Jak zrobić masaż stóp?

Stopy każdego dnia mają do wykonania ważne zadanie – muszą dźwigać ciężar całego ciała pokonując kolejne kilometry. Dlatego też, od czasu do czasu należy im się chwila ukojenia i relaksu. Masaż stóp można powierzyć specjaliście bądź wykonać samodzielnie. Głaskanie, ugniatanie i masowanie stóp przyniesie ulgę nie tylko im samym, ale całemu ciału.

Ile kosztuje masaż stóp?

Za 30-minutowy masaż stóp wykonany w gabinecie kosmetycznym zapłacisz średnio 50-70 zł. Masaż tajski (refleksologia) trwający 45-60 minut uszczupli nasz budżet o 80-100 zł. Decydując się na serię 10-15 zabiegów, można zaoszczędzić do 20%.

Przygotuj stopy

Na masaż stóp zdecyduj się wieczorem, po kąpieli. Ciepła kąpiel rozluźnia i odpręża. Do kąpieli dodatkowo dodaj olejek zapachowy. 
Wytrzyj stopy i wetrzyj w nie oliwkę. Zastosuj taki kosmetyk, który nie będzie zbyt tłusty, ponieważ dłonie będą się ślizgały po stopie w trakcie masażu. Oliwka nie może też zbyt szybko wysychać. Najważniejszym zdaniem kosmetyku jest nawilżenie Twojej skóry i pomaganie w masowaniu – można w tym celu wykorzystać oliwkę dla dzieci.

Jak wykonać masaż stóp? Sposób nr 1.

Krok 1: Masowanie stóp rozpocznij od objęcia stopy obydwiema rękami. Następnie wykręcaj stopę w różne strony. Pociągnij delikatnie za każdy palec. Zrób sobie pokrzywkę oraz poruszaj stawem skokowym. 

Krok 2: Obejmij duży palec u nogi. Wykonaj to kciukiem i palcem wskazującym. Masuj wierzch i spód stopy. Nie masuj paznokcia. 

Krok 3: Teraz chwyć obydwiema rękami stopę w taki sposób, abyś palcami trzymała podeszwę stopy. Kciukiem przesuwaj dłonie w kierunku od palców do pięt. Czynność wykonuj kolistymi ruchami. Powtarzaj ją masując stopy na przemian.  

Krok 4: Przejdź do masowania kostek. Masuj je kciukiem, przyciskając palcami. W każdym miejscu wykonuj po 2-3 obroty. 

Krok 5: To już koniec masażu. Wetrzyj w stopy oliwkę lub balsam. 

Jak wykonać masaż stóp? Sposób nr 2.

Krok 1: Rozpocznij od pocierania dolnej części stopy. Kciukiem wykonuj koliste ruchy w miejscu odcisku stopy. Następnie pociągnij kciukiem wzdłuż całego spodu. Pamiętaj o tym, aby w trakcie masażu, dostosować intensywność dotyku tak, żeby nie wywoływał uczucia swędzenia.

Krok 2: Teraz zacznij masować piętę – po prostu chwyć ją obiema dłońmi i zacznij wykręcać w obydwie strony. Możesz wykonywać ruchy podobne do odkręcania słonika, w przeciwnym kierunku ruchu wskazówek zegara. 

Krok 3: Chwyć palce, następnie wyciągaj każdy palec z osobna i lekko rozcieraj. Wykonuj nimi długie kreski. Postaraj się masować wszystkie palce – małe i duże, ponieważ na nich najczęściej pojawiają się odciski. 

Krok 4: Na zakończenie masażu, pocieraj stopę rozgrzanymi dłońmi na całej ich powierzchni. 

Masaż wykonuj dosyć mocno, jednak nie na granicy bólu. Pamiętaj o tym, aby masować mięśnie, a nie skórę. 

masaż stóp powinnaś wykonywać, jeśli:

  • jesteś przemęczona i często boli Cię głowa,
  • cierpisz na bezsenność,
  • masz kłopoty z sercem, które objawiają się w postaci podwyższonego cholesterolu albo nadciśnienia,
  • cierpisz z powodu grypy, anginy albo zapalenia oskrzeli, 
  • masz kłopoty z układem trawiennym oraz moczowym – zapalenie pęcherza, niestrawność lub zaparcia.