Jak przenieść przez próg Pannę Młodą?

Aby tradycji stało się zadość, Pan Młody w dniu ślubu powinien przenieść przez próg swoją małżonkę. Mimo, że ten moment wydaje się z pozoru jednym z najprostszych, to wcale do takich nie należy. To chwila, która zasługuje na zapamiętanie przez małżonków oraz gości, dlatego warto zaplanować ją od początku do końca. Jak to zrobić? Oto kilka wskazówek. 

Symboliczne znaczenie

Według obowiązującego zwyczaju, Pan Młody powinien przenieść swoją małżonkę przez próg zaraz po przywitaniu przez rodziców chlebem oraz solą.

Przenoszenie przez próg symbolizuje z jednej strony zmianę stanu z wolnego na małżeński, a z drugiej – ma za zadanie chronić małżonków przed nieszczęściem. 

Zwróć uwagę na sukienkę…

Przed przeniesieniem żony przez próg, Pan Młody powinien oszacować swoje możliwości. Może zdarzyć się bowiem tak, że sukienka Panny Młodej będzie go ograniczać.

W przypadku sukni, która jest na kole, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, aby zmieścić się w przejściu i jej nie uszkodzić.

Należy tak podnieść świeżo poślubioną małżonkę, aby suknia nie wywinęła się ukazując jej podwiązkę. Szczególnie należy również uważać, gdy sukienka jest zbyt krótka, obcisła lub ma tren. 

… na Pannę Młodą…

Jeśli świeżo upieczona żona jest zbyt ciężka dla Pana Młodego, wtedy powinien zrezygnować z tradycyjnego przenoszenia przez próg.

Nic nie szkodzi na przeszkodzie, abyście weszli na salę obok siebie. Zamiast tego możecie zastąpić ten zwyczaj innym.

Pamiętajcie, że ani orkiestra, ani goście weseli, czy rodzice nie mogą domagać się od Was, żebyście sztywno trzymali się wszystkich zwyczajów.

… i na podłogę

Zrezygnujcie z przenoszenia przez próg również w sytuacji, kiedy nie ma na sali zapewnionych do tego odpowiednich warunków, na przykład nawierzchnia jest śliska albo tuż za progiem pojawiają się strome schody. 

Zróbcie próbę

Jeśli wbrew wszystkim okolicznościom zdecydujecie się na dopełnienie zwyczajów, doskonałym rozwiązaniem może okazać się wcześniejsze poćwiczenie przenoszenia przez próg.

Na próby przygotujcie sobie stroje zastępcze – stary garnitur oraz sukienkę o modelu zbliżonym do sukni ślubnej – w przeciwnej sytuacji możecie narazić swoje stroje na uszkodzenie.

Raczej unikajcie ćwiczenia w dżinsach czy innym stroju dziennym – takie szczegóły robią naprawdę dużą różnicę. 

Niech gra muzyka!

Warto poprosić orkiestrę, aby zagrała podczas przenoszenia małżonki przez próg. Dzięki temu atmosfera będzie jeszcze bardziej wyjątkowa. 

Wznieście toast

Po przeniesieniu przez próg zadbajcie o to, aby każdy z gości otrzymał swój kieliszek napełniony szampanem albo winem musującym.

Doskonałym pomysłem jest podanie szampana w ozdobionych kieliszkach i z truskawkami. 

Po wypiciu szampana tradycyjnie wyrzućcie kieliszki za siebie. Jeśli zbiją się, wtedy oznacza to, że będziecie szczęśliwym małżeństwem.