Jak wybrać koszulę do ślubu?

Koszula jest niezwykle ważnym elementem męskiej garderoby ślubnej. Wybór odpowiedniego fasonu nie jest prosty. Koszula musi być dobrana do sylwetki Pana Młodego oraz charakteru przyjęcia. Równie ważne są dodatki – spinki czy krawat. Oto kilka prostych porad, które mogą ułatwić dokonanie wyboru.

Zacznij od rozmiaru

Mierząc koszulę do ślubu, unikaj kierowania się standardowymi rozmiarami typu: S, M czy L. Rozmiar koszuli należy dobrać na podstawie swojego wzrostu oraz rozmiaru kołnierzyka. Rozmiar kołnierzyka otrzymamy mierząc obwód szyi w dolnej jej części, a następnie dodając 1 cm, aby kołnierzyk zbyt mocno nie uwierał. Pamiętaj o tym, że w koszuli powinieneś czuć się swobodnie. Zrezygnuj z takiej, która będzie krępować Twoje ruchy. 

Zastanów się nad krojem

W trakcie dopasowywania koszuli, weź pod uwagę również jej krój. Twoja koszula może być luźna, dopasowana oraz taliowana. Oto kilka rodzajów kroju:

  • Luźny (tzw. loose fit) nie opina ciała. Ten krój polecany jest w szczególności mężczyznom wysokim. Koszula doskonale nadaje się do noszenia na szczególne okazje, takie jak ślub. 
  • Uniwersalna (tzw. regular fit) – ten krój polecamy Panom, którzy cenią sobie praktyczne części garderoby. Nadaje się ona do noszenia zarówno na szczególne okazje, jak i na co dzień. Dobrze leży zarówno na panach wysokich, jak i tych niższych. 
  • Taliowana (tzw. slim fit) to krój koszuli najczęściej wybierany przez Panów Młodych, którzy pragną wyeksponować swoją sylwetkę. Ten model równie dobrze leży na panach nieco bardziej korpulentnych – najważniejsze jest tutaj odpowiednie dopasowanie rozmiaru.

… i charakterem koszuli

Dobierając krój koszuli ślubnej powinieneś również zastanowić się nad jej charakterem – zgodnie z zasadami dress code. Oznacza to, że koszula powinna być dopasowana do miejsca oraz godziny, w jakiej odbywa się uroczystość. Jeśli zamierzasz zawrzeć związek małżeński po godzinie 19.00, a do tego w miejscu formalnym, zdecyduj się na koszulę o charakterze formalnym. 

  • Koszula o charakterze formalnym charakteryzuje się plisowanym półgorsetem, mankietami zapinanymi na spinki oraz łamanym kołnierzykiem. 

Jeśli uroczystość ma się odbyć wcześniej ale w mniej formalnym miejscu – na plaży czy pod namiotem, zdecyduj się na koszulę półformalną.

  • Koszula półformalna charakteryzuje się krytą plisą oraz mankietami zapinanymi na spinki. 

Natomiast, kiedy jesteś pasjonatem niekonwencjonalnych rozwiązań, zdecyduj się na koszulę nieformalną.

  • Koszulę nieformalną wyróżniają odkryte listwy guzikowe oraz mankiety zapinane na guziki. 

Dobierając charakter koszuli ślubnej warto mieć na uwadze, że – bez względu na to, czy decydujemy się na wariant mniej czy bardziej formalny – na ślub zakładamy koszulę z długim rękawem. 

Wybierz kolor

Wybierając kolor koszuli możesz pokusić się o klasyczne rozwiązanie i zdecydować na białą. Jeśli zrezygnujesz z klasyki i zdecydujesz się na inny kolor koszuli – żółty, różowy albo ecru, dopasuj go do stroju Panny Młodej albo własnych dodatków: muchy, krawata oraz koloru garnituru. Decydując się na koszulę we wzory, załóż gładki garnitur. W przeciwnej sytuacji osiągniesz efekt przepychu. 

Zwróć uwagę na mankiety

Na koniec zwróć uwagę na mankiety oraz kołnierzyk. Zastanów się nad tym, czy chcesz, aby mankiety były bardziej czy mniej eleganckie. Dodatkowo możesz dobrać do nich spinki, które będą nawiązać do motywu przewodniego Twojego wesela albo hobby. 

Jeśli chodzi o kołnierzyk to najbardziej formalnym jest tzw. włoski, którego krawędzie są szeroko rozstawione. Możesz też wybrać prosty, który idealnie będzie komponował się z krawatem wiązanym prosto.