Ślub Twojego dziecka jest dla Ciebie jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Pragniesz dla niego jak najlepiej, dlatego chcesz mu pomóc w przygotowaniach przedślubnych oraz w trakcie uroczystości. To naturalne. Poniżej przedstawiamy podpowiedzi skierowane dla rodziców, a dotyczące pomocy, jakiej należałoby udzielić Młodej Parze.
Będąc rodzicem jednego z narzeczonych, jako pierwszy dowiesz się, że Młodzi podjęli decyzję dotyczącą zawarcia związku małżeńskiego. Młodzi mogą ogłosić tę nowinę podczas uroczystego obiadu lub organizując przyjęcie narzeczeńskie. Jeśli nie znacie się ze swatami, to właśnie w tym momencie będziecie mieli okazję się poznać. W trakcie uroczystej kolacji musicie porozmawiać o wkładzie finansowym w uroczystość. Wszystkimi wydatkami możecie podzielić się po połowie. Według zwyczaju rodzice Pana Młodego mają obowiązek zadbania o alkohol, dowóz gości na miejsce czy obrączki. Z kolei rodzice Pani Młodej opłacają mszę świętą. Jeśli Młodzi zrezygnują z pomocy finansowej, uszanujcie ich decyzję.
Kiedy uzgodnicie sprawy finansowe, zajmijcie się ich realizacją. Zadeklarujcie narzeczonym pomoc w dobraniu odpowiedniego stroju ślubnego. Wesprzyjcie ich podczas tworzenia listy gości weselnych czy wybierania menu. Pomóżcie też Młodym w załatwianiu dokumentów ślubnych, ponieważ część tych, które są potrzebne, pochodzi z miejsca zamieszkania czy zameldowania.
Zajmijcie się również wybieraniem stroju dla siebie – zgodnego z zasadami dress code. Elegancka mama Panny Młodej doskonale będzie wyglądała w kolorach pastelowych – odcieniach zieleni, żółtego, fioletowego czy różowego. Powinna zrezygnować z bieli oraz czerni, która w dniu ślubu przynosi pecha. Jeśli chodzi o ojca, to doskonale będzie wyglądać w garniturze z marynarką jedno albo dwurzędową. Kolor powinien dopasować do pory roku i wybrać koszulę z długim rękawem. Krawat powinien dobrać do koloru sukienki swojej partnerki.
W dniu ślubu udzielcie Młodej Parze błogosławieństwa, tak zapewnicie im szczęśliwe życie w dobrobycie. Według obowiązującego zwyczaju, błogosławieństwo powinno zostać udzielone w domu Panny Młodej przez rodziców obydwu stron, tuż przed ślubem. Błogosławieństwo polega na nałożeniu dłoni na głowę i postawieniu znaku krzyża na głowach osób wierzących.
Jeśli jesteś ojcem Panny Młodej, to najprawdopodobniej córka poprosi Cię o to, byś odprowadził ją do ołtarza. Nie odmawiaj, w ten sposób symbolicznie przekażesz córkę jej mężowi.
Po złożeniu przysięgi i wyjściu z kościoła rodzice powinni złożyć Młodym życzenia i pojechać na salę weselną jeszcze przed Młodymi. Kiedy Młodzi dojadą na miejsce, rodzice powinni powitać ich chlebem, solą oraz wodą. Następnie powinni wznieść toast.
Po toaście rodzice Panny Młodej rozsadzają gości weselnych za stołami. Mogą pomóc im w tym drużbowie. Zgodnie z obowiązującą tradycją, Para Młoda powinna siedzieć w środku. Po stronie Panny Młodej siadają jej krewni, natomiast Pana Młodego jego rodzina.
W trakcie wesela do zadań rodziców Pary Młodej należy wznoszenie toastów weselnych. Jako pierwszy może przemówić ojciec Panny Młodej, witając zięcia w rodzice. Tuż za nim toast powinien wznieść ojciec Pana Młodego, witając w ten sposób swoją synową. Rodzice powinni wznieść toasty krótkie, ale z poczuciem humoru. Na początku przyjęcia weselnego rodzice mogą przedstawić gości weselnych, jeśli goście się nie znają.
Jeśli rodzice Państwa Młodych pomagają Młodym finansowo w zorganizowaniu uroczystości, nie ofiarują już Młodym prezentu ślubnego.
Rola rodziców Pary Młodej nie kończy się po weselu. Dzieci na pewno jeszcze nieraz poproszą Was o pomoc, zwłaszcza w trakcie wychowywania dzieci. No, ale to już przywilej dziadków…