Jak zorganizować przyjęcie zaręczynowe?

Jak zorganizować przyjęcie zaręczynowe

Mnóstwo stresu, zakup pierścionka, no i w końcu magiczne: tak! Zaręczyliście się i marzycie o tym, by powiadomić o tym wydarzeniu resztę świata… Zorganizujcie przyjęcie zaręczynowe w gronie najbliższych Wam osób! Jak to zrobić?  Od czego zacząć? O tym przeczytajcie poniżej. 

1. Rozpocznijcie od ustalenia budżetu

Przygotowania do przyjęcia zaręczynowego rozpocznijcie od ustalenia kwestii finansowych, czyli: ile chcecie i możecie przeznaczyć na tę uroczystość. Dzięki temu będzie Wam łatwiej wybrać miejsce, w którym zorganizujecie przyjęcie zaręczynowe. Pamiętajcie, że przyjęcie zaręczynowe nie może być bardziej lub nawet równie doniosłym wydarzeniem co ślub i wesele, dlatego określenia budżetu nie traktujcie aż tak poważnie. 

2. Zróbcie listę gości i wybierzcie miejsce

Następnie zastanówcie się nad tym, kogo chcecie zaprosić na tę uroczystość – od tego zależy wielkość miejsca przeznaczonego na przyjęcie. Jeśli planujecie uroczystość w gronie najbliższych Wam osób – rodziców, przyszłych świadków i ewentualnie kilku znajomych – zdecydujcie się na kameralną knajpkę lub ogród. W ten sposób oszczędzicie pieniądze, które będziecie mogli wydać na zorganizowanie tej najważniejszej uroczystości – ślubu oraz wesela. 

3. Określcie styl wydarzenia

Teraz zastanówcie się nad tym, w jakim stylu zorganizujecie przyjęcie zaręczynowe. Możliwości macie w tym zakresie znacznie większe niż w przypadku ślubu i wesela. Możecie zorganizować przyjęcie weselne w stylu gotyckim, hawajskim, czy nawet w formie balu kostiumowego. Jeśli nie stać Was na wystawne przyjęcie zaręczynowe, wtedy tą wspaniałą nowiną możecie podzielić się oficjalnie tylko z rodzicami podczas eleganckiej kolacji czy obiadu. 

4. Narzeczony niech przygotuje przemówienie

Przygotowując się do przyjęcia zaręczynowego, mężczyzna powinien przemyśleć, co chce powiedzieć, jak zapytać swoją wybrankę o rękę. Powinien zastanowić się również nad tym, w którym momencie zapyta rodziców narzeczonej o zgodę. To bardzo ważne, zwłaszcza kiedy rodzice ukochanej są tradycjonalistami i przywiązują wielką wagę do wyrażenia zgody na zawarcie małżeństwa przez córkę. 

5. Narzeczony niech przygotuje podarunki

Nie zapomnijcie też o tym, że w dniu przyjęcia zaręczynowego, narzeczony powinien wręczyć matce swojej narzeczonej bukiet kwiatów. Przyszłemu teściowi z kolei narzeczony powinien podarować drobny prezent, który sprawi radość – może on być związany z hobby, ale niekoniecznie. 

6. Porozmawiajcie o planach na przyszłość

Pamiętajcie, że przygotowując przyjęcie zaręczynowe, wcześniej powinniście ustalić między sobą, w jakim stylu chcecie zorganizować Wasz ślub oraz wesele i jakie plany macie co Waszej wspólnej przyszłości. Co więcej, poinformujcie Waszych rodziców, jak będą wyglądać kwestie finansowe – czy chcecie sami zapłacić za całą uroczystość, czy potrzebujecie pomocy w tym zakresie. Jeśli potrzebujecie wsparcia, rodzice będą mieli na uwadze konieczność omówienia między sobą szczegółów i możliwości finansowych.  

7. Wyślijcie zaproszenia – opcjonalnie

Jeśli chcecie, aby przyjęcie zaręczynowe miało bardziej oficjalny charakter, możecie wszystkich gości zaprosić, wysyłając im zaproszenie pocztą. 

Wskazówki:

  • Nie rezygnujcie z oficjalnych zaręczyn – stanowią one formę przygotowania do uroczystości, która ma się odbyć. 
  • Pamiętajcie, że zaręczyny są bardzo ważnym wydarzeniem, ponieważ zerwanie ich pociąga za sobą konsekwencje nie tylko emocjonalne, ale i obyczajowe. 
  • Pamiętajcie o tym, że na przyjęciu zaręczynowym z reguły obowiązują stroje wizytowe. 
  • Przyjęcie zaręczynowe powinniście zorganizować maksymalnie w terminie 1-2 tygodni od daty przyjęcia oświadczyn.
  • Jeśli Wasi rodzice nie znają się, możecie przygotować przyjęcie zaręczynowe w domu narzeczonej.