności w podczas tzw. burz hormonalnych: w czasie dojrzewania, ciąży czy poprzedzających menopauzę;
  • stosowanie antykoncepcyjnych środków hormonalnych;
  • płaskostopie;
  • stosowanie niezdrowej diety – bogatej w węglowodany, tłuszcze oraz sól;
  • kąpiele w gorącej wodzie;
  • stres.

Jeżeli powstawanie cellulitu może być skutkiem problemów zdrowotnych, w pierwszej kolejności należy usunąć przyczynę. W takiej sytuacji konieczny jest kontakt z lekarzem.

Systematyczność w pozbywaniu się cellulitu

Cellulit nie powstaje nagle. Rozwija się powoli, lecz sukcesywnie. Dlatego też nie oczekuj, że walka z nim przyniesie natychmiastowe efekty. Tylko jeśli będziesz cierpliwą i systematyczną, pomarańczowa skórka zniknie i będziesz mogła cieszyć się pięknie wypielęgnowanym ciałem. Z drugiej strony, jeżeli nie zareagujesz odpowiednio szybko na sygnały, jakie daje Ci Twoje ciało, Twój problem znacznie się pogłębi. 

Zazwyczaj powstawanie cellulitu przebiega według kilku etapów. W trakcie pierwszego – nagromadza się tkanka tłuszczowa. W drugim stadium widoczne są uszkodzenia skóry i obrzęki w postaci guzków. W trzecim dochodzi do zwłóknienia tkanki tłuszczowej, natomiast w ostatnim pojawia się już ból. Najłatwiej jest zlikwidować cellulit, który dopiero powstaje, najtrudniej zaś jest zwalczyć stary. 

Naturalne sposoby pozbywania się cellulitu

1. Pij wodę

Domową walkę z pomarańczową skórą zacznij od picia wody mineralnej, zalecane jest przyjmowanie przynajmniej 2 l dziennie. Dostarczając odpowiedniej ilości wody, nawodnisz swój organizm i usuniesz z niego wszelkie toksyny. Nie musisz pić samej wody, urozmaicaj jej spożywanie herbatkami ziołowymi – z kopru, skrzypu, brzozy oraz krwawnika.

2. Zastosuj właściwą dietę

Do swojej diety wprowadź produkty, które poprawią przemianę materii. Spożywaj jak najwięcej owoców, warzyw, kiełki, kasze, chude ryby, białe sery, ciemne pieczywo, tłuszcze roślinne oraz świeże zioła. 

Unikaj soli, cukru, tłuszczów zwierzęcych, alkoholu, papierosów. Ogranicz też kawę. Dzięki diecie opartej na tych produktów, dostarczysz witaminy, mikroelementy oraz błonnik, których na co dzień potrzebuje Twój organizm. 

3. Regularnie Masuj swoje ciało

Co kilka dni zafunduj swojej skórze masaż limfatyczny w domu – jest on tak samo skuteczny jak ten, który wykonują kosmetyczki. Masuj swoje ciało rękoma. Na jedną z nich załóż szorstką rękawicę, weź gąbkę albo ostrą szczotkę. Zacznij masować te miejsca, które są objęte cellulitem okrężnymi ruchami, jednocześnie ugniatając skórę. 

Masaż limfatyczny rozpocznij od kostek, przesuwaj się w górę, przez nogi, pośladki i brzuch aż dojdziesz do serca. Dzięki takiemu masażowi, przesuniesz zbędne substancje znajdujące się w Twoim organizmie oraz pobudzisz właściwe funkcjonowanie skóry. 

Zabieg wykonuj zawsze, kiedy będziesz po kąpieli, przez około 25 do 30 minut. 

4. Ćwiczenia

Ćwiczenia są jednym z najważniejszych sprzymierzeńców w walce ze skórką pomarańczową. Wybierz ten rodzaj sportu, który najbardziej Ci odpowiada – może to być pływanie, pilates czy jogging, a kolejno wzbogać je o zestaw ćwiczeń szczególnie angażujących mięśnie objęte cellulitem.