Miód znajduje bardzo szerokie zastosowanie w kosmetyce. Jest często spotykanym składnikiem kremów, balsamów, peelingów. Miód równie często znaleźć możemy w kuchennej szafce. Poza niekwestionowanymi walorami smakowymi, warto go wykorzystać do wykonania domowych zabiegów pielęgnacyjnych. Oto kilka prostych przepisów z miodem w roli głównej.
Właściwości Zdrowotne i Pielęgnacyjne miodu
Cudowne działanie pielęgnacyjne miodu znane jest od wieków. Miód to skarbnica składników odżywczych, które doskonale wchłaniają się w skórę i pomagają w utrzymaniu właściwego poziomu nawilżenia. Zawiera w swoim składzie cukry proste, aminokwasy, witaminy A, C, K, sole mineralne oraz liczne minerały m.in. fosfor, wapń oraz magnez. Dzięki swoim właściwościom regenerującym, doskonale wygładza naskórek, uelastycznia, zmiękcza oraz rozjaśnia szarą i matową skórę. Jeśli połączysz go z innymi naturalnymi składnikami, uzyskasz peeling, maski pielęgnujące skórę lub włosy oraz przygotujesz domowe płyny do kąpieli. Kosmetyki możesz samodzielnie przygotować w domu.
Domowy Peeling cukrowy z miodem
Do przygotowania peelingu z miodem potrzebujesz: 1/2 szklanki cukru, 4 łyżki oliwy z oliwek, 10 kropli olejku eterycznego z nagietka, 5 kropli olejku eterycznego z rozmarynu, 2 łyżki miodu.
Zanim zdecydujesz się na przyrządzenie preparatu, sprawdź czy nie jesteś uczulona na olejek eteryczny z nagietka. Wystarczy, że rozetrzesz kilka kropli na nadgarstku. Jeśli zauważysz krostki czy zaczerwienienie oznacza to, że nie możesz stosować tego kosmetyku. Przygotuj w takiej sytuacji peeling z pominięciem tego składnika.
Zmieszaj ze sobą 4 łyżki oliwy z oliwek, 10 kropli olejku eterycznego z nagietka, 5 kropli olejku eterycznego z rozmarynu oraz 2 łyżki miodu. Dodaj 1/2 szklanki cukru i ponownie wymieszaj.
Stosuj peeling na oczyszczoną skórę. Najlepiej i najłatwiej użyć go pod prysznicem. Jeśli nie wykorzystasz całej porcji, pozostaw resztę na później.
Dlaczego ten peeling z miodem jest tak skuteczny?
Dzięki drobinkom cukru, peeling doskonale złuszczy obumarły naskórek sprawiając przy tym, że skóra stanie się bardziej gładka. Peeling nie podrażnia przy tym skóry – drobinki cukru dość szybko rozpuszczają się w wodzie czyniąc zabieg bardziej delikatnym. Miód wspaniale nawilża i dostarcza właściwości odżywczych skórze.
Maseczka miodowa z ogórkiem
Do przygotowania maseczki miodowej z ogórkiem potrzebujesz: 1 łyżeczkę miodu, 1 łyżeczkę oliwy z oliwek, 1 jajko, kawałek ogórka.
Włóż łyżeczkę miodu do małej miski. Dodaj do niej łyżeczkę oliwy z oliwek. Kolejno oddziel białko od żółtka i dodaj do mieszanki tylko żółtko. Dzięki niemu Twój preparat nabierze kremowej konsystencji i sprawi, że maseczkę z łatwością usuniesz. Obierz ogórka ze skórki, zetrzyj odrobinę na tarce i dodaj do pozostałych składników.
Maseczkę nakładaj na wilgotną cerę. Pozostaw na twarzy na 20 minut, 2 plasterki ogórka połóż na oczy. Po upływie 20 minut, zmyj maseczkę letnią wodą.
Dlaczego ta maseczka miodowa z ogórkiem jest skuteczna?
- Ta maseczka idealnie sprawdzi się, jeśli zależy Ci na pielęgnowaniu skóry tłustej oraz trądzikowej.
- Dzięki połączeniu miodu oraz ogórka, doskonale złagodzisz wszelkie podrażnienia oraz wybielisz skórę w miejscach, gdzie znajdują się krostki. Ponadto osiągniesz efekt bardzo gładkiej skóry.
Balsam na bazie miodu
Miód sam w sobie jest idealnym środkiem pielęgnacyjnym. Miód w czystej postaci możesz nakładać na miejsca, które wymagają szczególnego nawilżenia. Miodowy balsam nakładaj na skórę cienką warstwą – w przeciwnej sytuacji może spłynąć. Trzymaj na skórze około 15 minut, następnie zmyj go ciepłą wodą.
Dlaczego ten balsam z miodem jest tak skuteczny?
Miodowy balsam doskonale działa na miejsca, które wymagają nawilżenia – spierzchnięte usta, szorstkie łokcie albo kolana.