Jak zrobić domowy masaż wodny?

Masaż wodny pobudza krążenie dzięki naprzemiennemu działaniu zimnej i ciepłej wody. Sprzyja to dotlenieniu organizmu, wpływa pozytywnie na przemianę materii oraz hartuje organizm. Technika ta zyskuje coraz większą rzeszę zwolenników, tym bardziej, że do jego wykonania wystarczy kabina prysznicowa. Czym jest masaż wodny i jak go wykonać? 

Co to jest masaż wodny? 

Masaż wodny inaczej nazywany jest biczami wodnymi albo natryskiem skupionym. Polega na używaniu strumienia wodnego o odpowiednim ciśnieniu jako bodźca mechanicznego. Wykonuje się go na zmianę: raz ciepłą, a raz zimną wodą. 

Co zyskasz dzięki masażom wodnym?

Masaż wodny jest doskonałym lekarstwem dla każdego z nas – dorosłych i dzieci. W szczególności polecamy go tym kobietom, które pracują w pozycji stojącej lub siedzącej – taka pozycja negatywnie wpływa na krążenie krwi. Poza tym, powinny z niego skorzystać osoby żyjące w nadmiernym stresie, ponieważ bicze wodne zmniejszają napięcia mięśni, bóle głowy, poprawiają nastrój oraz sen. 

Masaże wodne doskonale sprawdzają się również w formie zabiegów kosmetycznych. Poprawiają ukrwienie skóry, przyśpieszają spalanie tkanki tłuszczowej oraz redukują cellulit. 

Czego potrzebujesz do masażu wodnego?

Do wykonania biczów wodnych, potrzebujesz jedynie niewielkiej łazienki oraz szczelnej kabiny prysznicowej. 

Jak wykonać masaż wodny?

Przed zabiegiem masowania wodnego wskazane jest wykręcenie sitka z natrysku. W ten sposób zwiększysz siłę strumienia. 

Delikatnie masuj ciało

Delikatnie masuj swoje ciało letnią wodą. Podczas tej czynności postaraj się obracać. Polewanie wodą zacznij od pleców, następnie przejdź do klatki piersiowej, brzucha i wreszcie do bioder. Na końcu polewaj wodą nogi. 

Masuj się naprzemiennie wodą zimną i ciepłą

Po upływie 1 minuty zacznij polewać się zimną wodą. Postaraj się wytrzymać kilka sekund, najlepiej od 15 do 20. Czynność powtarzaj naprzemiennie.

Zabieg biczów wodnych należy zakończyć zimnym strumieniem. Aby uzyskać oczekiwany rezultat, powinnaś stosować go co kilka dni przez okres 2-3 tygodni. 

Po masażu

Po masażu zastosuj odpowiednie kosmetyki nawilżające. Dzięki nim utrzymasz na dłużej efekt nawilżonej skóry. Możesz je zakupić w drogerii lub zrobić samodzielnie. 

Przeciwskazania do biczów wodnych

  • choroby serca, niewydolność układu krążenia (nadciśnienie tętnicze, miażdżycę tętnicy, zakrzepicę);
  • podwyższona temperatura ciała (powyżej 38 stopni Celsjusza);
  • schorzenia tkanki łącznej;
  • choroby z ostrym odczynem zapalnym;
  • krwotok lub predyspozycje do występowania krwotoków;
  • tendencja do występowania czynnej gruźlicy;
  • ogólne osłabienie albo wyniszczenie organizmu;
  • nowotwory – łagodne i złośliwe;
  • kamica nerkowa. 

Pamiętaj o tym, że:

  • W trakcie wykonywania masażu zrezygnuj z polewania szyi, karku, pach, pachwin, sutków oraz okolic serca. Unikaj również polewania żylaków i miejsc, w których masz świeże blizny lub uszkodzoną w inny sposób skórę. 
  • Masaż biczami powinien trwać około 5 minut. 
  • Zanim rozpoczniesz masaż, weź pod uwagę nie tylko wskazania do jego wykonania, ale również przeciwskazania. Jeśli nadal nie będziesz pewna, czy powinnaś zdecydować się na bicze wodne, swoją decyzję skonsultuj z lekarzem.