Jak wzmocnić paznokcie?

Piękne i zdrowo wyglądające paznokcie to marzenie każdej kobiety. Niestety, często bywa tak, że narażone na działanie czynników zewnętrznych dłonie i paznokcie pozostawiają wiele do życzenia. Paznokcie łamią się i rozdwajają, a na ich powierzchni pojawiają się białe plamki. Jak sobie radzić z tym problemem i na co zwracać uwagę, by paznokcie znowu nabrały blasku?

dbaj o ogólną Kondycję organizmu

To, jakie masz paznokcie, zależy w dużej mierze od ogólnej kondycji organizmu. Jeśli brakuje Ci witamin, minerałów oraz mikroelementów, wtedy Twoje paznokcie stają się matowe i szybko się łamią. Chcąc trwale poprawić ich wygląd, powinnaś skupić się nie tylko na ich pielęgnacji, ale również na zmianie diety i złych nawyków. Powinnaś również ograniczyć kontakt z detergentami, a wszelkie prace domowe wykonywać w rękawiczkach. Zrezygnuj z obgryzania paznokci i palenia papierosów.  

Zacznij od prawidłowej diety

Czy zaobserwowałaś na swoich paznokciach białe plamki? Są one oznaką niedoboru cynku. Aby je usunąć, wprowadź do swojej codziennej diety produkty, które zawierają witaminy oraz mikroelementy, a w szczególności: wapń, cynk oraz żelazo – jajka, mleko, płatki zbożowe, orzechy oraz soję. 

Pij dużo wody

Woda jest niezbędnym składnikiem codziennej diety. Sugerowane jest spożywanie co najmniej 1,5-2 litrów wody dziennie. Niedobór wody sprawia, że płytka paznokcia staje się osłabiona i bardziej łamliwa. Wybieraj tę wodę, która zawiera duże ilości wapna i magnezu. 

Stosuj odżywkę na paznokcie

Jeśli chcesz przywrócić doskonałą kondycję swoim paznokciom, stosuj odżywki. Dzięki nim utwardzisz delikatną płytkę paznokci oraz sprawisz, że paznokcie będą bardziej odporne na uszkodzenia. Odżywki zawierają w swoim składzie kompleksy witaminowe, wyciągi roślinne oraz proteiny. Aby stosowanie odżywki okazało się skutecznym zabiegiem, powinnaś ją stosować systematycznie, przynajmniej 3 razy w tygodniu, nakładając każdorazowo jedną warstwę. Odżywkę do paznokci możesz kupić w drogerii albo wykonać samodzielnie. 

Sprawdzaj skład kosmetyków do paznokci

Zwracaj uwagę na skład kosmetyków, których używasz. Zawsze staraj się wybierać takie, które nie zawierają w swoim składzie acetonu, za to są bogate w witaminy oraz inne substancje odżywcze. 

Chroń paznokcie – Zakładaj rękawiczki

Pamiętaj o tym, że paznokcie są bardzo narażone na uszkodzenia. Podczas wykonywania wszelkich prac domowych zawsze zakładaj rękawiczki. Unikaj silnych detergentów, a po zakończeniu pracy zdejmij rękawiczki oraz wklep w skórę krem nawilżający.

Nie obcinaj Paznokci lecz je piłuj 

Zrezygnuj z obcinania paznokci obcinaczkami lub nożyczkami. Zamiast tego piłuj je pilnikiem papierowym – jest on bardzo delikatny i nie uszkodzi płytki.

Domowy przepis na wzmacniającą odżywkę do paznokci

Do jej przygotowania potrzebujesz: 1/2 szklanki oliwy z oliwek, 2 łyżki suszonego skrzypu oraz 2 naczynia: większe i mniejsze. 

Zacznij od wlania do mniejszego naczynia 1/2 szklanki oliwy z oliwek. Do oliwy dodaj 2 łyżki suszonego skrzypu. Mniejsze naczynie włóż do wypełnionego wodą większego naczynia i ogrzewaj mieszankę na małym ogniu przez 30 minut. Po upływie tego czasu zdejmij miksturę z ognia i przestudź. Mocz w niej palce codziennie przez 15 minut. Preparat możesz przechowywać w lodówce.